Powoli rozpoczynamy z Szefem sezon podróżniczy i tak jak w ostatnim roku, póki co, głównie skupiamy się na Podkarpaciu. W długi weekend, postanowiliśmy wyskoczyć do niedalekiego kompleksu turystycznego w Brzezówce, a przy okazji odwiedzić pobliski skansen, mieszczący się zaledwie kilometr dalej.

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to ogromny park etonograficzny, który zajmuje prawie 30 hektarów. Położony jest on w oddalonym od centrum miejscu, nad rzeką Nil, a okolica jest bardzo spokojna i zielona. Nieopodal przebiega szlak rowerowy Green VELO.

Na terenie skansenu znajduje się sporo stawów, a w centralnym punktem tego muzuem jest ogromny zbiornik wodny, wzdłóż którego można spacerować i podziwiać piękno przyrody. W skansenie zgromadzono ponad 80 obiektów (np. chaty, stodoły, wiatraki czy kościół) architektury drewnianej oraz wiele przedmiotów i sprzętów użytkowych charakterystycznych dla kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX w.

Kapliczka ze Staniszewskiego z przełomu XIX i XX w.

Parkując na pobliskim parkingu, musisz przejść przez most nad rzeką Nil, a gdy to zrobisz, znajdziesz się już na terenie skansenu. Po swojej lewej zobaczysz ogromną scenę, na której często odbywają się występy, a po prawej znajduje się ogromna wiata, w której można odpocząć lub coś przekąsić. Idąc dalej, zobaczysz uroczy biały budynek. Jest to dworek z Sędziszowa Małopolskiego z poł. XIX w., w którym obecnie znajdują się kasy biletowe i kawiarnia.

Idąc dalej sektorem wejściowym, możesz zobaczyć jeszcze jeden urokliwy domek z 1815 roku. Warto wejść do środka, żeby zobaczyć jak się prezentuje. W jednym z pomieszczenim jest makieta skansenu, gdzie możesz zobaczyć jak będzie przebiegała dalsza wycieczka. Po wyjściu, możesz skręcić w lewo, aby przejść koło młyna i udać się nad staw kierując się w stronę ogromnego jeziora. Z tamtego miejsca warto udać się na spacer jego brzegiem.

Zagroda z Żołyni Dolnej

Kolbuszowski skansen, podzielony jest na trzy sektory. Pierwszy z nich, wejściowy, opisałam wyżej, a dwa kolejne poświęcone są konkretnym grupom etnicznym. Zwiedzanie zaczyna się od sektora lasowiackiego. Możesz w nim podziawiać ogromne drewniane wiatraki pochodzące już z XIX w. oraz wspomniany wcześniej młyn.

Oprócz tego, będziesz miał okazję zobaczyć kilka zagród z różnym miejscowości. W skład takich obejść wchodzą chałupy, stajnie, stodoły, spichlerze i piwnice. Oprócz tego, przy niektórych zagrodach stoją zabytkowe pasieki oraz sporo urokliwych drewnianych kapliczek. W centrum tego sektoru stoi wielki, drewniany kościół rzymskokatolicki pw. św. Marka z Rzochowa z 1843 r. Pomiędzy tymi obejściami jest sporo miejsca na piknik lub zabawy terenowe. Co więcej, można tam również zobaczyć wiele zwierząt hodowlanych w tym np. kury czy owce.

Wiatraki z Trzęsówki

Gdy miniesz kościół, po jakichś 300m znajdziesz się w ostatnim już sektorze poświęconym Rzeszowiakom. Budynki ulokowane są przy węższej części zbiornika wodnego oraz na jego drugim brzegu. Na tym terenie, również będziesz miał okazję zobaczyć sporo zagród, które składają się z chałup, stajni, kurników, stodół czy spichlerzy. Ponadto, przy niektórych obejściach zobaczysz jeszcze inne budynki takie jak np. olejarnia lub maneż kieratowy.

