Zdecydowanie jestem fanką gier planszowych o większej liczbie graczy niż jedna. Wychodzę z założenia, że po prostu fajniej się gra minimum w dwie osoby. Jednakże, gdy zobaczyłam, że rebel w tym roku wydaje Pod wrogim niebem od CGE, wiedziałam, że będę chciała przetestować tę grę solo, która początkowo była dostępna jako print and play.

Co prawda kosmici to zdecydowanie nie moje klimaty, jednakże Pod wrogim niebem ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko tematykę science fiction. Jest kampania i gracze mają do przejścia 4 scenariusze, które ewoluują w miarę rozgrywki. Co więcej, nie niszczy się tu komponentów tak jak to zazwyczaj bywa w grach legacy, dlatego też regrywalność jest dość spora.

Pod wrogim niebem ogrywaliśmy zarówno pojedynczo jak i w duecie i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co podobało się nam bardziej 😀 Jednakże mimo to, zapraszam Cię do recenzji tej gry 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pod wrogim niebem to gra, która zamknięta jest w prostokątnym pudełko bez żadnej wypraski. Co ciekawe, jest ono dość ciężkie, ponieważ w środku znajdziesz całą masę elementów, które możesz wykorzystać do rozgrywki podstawowej:

 • 5 fioletowych statków,
 • 4 białe statki,
 • 3 plastikowe znaczniki (żółty, zielony i czerwony),
 • 7 drewnianych kości,
 • 1 znacznik maszyny drążącej,
 • 1 kafel statku matki,
 • 4 kafle nieba,
 • 3 kafle bazy,
 • 3 kafle miast,
 • instrukcja.

Oraz komponenty do dłuższej kampanii:

 • 4 arkusze z komiksem (po 1 na rozdział),
 • 14 dodatkowych miast,
 • 12 dwustronnych postaci,
 • 13 różnych scenariuszy,
 • 9 dodatkowych kafli nieba i bazy,
 • tekturowe znaczniki scenariuszy,
 • 1 specjalny pomarańczowy statek,
 • notes kampanii.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cel tej jednoosobowej gry jest banalnie prosty. Twoim zadaniem jest uchronienie poszczególne miast przed inwazją obcych, którzy postanowili zaatakować Ziemię. Brzmi banalnie? Wbrew pozorom wcale takie nie jest! 😀

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrywką, musisz poświęcić chwilę na to, aby przygotować wszystkie komponenty do gry. Zacznij od znalezienia planszy z miastem Roswell, która jest wymagana przy pierwszej rozgrywce. Pod nią umieść jeszcze dwa kafle bazy – A tuż z pod planszą miasta, a B na samym dole. Następnie, w pozostałych komponentach odnajdź 4 kafle nieba i ułóż je w taki sposób, aby najjaśniejszy odcień niebieskiego znajdował się tuż nad planszą miasta, a najciemniejszy był na samej górze. Kafelek ze statkiem matką połóż na samej górze toru gry pomarańczowym kolorem do dołu.

Plansza jest już gotowa, więc zostało Ci jeszcze umieszczenie 5 fioletowych statków na kafelku ze statkiem matką. Białe połóż obok toru gry, bo mogą okazać się przydatne w dalszej części rozgrywki. Zielony okrągły znacznik, należy umieścić po lewej stronie kafla miasta Roswell – jest to znacznik badań. Żółty elementy, znacznik energii, połóż na kaflu znajdującym się poniżej, na polu początkowym z cyfrą 2. Różowy, kwadratowy znacznik umieść po prawej stronie, tuż pod oznaczeniem kafla literą A. Ostatnią rzeczą, jaka została Ci jeszcze do umieszczenia na planszy jest drewniany znacznik maszyny drążącej, który również powinien znaleźć się po prawej stronie na pierwszym polu, które znajduje się na kaflu A.

