Podkarpackie jest bardzo urokliwym województwem, gdzie oprócz chodzenia po Bieszczadach i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków można spędzić czas nieco inaczej. Znajduje się tu sporo urokliwych miejscowości, w których pełno jest starych i drewnianych domów. Wiele z nich jest nadal zamieszkiwanych, a inne, starsze znalazły się w skansenach, aby mogło je podziwiać znacznie więcej osób.

Takich drewnianych muzeów na Podkarpaciu jest wbrew pozorom sporo. Są rozmieszczone praktycznie w każdej części województwa i łatwo można do nich trafić z różnych części Poski. Aby ułatwić Ci szukanie skansenów, postanowiłam zebrać je w jednym wpisie 🙂

Muzeum Budownictwa Ludowego (SANOK)

Zacznę od sanockiego skansenu, który znam najlepiej, ponieważ mam do niego jakieś 20km. Ma fantastyczną lokalizację, bo można do niego zajechać wybierając się w Bieszczady, co serdecznie polecam. W tym Muzeum Budownictwa Ludowego będziesz miał okazję przespacerować się po około 40ha, a pzry okazji na własne oczy zobaczysz drewniane obiekty kultury czterech grup etnogfraficznych tj. Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków.

Do wielu chałup możesz wejść, ponieważ ich wnętrza zostały umeblowane i odtworzone w taki sposób, aby jak najlepiej oddawały ducha tamtych czasów. W niektórych obiektach możesz zobaczyć powozy i sanie, drewniane zabawki, a nawet pokaźną kolekcję ikon. Na terenie skansenu znajdziesz również otwartą niedawno synagogę, cerkiew i kościół rzymskokatolicki. Prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych religiami i historią tych terenów.

Jakiś czas temu pisałam już o tym miejscu, więc jeśli jesteś ciekaw, to zachęcam do zapoznania się z tym wpisem 🙂

Sanocki SKANSEN na rodzinną wycieczkę

Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej (KOLBUSZOWA)

Muzuem Kultury Etnicznej w Kolbuszowej, to drugi ogromny skansen jaki znalazł się w tym zestawieniu. Na ponad 30ha masz możliwość zwiedzać ogromną liczbę drewnianych obiektów obrazujacych życie dwóch grup etnicznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Kolbuszowski skansen jest niesamowicie przyjazny dzieciom! Można wypożyczyć rekwizyty do wielu zabaw, które dorośli pamiętają ze swojego dzieciństwa lub zwiedzać skansen przy okazji grając w jedną z trzech dostępnych gier terenowych. Co więcej, równe drogi umożliwiają poruszanie się wózkiem lub rowerkami biegowymi, także jak sam widzisz nie sposób się tam nudzić!

Po więcej inforrmacji odnośnie tego Parku Etnograficznego, zapraszam do poniższego wpisu 🙂

Wybierz się na spacer po KOLBUSZOWSKIM parku etnograficznym!

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja (TRZCINICA)

Karpacka Troja to prawdziwa gratka dla małych i dużych fanów historii. Miejsce to sprawi, że cofniesz się w czasie, a przy okazji namacalnie będziesz mógł doświadczyć pracy archeologa. Na obszarze 8 ha znajduje się zabytkowe grodzisko, park archeologiczny, platforma widokwa, sektor hodowlany oraz nowoczesny pawilon wystawowy, w którym zobaczysz sceny z codziennego życia ludzi żyjacych już w początkach epoki brązu! Naprawdę robi to ogromne wrażenie!

Miejsce to słynie również z Karpackiego Festiwalu Archeologicznego, który jest plenerową imprezą polegającą na historycznej rekonstrukcji związanej z epoką brązu oraz wczesnym średniowieczem. Jest to jedne ze słynniejszych wydarzeń w Polsce, a nawet Europie!

Karpacka Troja bez tajemnic

Zagroda – Muzeum Wsi Markowa (MARKOWA)

Jest to mały skansen, który upamiętnia historię wsi Markowa. Prowadzony jest przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Na terenie tego obiektu znajdziesz kilka obiektów, do których można wejść. Są tam chłopskie chałupy, chlewiki, stajnie, wiatrak, kuźnia a nawet olejarnia. Zebrano w nich wiele pzredmiotów, które na przełomie XIX i XX wieku były wykorzystywane na co dzień przez ówczesnych mieszkańców regionu.

Skansen można zwiedzać z przewodnikami. Są to osoby, który znają dosłownie każdy zakątek jak własną kieszeń, a gdy poczujesz głód, śmiało możesz spróbować chleba, który jest wypiekany na miejscu.

Muzeum Kultury Łemkowskiej (ZYNDAROWA)

Ten skansen, poświęcony jest jednej konkretnej grupie etnograficznej jaką są Łemkowie. Powstał on na terenie, który kiedyś był przez nich zamieszkiwany, jednakże w ramach akcji Wisła, wojsko ZSRR przymusowo przesiedliła ich na tereny zachodnie. Z całej wioski, która liczyła oko 180 zagród zachowało się dosłownie kilka.

Zwiedzający mogą zobaczyć 8 drewnianych obiektów, które przetrwały do naszych czasów oraz pawilon wystawowy, w którym można zobaczyć jak wyglądały łemkowskie stroje ludowe, rzeźby i obrazy, stare fotografie przedstawiające życie Łemków oraz eksponaty sakralne i liturgiczne.

Wszystkich zainteresowanych tym muzeum, polecam zapoznać się z oficjalną stroną 🙂

Opuszczone łemkowskie DOMY

Mały Skansen (GRABOWNICA STARZEŃSKA)

To miejsce, które znajduje się dosłownie kawałeczek od miejsca naszego zamieszkania i szczerze mówiąc, przez dłuuuuugi czas nie miałam okazji go odwiedzić. Mały skansen został stworzony przez lokalnego pasjonata historii pana Tomasza Kędrę. Z miłości do przeszłości gromadzi przedmioty, które kiedyś były używane na co dzień przez naszych przodków.

Dlatego wjego zbiorach znajdzie się wiele żeliwnych garnków, starych zegarów, cebrzyków, żaren, wózków dziecięcych, lamp naftowych, dzbanków blaszanych czy wag lub młynków. To tylko nieliczne przedmioty jakie można podziwiać w tym skansenie.

Miejsce stale się rozwija i co jakiś czas powstają kolejne wiaty lub podcienia, a nawet kwiatowe rabaty. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wygląda kuźnia lub izba chłopska. Jadąc w Bieszczady, zdecydowanie warto tu wstąpić i zobaczyć jak wyglądała historia regionu.

Na poniższej mapie, zebrała wszystkie powyższe miejsca. Będę ją aktualizować na bieżąco 🙂

Miłego zwiedzania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to