Co więcej, w tym sektorze znajduje się również remiza strażacka z 1877 roku, karczma, a nawet kuźnia! Będąc w tej części skansenu, warto zboczyć z drogi, aby móc przespacerować się po leśniczówce. Znajdziesz tam wiele interesujących obiektów takich jak suszarnie runa leśnego lub szyszek, a nawet piwniczkę i wychodek! 😀

Kościół pw. św. Marka z Rzochowa z 1843 r.

ZWIEDZANIE

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej możesz zwiedzać na kilka sposobów. Najpopuraniejsza jest forma bez przewodnika, ale bez obaw nie jest to spacer po omacku. Warto skorzystać z audioprzewodnika, który dostępny jest po zeskanowaniu kodu qr znajdującego się na planie parku etnograficznego. Dostaje się go przy zakupie biletów. Możesz też go wypożyczyć przy kasie. Dostępny jest również przewodnik w formie papierowej. Jego koszt to 20 zł.

Jeśli natomiast chciałbyś zwiedzać skansen z przewodnikiem, to istnieje również taka opcja. Trzeba jednak wcześniej to zgłosić telefonicznie. Takie oprowadzanie jest możliwe w języku polskim lub angielskim.

Gdy planujesz odwiedzić skansen z dziećmi, warto rozważyć zwiedzanie z grą terenową. Do wyboru są trzy opcje. Dwie z nich (Wielka tarapata, dziurawa w deszcz chata i Kawałek chleba nie spadnie z nieba…) przezaczone są dla dzieci w wieku szkolnym chociaż w zabawie śmiało mogą brać udział nawet dorośli. A jeśli Twoje dzieci są młodsze, to bez obaw. Przewidziano również opcję dla przedszkolaków. Jest to gra W koło Macieju.

Wiatrak holender z Zarównia (1936)

ATRAKCJE DLA DZIECI

 • zwiedzanie wnętrz kilku chat;
 • wystawy muzealne w niektórych budynkach;
 • organizowanie warsztatów i lekcji muzealnych dla zorganizowanych wycieczek szkolnych;
 • zwierzęta (owce, kaczki, gołębie, gęsi, kury i krowy) znajdujące się na terenie skansenu,
 • możliwość wypożyczenia rekwizytów (z recepcji skansenu) do zabaw na dworze np. lin, woreczków z grochem, worków czy mioteł;
 • istnieje opcja zwiedzania skansenu z grami terenowymi dla dzieci w różnym wieku oraz dorosłych;
 • możliwość zorganizowania pikniku na terenie skansenu
 • w okresie wakacyjnym, organizuje się pokazy plenerowe (są to m.in. pokazy twórców i artystów ludowych, przedstawianie wiejskich zawodów podczas, których można zobaczyć jak wygląda ich praca);
 • częste imprezy okolicznościowe organizowane na terenie skansenu (aby być na bieżąco warto śledzić aktualności na oficjalnej stronie skansenu).

WAŻNE INFORMACJE:

 • w poniedziałki możesz zwiedzać muzeym za darmo;
 • możliwość zwiedzania z przewodnikiem (grupa od 1 do 25 osób) zarówno w języku polskim (80zł) jak i angielskim (100zł);
 • przy kasie można wypożyczyć przewodnik po parku etnograficznym w brajlu;
 • przy wejściu do skansenu (tuż obok sceny) znajduje się duża drewnina wiata, gdzie można coś zjeść (istnieje możliwość rozpalenia rusztu za dodatkową opłatą);
 • jeśli zgłodniejesz w trakcie zwiedzania, możesz zajrzeć do kawiarnii Prowincji, znajdującej się w tym samym budynku co kasy, na pyszne ciasta, reginalne potrawy, owocowe kompoty, kawę lub herbatę;
 • rezerwację usługi przewodnickiej należy dokonać z dwutygodniowum wyyprzedzeniem pod nr. tel. 669 001 223 lub 17 227 10 71;
 • ostatnie wejście grupowe z przewodnikiem na teren skansenu możliwe jest najpóźniej na 2 godziny przed zamknięciem skansenu;
 • po skansenie można poruszać się wózkiem;
 • skansen posiada rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo;
 • skansen można zwiedzać również konno, taką możliwość ofereuje Zagroda Mustang w Dzikowcu (do wyboru bryczka lub jazda konna na oklep).

