W magicznej krainie Avel spokój nie trwa wiecznie. Chociaż Monstrum Czarnego Księżyca zostało pokonane, zło nie złożyło broni. Teraz toczy się walka przeciwko potężnym bogom trzech mrocznych księżyców: Dusiołowi, Zygzowi i Umbrowemu Żmijowi. Królestwo Avel potrzebuje desperackiej pomocy!

W tym pełnym przygód dodatku do gry Kroniki Zamku Avel: Nowe opowieści czeka na Ciebie nie tylko walka z tajemniczą Księżycową Bestią, ale również odkrywanie trzech unikalnych scenariuszy pełnych zmienionych warunków zwycięstwa.

Przygotuj się na niebezpieczeństwo, magię i emocjonujące wyzwania, gdyż tylko Ty możesz stanąć na czele bohaterów Avel i ocalić królestwo przed ciemnym losem. Czas wyruszyć na nową, niezapomnianą przygodę w sercu tajemniczego świata Avel.

>>> Uratujcie zamek AVEL przed hordą potworów i Monstrum <<<

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Na wstępnie, chciałabym zauważyć, że Kroniki Zamku Avel: Nowe opowieści mieści się w pudełku identycznych rozmiarów, co podstawowa gra. W oparciu o to, można śmiało wysnuć założenie, że świadczy o staranności i dbałości rebel studio o szczegóły.

Po otwarciu pudełka zostajemy przywitani przez całe mnóstwo kolorowych elementów, które dodają uroku i wzbogacają wizualną stronę rozgrywki. A co dokładnie znajduje się w środku?

 • 13 figurek do samodzielnego złożenia;
 • 2 półkafle planszy;
 • plansza Księżycowej Bestii;
 • 12 żetonów Księżycowej Bestii;
 • 3 znaczniki odłamków księżyców;
 • 8 żetonów magicznego ekwipunku;
 • 12 żetonów magicznych duszków;
 • 3 liczniki wytrzymałości;
 • 6 żetonów potworów almanach;
 • instrukcja składania figurek;
 • 4 plansze z żetonami do samodzielnego malowania (po 6 żetonów na planszy);
 • karta pomocy;
 • instrukcja.

KOMPONENTY I CO NOWEGO ?

Przejdźmy teraz do jakość wykonania komponentów w dodatku. Muszę przyznać, że trzyma poziom podstawki i wszystko jest prezentuje się naprawdę imponująco. Większość elementów wymaga złożenia, co z pewnością wzbudza entuzjazm wśród dzieci, które nie mogą doczekać się rozpoczęcia „zaktualizowanej” przygody w Avel.

Stwory, postacie, mechanizmy i duszki są starannie wykonane, z dbałością o detale i estetykę. Jakość wykonania elementów przekłada się na wrażenia wizualne podczas rozgrywki, dodając jeszcze większej radości i satysfakcji z eksploracji magicznej krainy Avel.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Rozgrywka w dodatku Kroniki Zamku Avel: Nowe opowieści nie wprowadza zmian w ogólnej mechanice gry, co oznacza, że nadal przemieszczamy się naszymi bohaterami po kaflach, odkrywamy nowe obszary, dokonujemy zakupów i stajemy do walki. Jednak główny nacisk został położony na różnorodność atakujących nas potworów, zamiast skupiać się wyłącznie na bohaterach. W dodatku możemy zmierzyć się z nowym bossem, Księżycową Bestią, która posiada trzy głowy i inny styl walki niż Monstrum, z którym wcześniej się spotkaliśmy.

Ponadto, będziemy walczyć z nowymi potworami, które wprowadzają dodatkowe wyzwania i zagrożenia. Wprowadzono również figurki Oberona i Tytanii, króla i królowej elfów, które stanowią kolejną nowość w dodatku. Obie figurki mają podobne funkcje, choć różnią się pewnymi szczegółami. Poruszają się one po planszy, a gracze mają możliwość nabywania od nich nowych przedmiotów. Oberon oferuje nam potężne magiczne wyposażenie, które można nabyć, jednak koszty takich przedmiotów zazwyczaj są dość wysokie. Wymagają one zapłaty nie tylko w postaci monet, ale także ekwipunku lub trofeów ze zwycięskich potworów. Warto jednak zainwestować w te przedmioty, ponieważ są one trwałym elementem naszej wyposażenia na dłuższy czas. To daje nam większą różnorodność taktyczną i strategię podczas starć.

