Za pomocą tej planszówki będziesz miał okazję przenieść się na zbocza dziewiątego co do wysokości szczytu świata, który znajduje się w Pakistanie. Mowa oczywiści o Nanga Parbat, co w języku urdu oznacza „nagą górę”.

Jeśli lubisz górskie klimaty, to w tym wpisie przedstawię Ci kolejną grę w tym temacie. Do Trek 12: Himalaje i K2 dołącza Nanga Parbat, znacznie szybsza i nieco bardziej abstrakcyjna gra w tym zestawieniu. Dziś opowiem Ci o tym tytule trochę więcej! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Nanga Parbat to raczej mała gra, zarówno jeśli chodzi o rozmiar samego pudełka jak i ilość miejsca, którą zajmuje na stole. Jej opakowanie jest trochę większe niż moja dłoń. Ilustracja zdobiąca pudełko jest przyjemna dla oka i bardzo dobrze oddaje klimat gry.

Natomiast jeśli chodzi o środek, to po podniesieniu pokrywki, Twoim oczom ukaże się:

 • plansza główna;
 • 2 plansze graczy;
 • 36 figurek zwierząt;
 • 30 wspinaczy;
 • 24 obozy;
 • 1 przewodnik;
 • 12 znaczników punktacji;
 • instrukcja.

KOMPONENTY

Muszę przyznać, że Nanga Parbat naprawdę miło mnie zaskoczyła. Gra spodobała mi się jeszcze gdy zobczyłam jej zapowiedź, a gdy do mnie dotarła to zachwyciła od pierwszego otworzenia. Nie tylko grafika znajdująca się na planszetce jest piękna i bardzo klimatyczna, ale również maleńkie drewniane pionki zwierząt.

A skoro już o nich mowa, to meple są naprawdę urocze i piękne. Są raczej niewielkiej wielkości, ale bez trudu można rozpoznać poszczególne zwierzęta jakie przedstawiają. A jest ich aż 6! Co więcej, każdy mepel występuje w innym kolorze. Oprócz tych figurek, w środku znajdziesz również podobnej wielkości postaci wspinaczy oraz obozów w dwóch kolorach – niebieskim i różowym. Wszystkie te elementy prezentują się naprawdę świetnie, zwłaszcza ustawione na planszy! 😀

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

W Nanga Parbat Ty i Twój kompan wcielacie się w postaci szerpów, którzy na zboczach góry wypasacie zwierzęta. Oprócz tego prowadzicie turystów i po drodze zakładacie obozy. Wszystko to ma na celu zdobycie jak największej liczby punktów w jak najkrótszym czasie.

W każdej turze gracze mają możliwość zabrania jednego zwierzęcia z planszy, ale nie mogą wybierać go swobodnie. Wasz wybór jest ograniczony do określonych obszarów planszy, zależnych od wyborów poprzedniego gracza. Gdy zdobędzicie zwierzę, musicie przenieść je na planszę gracza. Pozostają tam do momentu aż zdecydujesz się je wymienić.

Wymiana poszczególnych zwierząt przynosi graczom nie tylko punkty, ale również dodatkowe bonusy:

 • LAMPART ŚNIEŻNY – pozwala przestawić dwóch sąsiadujących ze sobą wspinaczy;
 • JAK – przenosi wspinacza w inny region;
 • TAR – pozwala zamienić miejscami zwierzę sąsiadujące z meplem;
 • PIŻMOWIEC – pozwala przestawić dwa dowolne zwierzęta na planszy;
 • NAHUR – to joker, dzięki któremu możesz zastąpić nim dowolne zwierzę przy wymianie zwierząt;
 • PANDA CZERWONA – gracz otrzymuje dodatkowy punkt pod jednym warunkiem, jeśli przeciwnik ma ich więcej.

W miejscu pobranego zwierzęcia, gracze kładą pionek wspinacza w swoim kolorze. Ustawienie kilku pionków w taki sposób aby pola, na których stoją się stykały, daje graczom możliwość zdobycia punktów, w zależności od liczby mepli tworzących grupę.

Osoba, która jako pierwsza zdobędzie 25 punktów lub więcej, wygrywa rozgrywkę.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Gra powstała z myślą o dwóch graczach i muszę przyznać, że rozgrywka jest naprawdę wciągająca. Często po jednej rundce, trudno sobie odmówić kolejnej. Jeśli chodzi o czas, to zazwyczaj wraz z przygotowaniem do gry, schodziło nam maksymalnie 30 minut.

Co prawda zasady nie są jakoś bardzo skomplikowane, jednakże Nanga Parbat to gra abstrakcyjna więc stąd określenie wieku na 14+. Osobiście uważam, że nawet młodsze dziecko, które jest już ograne, spokojnie poradzi sobie z tym tytułem 🙂

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ piękne i urocze meple zwierząt;
+ proste zasady gry;
+ szybki czas przygotowania do rozgrywki;
+ świetna oprawa graficzna;
+ dość krótki czas rozgrywki;
+ jest tu sporo kombinowania;
+ / – małe figurki mepli mogą być trochę niewygodne w użytkowaniu i trzeba na nie uważać aby ich nie zgubić;

MOJA OPINIA

Nanga Parbat to jedna z fajnieszych gier dwuosobowych w naszej kolekcji. Jest szybka, ma proste zasady, a jednocześnie trzeba trochę ruszyć głową, aby wykręcić jak najlepszy wynik w jak najkrótszym czasie. Nie jesteśmy w stanie rozgerać tylko jednej partii, ponieważ zawsze nam mało i chcemy więcej, a to już jest spory komplement dla tej gry!

Cała nasza trójka jest zachwycona tym tytułem. Szefowi podobają się małe i urocze figurki zwierzaków, a my cenimy Nangę za to, że możemy sięgnąć po nią nawet po ciężkim dniu gdy nie mamy za wiele czasu na rozgrywkę. Wbrew pozorom jest to bardzo niepozorna planszówka, ponieważ kombinowania i myślenia tu całkiem sporo, a interakcja z przeciwnikiem jest nieunikniona. Wszystkiego jest tutaj w sam raz.

Nanga Parbat bardzo szybko wdarła się do naszej dwuosobowej top trójki i z pewnością na długo tam pozostanie! Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił przy grach abstarkcyjnych, to ten tytuł z pewnością będzie idealny na początek takiej przygody, aby zobaczyć czy ten rodzaj gier jest dla Ciebie! My gorąco polecamy!

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: area movement, set collection, variable set-up
TYP GRY: abstrakcyjne, strategiczne
PROJEKTANT: Steve Finn
ILUSTRACJE: Ossi Hiekkala, Julián Tunni
WYDAWNICTWO: FoxGames
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: 30min
CENA: ~ 65 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za planszówkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to