W najbliższym czasie nie czekają nas żadne odległe i zagraniczne podróże, dlatego też postanowiliśmy zwiedzać bardziej lokalnie i poszukać miejsc, które przypadną nam do gustu oraz będą przyjazne dla dzieci na terenie województwa, w którym mieszkamy, czyli na Podkarpaciu.

Jakiś czas temu, pisałam już tutaj kilku wartych odwiedzenia miejscach i były to ruiny zamku Kamieniec niedaleko Krosna oraz o klasztorne ruiny w Zagórzu za Sanokiem, a dziś podzielę się z Tobą kolejną lokacją, jaką jest Muzuem Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Sanocki skansen jest pierwszym i największym (jeśli chodzi o liczbę zebranych domów, chat i kościołów) muzeum etnograficznym w Polsce, jakie zostało założone po II Wojnie Światowej. Znajduje się na prawym brzegu Sanu u podnóża Białej Gróry. Jest to okolica dość oddalona od centrum miasta, jednakże wiele osób chętnie tam przyjeżdża i spędza czas, ponieważ znajduje się tam sporo zieleni. Obecnie, skansen zajmuje powierzchnię prawie 40 ha więc odwiedzający mają sporo terenu do zwiedzania.

Zanim wejdziesz na główną część skansenu, to wcześniej znajdziesz się w ogrodzie, gdzie często odbywają się imprezy i koncerty na świeżym powietrzu. Tuż obok sceny jest knajpka, gdzie możesz napić się lokalnych specjałów oraz coś zjeść. Kawałek dalej, jest już budynek, w którym mieści się kasa biletowa, toalety i informacja turystyczna. Przy wyjściu z tego budynku, stoi pan bileter, który sprawdza czy turyści mają swoje wejściówki i jeśli wszystko się zgadza, zwiedzający mogą przejść dalej.

Po przejściu jakichś 20-50m alejką z obu stron otoczonych chatami, w których możesz kupić najróżniejsze pamiątki, dojdziesz do Rynku Galicyjskiego. Rozmieszczone według niego obiekty przedstawiają budownictwo z przełomu XIX i XX wieku. Co ciekawe, od teraz jest on prawdziwą atrakcją turystyczną, ponieważ praktycznie każdy budynek udostępniony jest do zwiedzania. W większości chat, powstały najróżniejsze miejsca np. szewc, pracownia ikon, piekarnia czy cukiernia, w której można się zatrzymać i zjeść pyszne ciasto oraz napić się kawy. Cała powierzchnia rynku jest wykonana z kostki, więc nawet przy odrobinie deszczu można delektować się zwiedzaniem.

Idąc dalej, będziesz miał okazję zwiedzać kolejne sektory skansenu, które podzielone są według czterech grup etnogfraficznych tj. Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków. Podczas spaceru będziesz mijał drewniane tablice informujące na teren jakiej grupy aktualnie wchodzisz.

Co ciekawe, aby jak najlepiej oddać ducha poszczególnych grup etnicznych, w skansenie tak rozmieszczono obiekty, aby jak najtrafniej przedstawić warunki w jakich kiedyś mieszkano. Pogórzanie i Dolinianie są zlokalizowani na niższych partiach, które są bardziej łąkowe, a Łemkowie i Bojkowie, preferowali wyższe partie terenu nieopodal lasów, dlatego też ich chaty są umiejscowione wyżej.

W skansenie znajduje się także sektor przemysłowy, który poświęcony jest górnictwu naftowemu. Podkarpacie w XIX wieku zasłynęło z odkryć naftowych oraz na terenie tego województwa znajduje się najwięcej najstarszych ośrodków górnictwa naftowego, kopalń ropy naftowej oraz rafinerii. Z tego też powodu, w skansenie nie mogło zabraknąć nawiązań do ropy naftowej. W sektorze przemysłowym zobaczysz wiele maszyn, które były wykorzystywane przy wydobywaniu ropy.

OBIEKTY

Na terenie sanockiego skansenu znajduje się około 180 obiektów – od chałup mieszkalnych, poprzez spichlerze, stodoły po cerkwie i kościół. Do wiele budynków zwiedzający nie mogą wchodzić, jednakże mogą zaglądać czy to z zewnątrz (przez zakratowane drzwi lub okna) lub wejść do środkowego pomieszczenia i móc pozaglądać przez kraty do innych izb. W środku znajdują się urządzone pokoje, które oddają ducha jak kiedyś wyglądało życie w takich chałupach.

