To jedna z tych książek, która zdecydowanie przyciąga wzrok. Ilustracje są obłędne i już sama okładka zachęca do sięgnięcia po Dzikie mity. Wierzenia i legendy o naturze. Jeśli jesteś tu ze mną już od dłuższego czasu, to wiesz, mitologia, legendy i ta niesamowita grafika to coś, co w 100% zostało stworzone pode mnie! 😀

Ale zacznijmy od początku. Co kryją w sobie Dzikie mity?

Autorka wzięła na tapet najstarsze i najbardziej pierwotne symbole, przesądy czy mity, które od wieków (jak nie tysiącleci) są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nawet obecnie, wielu ludzi wierzy, że czterolistna koniczyna przynosi szczęście, a czarny kot, który przebiegnie nam drogę zwiastuje jakieś nieszczęście. Ciekawe czy zdawał_ś sobie sprawę z tego, jak stare są te przesądy? 🙂

Dzikie mity składają się z 6 rozdziałów i każdy z nich skupia się na innym temacie. Zanim jednak do nich przejdę, chciałabym szybko dodać, że wszystkie mają taką samą budowę, czyli rozpoczyna je mit (zajmujący całą rozkładówkę) wprowadzający dane zagadnienie, a dalej mamy do czynienia z podziałem na konretne kategorie, w których mieści się sporo mniejszych legend i wierzeń z najróżniejszych zakątków świata.

Pierwszy rozdział skupia się na zwierzętach i dlatego też rozpoczyna go legenda walijska o wilczarzu Gelercie. Dalej przedstawione zostały przesądy związane z psami, kotami, zwierzętami gospodarskimi czy gadami.

Kolejne rozdziały przedstawiają legendy związane z ptakami, owadami, kwiatami, roślinami i drzewami oraz zjawiskami atmosferycznymi, które najczęściej były wyjaśniane sobie na najrozmaitsze sposoby. Ostatni rozdział poświęcony jest natomiast omenom i przybliża czytelnikowi zarówne te dobre, jak i bardziej złowieszcze przesądy.

Jeśli chciał_byś dowiedzieć się w czyje oczy należy głęboko spojrzeć, aby zobaczyć świat wróżek albo dowiedzieć się czyj dźwięk odstrasza złe duchy, to odpwoiedzi znajdziesz właśnie w Dzikich mitach. Jednakże, takich ciekawostek w tej książce jest ZNACZNIE więcej! I pochodzą one z wielu zakątków świata oraz kręgów kulturowcyh – od celtyckich opowieści po te maoryskie.

Wcale nie żałuję zakupu tej książki. Wręcz przeciwnie. Jestem nią oczarowana! Podczas przeglądania i czytania przypomniałam sobie jeszcze wiele ludowych opowiastek zasłyszanych w dzieciństwie od moich dziadków czy prababć i to było naprawdę niesamowite! Bo wiele historii, mitów i legend, które zostały przedstawione w tej książce, są baaaaaardzo stare, a to dopiero robi wrażenie!

Osobiście polecam każdemy fanowi mitów i historii. Nie tylko tym małym, ale również dużym! 😀

ZALETY KSIĄŻKI

  • absolutnie obłędne ilustracje;
  • wiele legend, wierzeń i mitów z różnych zakątków świata i kręgów kulturowych;
  • lektura jest niejako wycieczką w przeszłość;
  • można ją czytać wyrywkowo;
  • świetna na prezent;
  • można po nią sięgać bez względu na wiek.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

PODTYTUŁ:
AUTOR: Claire Cock-Starkey
ILUSTRACJE: 
TŁUMACZENIE: Julia Tokarczyk
WYDAWNICTWO: Słowne (dawniej Burda Książki)
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: baśnie, mity, legendy, podania
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 30zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to