Ta planszówka wprowadzi Cię w fascynujący świat, w którym historia i przyroda splatają się ze sobą tak subtelnie, że gra staje się jednym z tych tytułów, w które chce się ciągle grać. Mowa tu o rebelowej nowości pt. Śladami Darwina – niezwykłej planszówce, która zabierze Cię w podróż śladami słynnego przyrodnika Charlesa Darwina.

Z tej recenzji poznasz zasady gry, przyjrzysz się jej komponentom, a przede wszystkim dowiesz się, dlaczego Śladami Darwina stało się jednym z tych tytułów, które z pewnością warto mieć na swojej planszowej półce. Gotów na przygodę?

KOMPONENTY

Szczerze mówiąc, jeśli chodzi o wykonanie komponentów to gra robi ogromne wrażenie już od samego początku. Plansze graczy, stylizowane na bruliony badaczy, są nie tylko praktyczne, ale również dodają element autentyczności w kontekście zbierania informacji podczas wyprawy. Odwracając planszę główną, odkrywamy piękną mapę przedstawiającą trasę podróży HMS Beagle, co jest estetycznym uzupełnieniem do samej rozgrywki. Ilustracje przedstawiające zwierzęta są nie tylko estetyczne, ale także wiernie odzwierciedlające rzeczywistość, dodając uroku rozgrywce. Warto również zauważyć, że portrety również są dopracowane.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Śladami Darwina to dynamiczna gra, składająca się z dwunastu szybkich rund, które łącznie nie trwają dłużej niż 30 minut. Celem graczy jest rywalizacja o dokonanie jak największej liczby odkryć przyrodniczych i jednoczesne zdobycie jak największej ilości punktów.

Rozgrywka toczy się na planszach graczy, gdzie w każdej rundzie wybieramy kafelek z planszy głównej i umieszczamy go na naszej planszy w odpowiednim miejscu. Każdy kafelek posiada symbol, wskazujący na różnorodne korzyści, takie jak punkty na koniec gry, kompasy i mapy, mnożące się wzajemnie dla dodatkowych punktów. Ikony przewodników umożliwiają swobodny wybór kafli lub odświeżenie puli dostępnych kafli.

Punkty można zdobyć również poprzez wypełnienie całego rzędu lub kolumny, co nagradza żetonem teorii. Gracze mają także opcję nadbudowywania kafelków, dodając lepiej punktowane lub bonusowe płytki. Dodatkowo, zdobycie płytki teorii za spełnienie celu przynosi kolejne punkty.

Rozgrywka kończy się, gdy na planszach graczy pojawi się 12 kafelków. Następnie punkty są podliczane, a zwycięzcą zostaje gracz, który zgromadził najwięcej punktów.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Śladami Darwina to gra przeznaczona dla miłośników planszówek, którzy cenią zarówno prostotę zasad, jak i głęboką strategiczną rozgrywkę. Jej dynamiczny charakter sprawia, że jest idealna zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami planszowymi.

Rozgrywka trwa około 30 minut, co czyni ją doskonałym wyborem na szybkie i emocjonujące spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Krótki czas trwania gry sprawia, że łatwo można ją wpasować nawet w zatłoczony harmonogram.

Co więcej, ta planszówka jest elastyczna pod względem liczby uczestników, umożliwiając grę w grupie od 2 do 6 osób. To znaczy, że możesz cieszyć się nią zarówno w kameralnym gronie, jak i w większym towarzystwie, dostosowując się do liczby dostępnych graczy. Dzięki temu gra staje się doskonałym wyborem na różnorodne okazje, od rodzinnych spotkań po wieczory z przyjaciółmi.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ klimatyczna i bardzo estetyczna;
+ solidne wykonanie komponentów;
+ proste zasady;
+ można sporo pokombinować;
+ krótki czas rozgrywki;
+ dobrze się skaluje;
+ aspekt edukacyjny.
brak 🙂

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że to świetnie zbalansowana gra, która sprytnie łączy różne mechaniki, takie jak open draft, tile placement i set collection. Mimo mnogości komponentów, które kształtują rozgrywkę, gra pozostaje łatwa do zrozumienia, stanowiąc idealną propozycję dla rodzin i mniej doświadczonych graczy. Oferuje ona jednak także głęboką strategię, która zadowoli bardziej zaawansowanych entuzjastów planszówek.

W grze, gracze stają przed wyzwaniem maksymalizacji punktów, bazując na jedynie 12 kafelkach i różnych źródłach punktacji. Konieczność dokonywania wyborów pomiędzy zdobywaniem punktów za kafle teorii a żetony publikacji, czy też między zdobywaniem przewodników a innych symboli, czyni rozgrywkę dynamiczną i strategiczną. Mimo pewnej losowości, gra skłania do poszukiwania różnych ścieżek zdobywania punktów, co wpływa korzystnie na regrywalność.

Aspekt edukacyjny gry dodaje jej wartości, prezentując informacje na temat Darwina, gatunków zwierząt i miejsc ich występowania. Komponenty gry, w tym ilustracje zwierząt, portrety postaci oraz plansza z trasą HMS Beagle, są estetyczne i przyciągające wzrok, wprowadzając graczy w fascynujący przyrodniczy świat.

Podsumowując, Śladami Darwina to nie tylko pięknie wykonana gra rodzinna, ale również przyjemna podróż do świata przyrody, gdzie każde odkrycie przynosi punkty i satysfakcję. Niezależnie od wieku czy doświadczenia graczy, ta gra planszowa zaskakuje różnorodnością, zachęcając do wielokrotnego powrotu. To propozycja godna polecenia dla tych, którzy cenią zarówno edukację, jak i dobrą zabawę przy planszówkach.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: hand management, memory
TYP GRY: rodzinne
AUTORZY: Michael Kiesling, Wolfgang Kramer
ILUSTRACJE: Michael Menzel
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 6
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 130 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to