Nawet nie wiesz jak się cieszę na dzisiejszy wpis! A wszystko to spowodowane jest właśnie książką z dzisiejszego wpisu, czyli Gabinetem zoologii wydanym prze Dwie Siostry.

Książka ta jest niezwykła, dzięki swoim barwnym i poplątanym ilustracjom, które skrywają w sobie wiele ukrytych zwierząt, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka. Autorami tej książki są Rachel Williams i Carnovsky. Co więcej, wcześniej ukazała się kolejna część tej serii, która skupia się na ludzkim ciele i nosi tytuł Gabinet anatomii. Nowością w tej serii jest Gabinet dinozaurów, który może okazać się prawdziwą gratką dla fanów prehistorycznego świata.

Jednakże, dziś skupię się fascynującym świecie zwierząt! 😀

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Gabinet zoologii to książka, która przedstawia życie prawie 200 zwierząt z różnych zakątków świata wiodących swój tryb zarówno głównie w nocy, jak i w dzień. Czymś co jednak ją wyróżnia na tle pozostałych książek jest to, że zawiera ona niesamowite ilustracje, które się na siebie układają i aby zobaczyć co one przedstawiają, trzeba wykorzystć w tym celu specjalne soczewski w trzech kolorach.

BOHATEROWIE

Jak możesz łatwo się domyślić, Gabinet zoologii ma zdecydowanie więcej niż jednego bohatera. Są nimi zwierzęta z całego świata, zarówno te małe jak duże. Autorka postanowiła przedstawić dokładnie 180 gatunków zamieszkujące poniższe tereny:

 • kongijski las deszczowy,
 • pustynię Simpsona,
 • Loch Lomond,
 • Andy,
 • Morze Weddella i Morze Rossa
 • las sekwoi,
 • tajgę wschodniosyberyjskę,
 • równinę Serengeti,
 • dorzecze Gangesu,
 • rafę Apo.

Miejsca, które przed chwilą wymieniłam są jednocześnie tytułami rozdziałów, które znajdują się w Gabinecie zoologii.

BUDOWA

Książka zaczyna się od barwnej rozkładówki, na której umieszona jest zakładka z trzema kolorowymi szkiełkami. Dalej znajduje się strona tytułowa, a tuż za nią rozkładówka, która wyjaśnia jak zbudowana jest z książka oraz jak powinno się z niej korzystać. Oprócz tego, umieszczono tam spis treści oraz krótki wstęp do lektury.

Składa się z 10 rozdziałów, a każdy z nich zawiera trzy rozkładówki:

 • MIEJSCE – znajdziesz tu najważniejsze informacje dotyczące konkretnego miejsca np. gdzie się ono znajduje, jakiej jest wielkości czy z czego słynie. Autorka zawarła tu także informacje o warunkach w jakich muszą żyć zamieszkujące te tereny zwierzęta. Po prawej stronie znajdziesz tabelkę ze skrótem tych najważniejszych faktów.
 • PUNKT OBSERWACYJNY – na tej rozkładówce nie znajdziesz ani grama tekstu, ponieważ, zadaniem czytelnika jest obserwacja życia zwierząt. Dzięki wykorzystaniu zakładki, z trzema różnymi kolorami soczewek, możesz śledzić życie dzienne i nocne poszczególnych zwierząt, a także roślin, które znajdują w konkretnych siedliskach.
 • ATLAS GATUNKÓW – to ostatnia rozkładówka wchodząca w skład rozdziału. Podzielony jest on na 2 części. Na czarnej stronie, znajdziesz ilustracje 9 zwierząt, które rozpoczynają życie po zmierzchu. Tuż pod nimi, umieszczono nazwę konkretnego zwierzęcia oraz krótką informację o nim. Lewa strona, biała, została poświęcona gatunkom, które wiodą dzienny tryb życia.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka z pewnością spodoba się wszystkim fanom, zarówno tym małym jak i dużym, przyrody. Wydawnictwo Dwie Siostry określiło wiek czytelników na osiem lat, jednakże już duuuuużo młodsze dzieci (w tym mój roczny Miłosz) z radością będą ją kartkować i przyglądać się ilustaracjom. Zwłaszcza jeśli wykorzystają do tego kolorowe soczewki 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Chyba nie będzie to zaskoczeniem, jeśli powiem Ci, że największą zaletą Gabinetu zoologii są niesamowite ilustracje, które zostały stworzone warstwowo. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać chaotyczne i pstrokate, ale wszystko zmienia się w momencie gdy patrzy się na nie przez soczewki w odpowiednich kolorach. Widać, że ilustrator ma ogromny talent i jeszcze większą wyobraźnię. Jestem pod wrażeniem kunsztu artystycznego i tego, jak to wszystko fajnie ze sobą zagrało. Sama spędziłam na ich oglądaniu kilka dobrych godzin, więc spokojnie mogę powiedzieć, że młodsi fascynaci przyrody powininni z takim samym, jak nie większym zaangażowanie, odkrywać naturę ukrytą w Gabinecie zoologii.

Najważniejsze jest jednak to, że pomimo bujnych i barwnych ilustracji, to książka nie służy tylko do oglądania, ale zawiera również wiele cennych wskazówek i informacji dotyczących niesamowitych miejsc na ziemi oraz ich zwierzęcych mieszkańców. Autorka postanowiła przedstawić czytelnikowi aż 10 miejsc, które zamieszkuje prawei 200 gatunków zwierząt.

REASUMUJĄC…

Gabinet zoologii to absolutnie przepiękna książka, która zachwyci każdego. Myślę, że bez obaw mogę ją określić jako małe dzieło sztuki, które nie tylko zapewni wiele wizualnych doznań, ale również przy okazji pogłębi wiedzę i ciekawość czytelnika dotyczącą różnorodnej fauny i flory.

Mój roczny synek, jest całkowicie zachwycony kolorowymi szkiełkami, przez, które uwielbia patrzeć, więc gdy tylko widzi, że mam tą książkę na wierzchu, od razu domaga się wspólnego oglądania. Także jak widzisz Gabinet zoologii okaże się strzałem w dziesiątkę dla dziecka w każdym wieku! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Illuminature: Discover 180 Animals with Your Magic Three Color
AUTORKA: Rachel Williams
ILUSTRACJE: Carnovsky
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne, przyrodnicze
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/GabinetZoologii

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to