CENY BILETÓW

 • normalny – 15 zł;
 • ulgowy 10 zł;
 • dzieci do 7 lat – 0zł;
 • rodzinny (przeznaczony dla rodziców z dziećmi w wieku szkolnym) – 42 zł;
 • 50% ceny przy okazaniu Karty Dużej Rodziny.

Od czerwca do sierpnia obowiązują inne stawki biletów w niedziele. Wygląda to następująco:

 • normalny – 20 zł;
 • ulgowy – 15 zł;
 • rodzinny – 57 zł.

W każdy poniedziałek, wstęp do skansenu jest całkowicie darmowy 🙂

Zagroda z Żołyni Dolnej

GODZINY OTWARCIA

Jeśli chodzi o godziny w jakich można zwiedzać skansen, to w sezonie od kwietnia do października:

 • w dni powszednie w godz. 9.00-17.00;
 • w soboty, niedziele i święta w godz. 10.00-18.00.

A od listopada do marca muzuem jest czynne codziennie od 9.00 do 16.00.

DOJAZD:

Kolbuszowki park etnograficzny znajduje się poza miastem, tuż obok miejscowości Brzezówka. Z Rzeszowa, do skansenu można dojechać trzema różnymi drogami, przez Rudną Małą, Świlczę lub fragment autostrady A4. My zdecydowaliśmy się na trasę bardziej widokową przez Sędziszów Małopolski. Jest tam naprawdę przepięknie i zielono!

NASZA OPINIA

Był to nasz pierwszy raz w tym skansenie i z pewnością jeszcze tam wrócimy. Jako, że najpierw byliśmy w pobliskim kompleksie turystycznym dla dzieci, to Szef był już lekko zmęczony, dlatego też na zwiedzenia skansenu mieliśmy mało czasu. Na miejscu okazało się, że niestety nie możemy wejść do sektoru rzeszowiackiego, ponieważ na jego terenie aktualnie kręcone były sceny do filmu Kos. Dlatego też, często podczas spacerowania mogliśmy zobaczyć wielu aktorów ucharakteryzowanych na szlachiców. Wyglądali naprawdę jak wyjęci z tamtych czasów!

W skansenie spędzliśmy jakieś 2 godziny, a szef po skansenie poruszał się na rowerku biegowym i praktycznie wszędzie mógł na nim dojechać. Po drodze spotkaliśmy stado owiec oraz koguta, kury, gęsi i gołębie.

Park etnograficzny zrobił na nas ogromne wrażenie. Znajduje się on na ogromnym terenie i przewidziane jest sporo atrakcji dla dzieci. Bardzo podobało się nam, że jest on podzielony na zagrody, dzięki czemu wygodnie się go zwiedza. Kolejnym plusem, jest opcja audioprzewodnika dostępnego praktycznie od ręki. Bardzo fajne udogodnienie!

Jeśli chodzi o minusy, to szkoda, że nie można wchodzić do większej liczby obiektów, żeby móc zobaczyć jak wyglądają w środku. Budynki, jakie znalazły się na terenie skansenu nie są również mocno zróżnicowane zwłaszcza jeśli zestawimy je z sanockim skansenem. Jest to jednak spowodowane tym, że dany obszar zamieszkiwała mniejsza liczba ludności etnograficznej.

Podsumowując, wycieczkę uważamy za bardzo udaną i na pewno jeszcze nie raz tam wrócimy! 🙂

Miłego zwiedzania!

Młyn wodny z Żołyni Dolnej (1897)
Wiatrak koźlak z Zarębek (koniec XIX)

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to