Najważniejszym elementem dodatku są jednak trzy unikalne scenariusze, które możemy rozegrać zarówno jako część kampanii, jak i niezależnie od niej. Pierwszy scenariusz wymaga od nas stawienia czoła amfizjonom, czyli zmutowanym żabom, które zaatakowały Avel. Drugi scenariusz skupia się na obronie woza, który przewozi odłamki księżycowych kamieni. Trzeci scenariusz polega na ładowaniu specjalnych machin mocą, przy jednoczesnym przeszkadzaniu nam szczebrzeszynowcom, czyli zmutowanym pająkom.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Czas rozgrywki w dodatku Kroniki Zamku Avel: Nowe opowieści zależy głównie od wybranego scenariusza oraz od doświadczenia i dynamiki graczy. Ogólnie jednak, rozgrywka jest zbalansowana i trwa średnio od 60 do 90 minut, co stanowi idealny czas dla większości sesji gry planszowej.

Co do liczby graczy, dodatek oferuje elastyczność i dostosowanie się do różnych konfiguracji. Może być rozgrywany w pojedynkę przez jednego gracza, co daje możliwość samodzielnego odkrywania świata Avel i stawienia czoła wyzwaniom. Może być również grą dla dwóch graczy, co umożliwia intensywną współpracę i strategiczne planowanie. Dodatkowo, dodatek obsługuje także większe grupy graczy, co sprawia, że może być doskonałą rozrywką dla całej rodziny lub grupy przyjaciół.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ wprowadza kampanię fabularną „Okruchy zła” z 3 scenariuszami, które można rozgrywać w kolejności lub samodzielnie, zapewniając spójną historię i długotrwałą rozrywkę;
+ 4 uniwersalne moduły, takie jak Księżycowa Bestia, Okrutni łowcy i elfia para królewska, które urozmaicają rozgrywkę i stawiają ciekawe wyzwania przed graczami;
+ imponująca jakość wykonania elementów;
+ elastyczność co do czasu rozgrywki i liczby graczy, umożliwiając dostosowanie gry do różnych preferencji i możliwości;
+ zapewnia wciągającą rozgrywkę dla całej rodziny, angażując graczy w przygodę, walkę z potworami i współpracę w celu ocalenia magicznej krainy Avel.
BRAK 🙂

MOJA OPINIA

Reasumując, Kroniki Zamku Avel: Nowe opowieści wprowadzają wiele atrakcyjnych nowości, takich jak kampania fabularna, uniwersalne moduły i imponująca jakość wykonania elementów. Rozgrywka oferuje wiele godzin wciągającej rozrywki, zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Kampania fabularna zapewnia spójną historię, podczas gdy różnorodne moduły wprowadzają nowe wyzwania i taktyczne możliwości. Jakość wykonania elementów, w tym kolorowe figurki i plansze, dodaje wizualnego uroku rozgrywce.

Każdy z tych elementów dodaje głębi i różnorodności do rozgrywki, zapewniając długotrwałą i satysfakcjonującą rozrywkę dla graczy. Przygotujcie się na emocjonujące starcia, strategiczne decyzje i wciągającą przygodę, która sprawi, że wrócicie do magicznego świata Avel raz po raz.

INFORMACJE O GRZE

UNIWERSUM: Kroniki zamku Avel
MECHANIKA GRY: cooperative game, dice rolling, die icon resolution, hexagon grid, modular board, scenario / mission / campaign game
TYP GRY: kooperacyjne, przygodowe, eksploracyjne, fantasy
PROJEKTANT:
ILUSTRACJE:
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 1-4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 60min
CENA: ~ 120 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to