Dzieci z ADHD wymagają szczególnego podejścia – faktem jest, że ich wychowywanie bywa nie lada wyzwaniem, więc wdrożenie sprawdzonych technik pracy z nadpobudliwymi maluchami wydaje się być punktem obowiązkowym. Smyk, któremu trudno jest skupić się na wykonywanej czynności, jest niezwykle absorbujący z punktu widzenia opiekuna.

Sto pomysłów na minutę sprawia, że łatwo o wypadek i szereg niebezpiecznych sytuacji. Właśnie dlatego dobrze jest korzystać z pomocy wyspecjalizowanych terapeutów. Oprócz tego niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń w warunkach domowych.

W przypadku kilkulatków fantastycznie sprawdzają się zabawki oraz akcesoria, które zmuszają do logicznego myślenia. Godne polecenia są produkty pobudzające lewą półkulę mózgu (m.in. puzzle, układanki, klocki).

Aktywności wyciszające i uspokajające

Dzieci z nadpobudliwością psychoruchową borykają się z nadmiarem bodźców zewnętrznych. Sprawia to, że trudno im skupić się na wykonywanej czynności. Rodzic powinien wdrożyć rozmaite aktywności wyciszające oraz uspokajające. Są one szczególnie polecane przed snem czy też w stanach silnego pobudzenia. Pomocne mogą okazać się zabawki i akcesoria, które dostępne są w sprawdzonych sklepach z artykułami dla dzieci. Przykładem jest rozbudowana platforma sprzedażowa Zabawka i Wyprawka. Wbrew pozorom nie trzeba wydawać na nie majątku!

  • Breloki sensoryczne – zawsze można mieć je pod ręką. Takie akcesorium wystarczy przypiąć do zamka plecaka lub kurtki. Wciskanie bąbelków działa podobnie, jak przebijanie pęcherzyków folii bąbelkowej. Jest to skuteczny sposób na to, aby zredukować stres, a jednocześnie „zająć” dłonie. Warte uwagi są również popularne „POP-IT”, które zawierają większą ilość bąbelków.
  • Układanki lewopółkulowe – to świetna propozycja dla dzieci z ADHD. Zmuszają do koncentracji, a jednocześnie stanowią źródło rozrywki. Nie trzeba obawiać się, że maluch będzie niechętnie podchodził do takiej zabawy. Jest to również okazja do tego, aby spędzić czas ze swoją pociechą. Ćwiczenia neurobiologiczne są polecane również w przypadku maluchów, które mają problem z komunikacją (np. układaniem pełnych zdań).
  • Puzzle – taka forma aktywności także sprawdza się w przypadku nadpobudliwych smyków. Należy jednak pamiętać, że zwykle dziecko nudzi się już po kilku minutach. Zadaniem opiekuna jest podpowiadanie, w jaki sposób ułożyć dany wzór. Powinien on również omawiać to, co znajduje się na obrazku, tak aby dla szkraba było to fascynujące zajęcia. Ponadto, liczba oraz rozmiar elementów należy dostosować do wieku.
  • Klocki – układanie budynków, pojazdów, statków i innych konstrukcji z klocków może pochłonąć na wiele godzin. Dzieci z nadpobudliwością psychoruchową bardzo często niechętnie podchodzą do zajęć, które wymagają ciszy oraz maksimum uwagi. Właśnie dlatego wiele zależy od rodziców, którzy muszą przedstawić maluchowi daną zabawę, a także nauczyć czerpać z niej radość. Nie wystarczy wręczyć smykowi pudełka z klockami oraz instrukcji!

Zabawy ruchowe umożliwiające rozładowanie energii

Nie należy zapominać, że dziecko z ADHD posiada ogromne pokłady energii. Właśnie dlatego maluchowi nie może zabraknąć czasu na to, aby „wyszaleć się”. Dzięki temu aktywności wyciszające staną się ciekawsze. Możliwości jest wiele – ważne jest to, aby zabawy ruchowe były monitorowane przez osobę dorosłą. Kwestie bezpieczeństwa należy postawić na pierwszym miejscu. 

  • Co mam w ręce – rodzic zasłania dziecku oczy, a następnie umieszcza w jego dłoni różnorodne przedmioty. Zadaniem szkraba jest rozpoznanie tego, co trzyma w ręce.
  • Ćwiczenia równowagi – dziecko musi iść wzdłuż szlaku przygotowanego przez rodzica. Może on prowadzić przez m.in. skrzynki, pudełka, deski. Istotne jest, aby przejście całej trasy wymagało balansowania ciałem.
  • Kalambury – maluch musi przedstawić wybrane hasła bez użycia słów, tak aby zostały one odgadnięte przez resztę uczestników. 

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to