Są też chaty, do których można wejść do środka i trochę bardziej zaglądnąć. W niektórych budynkach znajdują się bardziej otwarte ekspozycje np. w dworku, ale bez obaw można zobaczyć praktycznie każde pomieszczenie jakie się w nim znajduje. Z kolei budynki otaczające Galicyjski Rynek, oferują do zwiedzania m.in. pocztę oraz warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, zegarmistrza itp.). Budynek szkoły, znajdujący się w dalszej części skansenu również udostępniony jest zwiedzającym i można tam zobaczyć jak kiedyś wyglądała edukacja i szkolnictwo.

Jeszcze inne budynki, poświęcone są całkowicie jako minimuzea, w których możesz obejrzeć np. wystawę ikon karpackich. W przydrożnym zajedzie (niedaleko remizy strażackiej) znajduje się z kolei wystawa wpzów i sań. Na chwilę obecną, można również obejrzeć wystawę poświęconą artystycznej rodzinie Bogdańskich z Jaślisk. Na strychu jednej z chat, zwiedzający mogą obejrzeć kolekcję strojów ludowych, a na parterzy przygotowana jest wystawa poświęcona zabawkom i czasom dzieciństwa.

ATRAKCJE DLA DZIECI

 • zwiedzanie wnętrz chat,
 • wystawy muzealne,
 • zwierzęta (owce lub kozy) znajdujące się na terenie skansenu,
 • możliwość zaglądania do środka chat znajdujących się przy Rynku Galicyjskim,
 • możliwość przekąszenia czegoś słodkiego w klimatycznej cukierni,
 • przyglądanie się pracy piekarzy podczas pieczenia chlebów,
 • częste imprezy okolicznościowe organizowane na terenie skansenu (aby być na bieżąco warto śledzić aktualności na oficjalnej stronie skansenu).

WAŻNE INFORMACJE:

 • w poniedziałki możesz zwiedzać muzeym za darmo,
 • ostatnie wejście na teren skansenu możliwe jest najpóźniej na 15 minut przed zamknięciem kasy.
 • przedpole skansenu udostępnione jest bezpłatnie dla zwiedzających w godzinach otwarcia skansenu,
 • możliwość zwiedzania z przewodnikiem (grupa od 1 do 25 osób) zarówno w języku polskim (70zł) jak i obcnym (80zł),
 • w przypadku grup szkolnych opiekunowie nie płacą za bilety wstępu,
 • rezerwację usługi przewodnickiej należy dokonać z wyyprzedzeniem,
 • w każdą trzecią niedzielę miesiąca od kwietnia do października, na Galicyjskim Rynku odbywa się giełda staroci,
 • po skansenie można poruszać się wózkiem, jednakże miejscami może być to utrudnionie (jestm tam kilka podjazdów, a na niektórych ścieżkach znajdują się większe kamienie),
 • skansen oferuje prawie 20 lekcji sezonowych dla uczniów,
 • na teren skansenu można wprowadzić „małe” psy, jednakże muszą one być na smyczy i nie mogą wchodzić do wnętrz obiektów muzealnych.

CENY BILETÓW

 • bilet normalny – 20zł,
 • bilet ulgowy – 15zł,
 • dzieci do 7 lat – 0zł
 • Karta Dużej Rodziny – 25% zniżki.

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek: 9:00 – 12:00
Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela: 8:00 – 18:00

DOJAZD:

Skansen, oddalony jest od naszego miejsca zamieszkania o jakieś 20 miunt jazdy samochodem, więc jest to odległość, którą nasz Szef bez problemu wytrzymuje. Droga samochodem jest również prosta i tak naprawdę nie za bardzo jest się gdzie zgubić. Przy skansenie jest możliwość zostawienia samochodu w dwóch miejscach – na parkingu przed mostem (niedaleko niego znajduje się czołg) lub możesz próbować przedostać się na drugi brzego Sanu i skręcić w prawo. Dojedziesz praktcyznie aż pod sam skansen, jednakże tamten parking jest mniejszy i czasem ciężko znaleźć tam wolne miejsce postojowe.

Jeśli do skansenu chcesz wybrać się autobusem, to dowiezie Cię tam linia numer 6.

Na poniższej mapie możesz zobaczyć trasę jaką my najczęściej się poruszamy, jednakże startuje ona z Rzeszowa.

Miłego zwiedzania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to