Budowanie miast to dość trafiony pomysł na planszówkę i chyba powoli robi się coraz bardziej popularny. W naszej kolekcji jest już kilka tytułów, które biorą ten temat na tapet (np. Spacer po Burano, Budowa miasta, Capital), a ostatnio pojawiła się rebelowa nowość pt. San Francisco.

Miasto wybrane bardzo trafnie i jak ulał pasują tu słowa piosenki Golców „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco!”, wszak budujemy prawdziwe miasto składające się z pięciu dzielnic pełne wieżowców i kultowych tramwajów, praktycznie od zera! 😀

Czy to jednak gra warta świeczki? 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

San Francisco to dość duża gra, która wielkością jest podobna do Zamków Toskanii, z tą różnią, że jest o jakieś pół centymetra wyższa. Jeśli chodzi o wygląd pudełka, to jest ono utrzymane w stylu retro, który tu idealnie się tu sprawdza. Co więcej, nie mogłabym nie wspomnieć o tym, że zadbano o wszystkie szczegóły, np. takie jak dopasowane i pasujące tematycznie wnętrza pudełka.

A skoro już o tym mowa, to poniżej znajdziesz komponenty do gry:

 • 4 plansze miast;
 • plansza projektów;
 • plansza punktacji;
 • 87 kart projektów;
 • 6 kart premii;
 • 12 żetonów zobowiązań;
 • żeton orderu budowniczego;
 • 23 żetony punktacji;
 • 12 żetonów premii;
 • 10 żetonów fundamentów;
 • 28 znaczników tramwajów;
 • 9 figurek wieżowców;
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Podczas rozgrywki w San Francisco masz okazję wcielić się w jednego z projektanów, który zaplanuje przebudowe tego słynnego amerykańskiego miasta. Będziesz potrzebował do tego kart, dzięki którym wzniesiesz wieżowce, wytoczysz linie tramwajowe lub zbudujesz ogromne parki. Wygląd miasta jest całkowicie zależny od Twojej wizji!

Pamiętaj tylko, że rywalizujesz z innymi graczami więc warto obrać jakąś strategię, która zapewni Ci zwycięstwo, a co za tym idzie sławę i uznanie! 😀

PRZYGOTOWANIE

Rozpocznij od położenia na stole planszy punktacji oraz planszy projektów. Następnie, przygotuj okrągłe żetony, karty premii oraz sześciokątne żetony ukończenia dzielnic i umieść je na odpowiednio oznaczonych polach na planszy. Ponadto, w zależności od liczby uczestników rozgrywki, połóż tam również okrągłe żetony przewagi.

Kolejnym krokiem, jest umieszczenie żetonów fundamentów na planszy projektów. Ich liczba jest także zależna od liczby graczy. Następnie, każdy z uczestników otrzymuje planszę miasta, którą należy położyć przed sobą. Figurki wieżowców, żetony zobowiązań, znaczniki tramwajów umieść w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Ostatnią rzeczą jaką należy jeszcze wykonać jest potasowanie wszystkich kart projektów, utworzenie z niego zakrytego stosu i położenie go obok planszy projektów.

Można zaczynać! 🙂

ZASADY

Zasady San Francisco są bardzo łatwe i szybkie do przyswojenia. Każdy z graczy w swojej turze może wykonać jedną z dwóch poniższych akcji:

WYŁOŻENIE PROJEKTU

Polega na wzięciu wierzchniej karty ze stosu projektów i położenia jej odkrytej na wybranym przez siebie obszarze na planszy projektów. Cała karta powinna być widoczna. W sytuacji, gdy odkryta zostanie karta z piedestałem, natychmiast należy umieścić na niej jeden fundament.

REALIZACJA PROJEKTU

Gracz dobiera wszystkie karty projektów z jednego obszaru, który sobie wybrał. Co ważne, tą akcję można wykonać tylko wtedy, gdy liczba posiadanych przez niego żetonów zobowiązań jest mniejsza niż liczba dobieranych kart projektów.

