Wrzesień od zawsze kojarzy się tylko i wyłącznie z powrotem do szkoły. Często te pierwsze lekcje są trochę luźniejsze, uczniowie nazwajem się poznają, a Ty poznajesz ich. Nie od dziś wiadomo również, że pierwsze wrześniowe tygodnie często bez podręczników, a Ty jako nauczyciel musisz zapewnić swoim uczniom dostęp do wiedzy.

Na blogu, już wielokrotnie pisałam o pomysłach, które bez trudu możesz wykorzystać na pierwszych lekcjach, jednakże, ostatnio odkryłam coś niesamowitego i w tym wpisie, chciałabym podzielić się z Tobą moim odkryciem!

O CZYM PISAĆ?

W zasadzie Twoi uczniowie mogą pisać o czym tylko chcą. Mogą mieć dowoloność tematu i osobiście moim podopiecznym zleciłabym dokładnie taki typ zadania: napiszcie do siebie coś co cjest dla Was ważne. Jednakże zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy uczniowie muszą mieć precyzyniej określony cel, ponieważ wtedy jest im łatwiej się skupić.

Dlatego też możesz poprosić ich o to aby napisali o:

  • swoich emocjach jakie towarzyszą im na początku roku szkolnego,
  • jakie mają plany na najbliższy rok,
  • co chcieliby osiągnąć w kolejnym roku,
  • tym jak spędzili swoje aktualne wakacje,
  • tym jak chcieliby spędzić kolejne wakacje,
  • co chcieliby sobie powiedzieć za rok,
  • co chcieliby aby ktoś im powiedział.

JAK TO ZORGANIZOWAĆ?

Idealnie by było, gdybyś miał możliwość wykorzystać do tego komputery z dostępem do interenetu. Wtedy też Twoi uczniowie mogą indywidualnie napisać list bezpośrednio na stronie. Jednakże jak powszechnie wiadomo, nie zawsze mamy możliwość pracy w takich warunkach jakbyśmy chcieli.

Brak komputerów w sali wcale nie oznacza tego, że musisz zrezygnować z tego pomysłu! Wystraczy, że Twoi uczniowie mają ze sobą smartfony z dostępem do internetu i w zasadzie mogą napisać list na nich.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany do mojego pomysłu, to mam dla Ciebie inne rozwiązanie, które polega na tym aby uczniowie w zeszytach napisali takie listy, a później w domu, w ramach zadania domowego, przepisali je na stronie i ustawili datę kiedy mają otrzymać swoją wiadomość.

ALE GDZIE PISAĆ, ŻEBY DOSTAĆ TEGO MAILA?

Osobiście zdecydowałam się na stronę futureme i w oparciu o nią, udzielę Ci wszystkich wskazówek, o których musisz pamiętać przy pisaniu tego emaila. Przede wszystkim, jest to darmowe narzędzie i wysłanie maila do siebie nic nie kosztuje ani nie wymaga zakładania konta.

Po napisaniu wiadomości w okienku, masz do wyboru dwie opcje:

  • KIEDY UCZNIOWIE OTRZYMAJĄ MAILA – może to być za rok, za trzy lata, za pięc lat, lub wybrać własną datę.
  • WIDOCZNOŚĆ LISTU – czy ma on być prywtany czy publiczny, ale anonimowy.

Ostatnią rzeczą jaką jeszcze należy wykonać, jest wpisanie swojego adresu mailowego, aby otrzymać na niego za rok swoją wiadomość.

Osobiście polecam zdecydowanie się na otrzymanie takiej wiadomości po roku, ponieważ wbrew pozorom nie jest to taki długi okres czasu. Ponadto, uczniowie i tak mogą zapomnieć o tym, że takiego maila kiedyś pisali, więc gdy go otrzymają w przyszłym roku, będą mieć miłą niespodziankę!

Sama napisałam do siebie już taki list i z pewnością będę pisać kolejne, dlatego też uważam, że to naprawdę świetny pomysł, który warto zaproponować uczniom. Ponadto, jestem przekonana, że przypadnie on do gustu uczniom, no bo umówmy się, jest w tym coś znacznie bardziej ekcytującego niż redagowanie normalnego emaila czy pisanie zwykłego wypracowania po angielsku! 😀

A Ty co myślisz o takim emailu? Wypróbujesz mój pomysł? 😀 Mam nadzieję, że tak!

Trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to