Zanurz się w świecie Dzikiego Zachodu, gdzie świat kowbojów, pędzących bydło na wielkich pastwiskach, oraz rozwijających się tras kolejowych spotyka się w jednej z najciekawszych gier planszowych – Great Western Trail.

Ta wyjątkowa produkcja od Alexandra Pfistera zdobyła serca graczy na całym świecie już w swojej pierwszej edycji, a teraz powraca w jeszcze lepszym wydaniu, wzbogacona o ekscytujący dodatek Kolej na Północ.

Przygotuj się na podróż do świata, gdzie strategia i rywalizacja spotykają się z piękną oprawą wizualną i satysfakcjonującym rozwojem. Czas odkryć, dlaczego GWT jest jedną z najważniejszych gier planszowych ostatnich lat.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Nowe pudełka Great Western Trail i dodatku Kolej na Północ z pewnością przyciągną uwagę swoimi nowymi, czarnym i eleganckim wyglądem. Czernie kontrastują z barwami ilustracji na pudełkach, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej wyraziste. Osobiście wolę tą odświeżoną grafikę niż klasyczną.

Co ważne, pudełko podstawki ma dokładnie taki sam wymiar jak Great Western Trail: Argentyna. Dodatek, wymiarowo również jest kompatybilny z całą serią z tą różnicą, że jego pudełko jest nieco cieńsze niż poprzednie, co może być zaletą z punktu widzenia przechowywania gry.

Tym razem nie wrzucam tu dokładnej listy komponentów, ponieważ jest tego tak dużo, że wpis byłby dłuuuuuuuugaśny. Jeśli jednak jesteś ciekaw, to możesz sprawdzić to na stronie wydawnictwa rebel.

KOMPONENTY

Jakość komponentów i wykonanie zarówno w podstawki, jak i dodatku z pewnością zasługują na uznanie. To kolejny element, który przyczynił się do popularności tej gry planszowej i uczynił ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla graczy.

Począwszy od GWT, warto zaznaczyć, że komponenty są solidne i trwałe. Plansza jest dobrze wykonana, o solidnej fakturze, co sprawia, że jest wygodna w użytkowaniu i nie deformuje się łatwo pod wpływem ułożenia kart czy żetonów. Karty są grube, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a ich ilustracje są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, pomagając zrozumieć zasady gry.

Zestaw znaczników i żetonów jest rozbudowany i zawiera wiele elementów, które są niezbędne do prowadzenia rozgrywki. Żetony bydła pasują do tematyki gry, a różnorodność kształtów i kolorów znaczników ułatwiają orientację na planszy. Można także docenić jakość wykonania znaczników punktów zwycięstwa, które są wyraźne i czytelne.

Dodatek Kolej na Północ również nie zawodzi pod względem jakości komponentów. Mimo pewnych zmian graficznych, które sprawiły, że gra prezentuje się jeszcze bardziej atrakcyjnie, komponenty pozostały na wysokim poziomie. Co więcej, karty w dodatku są zgodne z jakością tych z podstawki.

Muszę przyznać, że jakość komponentów i wykonanie GWT zasługują na pochwałę. Solidność materiałów i wytrzymałość elementów zapewniają, że gra będzie cieszyć graczy przez wiele rozgrywek, a estetyczny design dodaje temu tytułowi wyjątkowego uroku.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA W GWT?

Rozgrywka w Great Western Trail rozpoczyna się od skromnych zasobów i stad bydła o niskiej wartości. Gracze mają za zadanie stopniowo rozwijać swoje przedsiębiorstwo i przekształcić je w dochodową firmę. Każda decyzja ma znaczenie, począwszy od wyboru, których krowi nabyć, przez budowę nieruchomości, aż po zatrudnianie pracowników. Proces ten jest powolny, ale satysfakcjonujący, ponieważ każdy krok w rozwoju firmy jest starannie przemyślany.

Kluczowym elementem gry jest dostarczanie bydła do miasta Kansas City. Aby to zrobić, gracze muszą podróżować po planszy, wybierając odpowiednie ścieżki i podejmując decyzje o strategicznym znaczeniu. Mapa oferuje różne lokalizacje, takie jak St. Louis, Chicago, czy Nowy York, do których można dostarczać bydło. Wybór trasy ma wpływ na koszty podróży i ewentualne zyski.

Jednym z unikalnych aspektów Great Western Trail jest fakt, że rozgrywka odbywa się w niesynchronicznych turach. Gracze przemieszczają się po mapie w swoim tempie, a różne ścieżki pozwalają na realizację różnych strategii. To sprawia, że gra jest dynamiczna i pełna napięcia, ponieważ każdy gracz ma własny plan i rywalizuje z innymi o dostarczenie bydła do Kansas City.

Część rozgrywki skupia się na planowaniu i podejmowaniu ryzyka, gdyż decyzje dotyczące trasy podróży, zakupu kart, zatrudniania pracowników i budowy nieruchomości mają wpływ na sukces gospodarstwa. Każda nowa runda gry przynosi nowe wyzwania i możliwości, co oznacza, że każda rozgrywka jest unikalnym doświadczeniem.

CO WNOSI DODATEK?