Do pierwszej rozgrywki będziesz potrzebować 2 białych kości i 3 szarych. Pozostałe elementy, czyli niebieskie kostki, pomarańczowy statek i plansze z innymi miastami, schowaj w pudełku. Gdy to zrobisz, możesz zaczynać grę 🙂

ZASADY

Jako, że instrukcja jest dość dług oraz wydaje się być bardzo zawiła i skomplikowana, stwierdziłam, mimo wszystko chciałabym zobaczyć jak powinna przebiegać rozgrywka. Osobiście uważam, że jest to jedna z wygodniejszych form poznania zasad, dlatego też postanowiłam podzielić się z Tobą filmikiem, który mnie osobiście wszystko rozjaśnił, dzięki czemu rozgrywka okazała się już dużo prostsza.

ZAKOŃCZENIE

Pod wrogim niebem ma dwa możliwe zakończenia gry. Zwycięstwo lub przegrana. Gracz pokonuje inwazję obcych w momencie gdy znacznik badań (zielony), dotrze w najwyższe pole tory badań z numerem 11. W sytuacji, gdy statek matka obniży się aż do rzędu z symbolem czaszki, gracz od razu przegrywa kampanię. Druga przegrana następuje wtedy, gdy baza zostanie doszczętnie zniszczona.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę Pod wrogim niebem, to około 20-40 minut. Za pierwszym razem, gra zajęła mi około 45 minut, ponieważ dopiero poznawałam poszczególne akcje i wszystkie moje ruchy były aż za bardzo wolne 😀 Jednakże, każda następna rozgrywka okazywała się ciekawsza, a czas jaki na nią poświęcałam, się skracał.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Pod wrogim niebem to gra jednoosobowa, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć siły z innymi osobami i wspólnie stawić czoła wrogim najeźdźcom. Osobiście bardzo podoba mi się ta możliwość, ponieważ dzięki temu gra robi się ciekawsze i zawsze istnieje szansa, że wspólnie uda się pokonać grę. Jeśli chodzi o wiek graczy, to gra będzie odpowiednia dla osób powyżej 12 roku życia, jednak bez problemu można zachęcać młodszych ogranych graczy do wspólnego podejmowania decyzji i ratowania poszczególnych miast.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ ogromna liczba komponentów,
+ dobrej jakości i pełne szczegółów plastikowe statki,
+ dwustronne plansze o zróżnicowanym stopniu trudności,
+ cztery scenariusze do przejścia,
+ ilustracje, które idealnie pasują do motywu gry,
+ wraz z rozwojem gry, pojawiają się nowe akcje, postaci i kafle,
+ dość spora regrywalność,
+ komiksy, które wprowadzają gracza w klimat gry.
+ / – długaśna instrukcja, która może zniechęcić,
+ / – szkoda, że nie można w nią zagrać w większą liczbę osób.

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że Pod wrogim niebem całkowicie mnie zaskoczyła. Jestem w szoku, że gra w temacie science fiction, za którym jakoś wybitnie nie przepadam, spodobała mi się i wciągnęła zarówno mnie jak i mojego męża. Choć w kosmitów nie wierzymy, to walka z nimi i obrona miast okazała się naprawdę interesująca i ciekawa. Pomimo tego, że gra dedykowana jest jednej osobie, to często gramy wspólnie z Mężem i rozgrywka jest znacznie ciekawsza. Bardzo podoba się nam również to, że możemy sobie ją utrudniać w zależności od tego czy mamy na to ochotę i super jest to, że gra się tak naprawdę nie może szybko znudzić. Cztery różne scenariusze, nowe kafle i wyzwania jakie stawia przed nami Pod wrogim niebem czyni tą grę naprawdę świetną. Czasem aż żałuję, że stworzono ją głównie dla jednej osoby 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA: campaign game, dice rolling, modular board
TYP GRY: strategiczne
PROJEKTANT: Tomáš Uhlíř
ILUSTRACJE: Kwanchai Moriya, Petr Boháček
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 20-40 minut
CENA: ~ 95 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to