I tutaj szybkie wyjaśnienie kiedy otrzymuje się te żeton zobowiązania. Następuje to w chwili, gdy gracz za każdym razem decyduje się na wykonanie akcji „realizacji projektu”, czyli dobiera karty projektów. Należy pobrać 1 żeton niezależnie od tego ile kart znajduje się w danej kolumnie.

Gdy gracz już weźmie karty, umieszcza je na swojej planszy miasta. Co ważne, jeśli jakaś karta mu nie pasuje lub nie może jej wyłożyć, odrzuca ją do pudełka. Zasady budowy, czyli co, gdziei jak należy kłaść na swojej planszy miasta są szczegółowo w instrukcji.

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka może dobiec końca w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich jest niezależne od graczy i dzieje się w momencie przełożenia ostatniego żetonu fundamentu na kartę projektu. Drugie zależy w większej mierze od graczy, ponieważ wystarczy, aby chociaż jeden z uczestników rozgrwyki, zapełnił całą swoją planszę miasta kartami projektów i gra natychmiast się kończy.

Należy wtedy podliczyć punkty przewagi oraz końcowe punkty zwycięstwa

CZAS ROZGRYWKI

W zależności od liczby uczestników biorących udział w rozgrywce, czas jaki należy poświęcić na San Francisco może wahać się od 45 do 60 minut. Wiele zależy od tego jak dobrze gracze znają zasady, który raz grają w ten konkretny tytuł, od stopnia zaawansowania poziomu graczy oraz ich liczby. W rozgrywce dwuosobowej, zazwyczaj poświećamy z D. około 20-30 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

San Francisco nie jest tytułem jakoś wybitnie skomplikowanym, dzięki czemu mogą w nią grać osoby, które są na początku swojej planszówkowej przygody. Nie oznacza to jednak, że Ci bardziej doświadczeni będą się nudzić podczas rozgrywki. Twórca zostawił graczom szerokie pole do popisu jeśli chodzi o wybór strategii i możliwość zbierania punktów. Większą frajdę z rozgrywki będą mieć zdecydowanie osoby, powyżej 12 roku życia, które

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ świetny wygląd;
+ dbałość o najmniejsze detale (łącznie z wnętrzem pudełka);
+ proste zasady;
+ szybki czas rozgrywki;
+ sprawdzi się podczas rodzinnych wieczorów lub spotkań ze znajomymi;


+ / – czasem zakończenie przez wyłożenie wszystkich kafelków jest za szybkie przez co może być dość irytujące

MOJA OPINIA

Dotychczasowe rozgrywki były słodko-gorzkie. Niektóre kończyły się za szybko, co powodowało lekką frustrację, a inne były bardzo wciągające. Zasady są proste, gra przyjemna i naprawdę pięknie wykonana. Ogólnie San Francisco w naszym odczuciu plasuje się gdzieś w połowie stawki. Będzie się pojawiać na naszym stole co jakiś czas, zwłaszcza gdy będziemy chcieli zagrać w coś lekkiego i szybkiego.

W naszej opinii, śmiało możemy zarekomendować San Francisco osobom, które zaczynają swoją przygodę z planszówkami i szukają czegoś nieco bardziej skomplikowanego na początek. Ponadto, to również ten typ gry, który wpadnie w oko wszystkim osobom, które lubią dopieszczone planszówki i taki aspekt wizualny jest dla nich naprawdę ważny. Wielkie shapo baux dla wydawnictwa rebel oraz Romana Kucharskiego za tak dopracowany projekt.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: connections, end game bonuses, market, open drafting, tile placement
TYP GRY: city building, trains
PROJEKTANT: Reiner Knizia
ILUSTRACJE: Roman Kucharski
WYDAWNICTWO: rebel studio
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 45 – 60min
CENA: ~ 100 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to