W tym dodatku kontynuujemy naszą przygodę jako hodowcy bydła w dynamicznie rozwijającym się kraju, ale tym razem skierujemy nasze wysiłki na północne obszary, takie jak Montreal czy Oregon City.

Głównym elementem rozszerzenia jest wprowadzenie nowych miast na północy i zachodzie, które stają się kluczowymi punktami naszej działalności handlowej. Handel z nimi jest bardziej wymagający niż w przypadku tradycyjnego szlaku do Kansas City, ale potencjalne zyski są znacznie większe. Dodatek wprowadza także nowe mechanizmy i opcje rozwoju, aby dostosować się do tych nowych wyzwań.

Rozszerzenie Kolej na Północ dodaje nowe warstwy strategii i daje graczom więcej opcji do wyboru. Muszą oni teraz zarządzać swoimi zasobami i oddziałami w różnych miastach, co wymaga podejmowania mądrych decyzji i dostosowania strategii do zmieniających się warunków. To wspaniała okazja, by kontynuować swoją przygodę na Dzikim Zachodzie i zdobyć jeszcze więcej doświadczenia w prowadzeniu własnego rancza.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

GWT to planszówka, która doskonale sprawdza się w gronie graczy o umiarkowanym doświadczeniu. Gra jest zaprojektowana przede wszystkim dla 1-4 graczy, co pozwala na elastyczność w doborze uczestników rozgrywki. Dla duetu graczy zapewnia ona strategiczne i rywalizacyjne doświadczenia, podczas gdy gra z większą liczbą uczestników staje się dynamiczną rozgrywką, pełną negocjacji i interakcji między graczami.

Czas trwania rozgrywki zazwyczaj wynosi około 2-3 godzin, co sprawia, że jest to tytuł odpowiedni dla osób, które cenią sobie dłuższe, bardziej zaawansowane sesje planszowe. Gra oferuje rozbudowane mechanizmy, co czyni ją odpowiednią dla graczy o średniozaawansowanym doświadczeniu. Niemniej jednak, dzięki swojej zróżnicowanej rozgrywce i możliwości wyboru różnych strategii, GWT jest również przyjazna dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bardziej zaawansowanymi grami planszowymi. To tytuł, który zapewni zarówno satysfakcję doświadczonym graczom, jak i stworzy ciekawe wyzwanie dla początkujących.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ oferuje wiele różnych strategii, co sprawia, że każda rozgrywka jest unikalna i pełna wyzwań;
+ solidnie wykonane komponenty gry gwarantują trwałość i estetykę;
+ rywalizacja o dostarczenie bydła i budowę tras kolejowych stwarza wiele możliwości interakcji i negocjacji;
+ dodatek wprowadza nowe elementy rozgrywki i poszerza doświadczenie graczy;
+ ogromna regrywalność;
+ łatwo odczuć postęp i rozwój swojego rancza.
+ / – aby osiągnąć sukces, gracze muszą być zaangażowani i podejmować strategiczne decyzje, co może nie wszystkim odpowiadać;
+ / – nowi gracze mogą potrzebować kilku rozgrywek, aby zrozumieć wszystkie mechanizmy i strategie.
+ /- niektórzy gracze mogą odczuwać, że gra wymaga za dużo mikrozarządzania, co może być męczące.

MOJA OPINIA

Według mnie, Great Western Trail to tytuł, który bez wątpienia zasługuje na uznanie. Dzięki Kolei na Północ rozgrywka staje się jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Gra oferuje wiele możliwości strategii i wyzwań, co czyni każdą grę unikalną i fascynującą. Jakość komponentów oraz estetyka plansz i kart są na bardzo wysokim poziomie, co wpływa pozytywnie na wizualną atrakcyjność gry.

Czas jaki należy poświęć na rozgrywkę jest dość długi w dwuosobowym składzie, a gdy chcemy zagrać w pełnym składzie, jeszcze bardziej się wydłuża. Nie będę ukrywać, że niektórzy mogą być tym zniechęceni, jednak naprawdę warto.

Co więcej, Great Western Trail łączy w sobie elementy ekonomiczne, strategiczne i podróżnicze. Daje graczom szansę na rozwijanie swojej działalności, podejmowanie trudnych decyzji i konkurowanie o zdobycie tytułu najlepszego farmera i handlowca na Dzikim Zachodzie. To nie tylko wyjątkowe doświadczenie planszowe, ale także podróż w czasie i przestrzeni, która zapewnia wiele emocji i satysfakcji.

Podsumowując, GWT to świetna gra euro, która dostarcza wielu satysfakcjonujących godzin rozrywki. Z dodatkiem Kolej na Północ staje się jeszcze bardziej intrygująca i rozbudowana. Pasienie bydła na Dzikim Zachodzie, rozwijanie talii i planowanie strategii dostarczają dużo frajdy. To gra, która zapewnia emocje rywalizacji i satysfakcję z osiągniętych celów. Pomimo niewielkich niedoskonałości, Great Western Trail jest tytułem, który zasługuje na uwagę każdego miłośnika zaawansowanych gier planszowych.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: deck, bag, and pool building, hand management, ownership, set collection, solo / solitaire game, track movement, variable set-up
TYP GRY: ekonomiczne,
PROJEKTANT: Alexander Pfister
ILUSTRACJE: Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 70 – 150 min
CENA: ~ 200 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to