Jako, że Miłosz ma rodziców, którzy są fanami planszówek, to siłą rzeczy i on coraz częściej wykazuje swoje zainteresowanie. Żeby nie było, że go do tego zmuszamy – sam chętnie sięga po nasze gry, co mnie czasem przyprawia o atak serca 😀 Jednakże przygotowałam się dla niego i jakiś czas temu kupiłam planszówki, które są dostosowane do jego wieku.

Mój wybór padł wtedy na Pierwsze gry od wydawnictwa Egmont. W naszej kolekcji mamy Mniam i Zwierzątka, a całkiem niedawno do tych dwóch gier dołączyła także nowość pt. Przyjaciele. Miłosz bardzo polubił również i tą grę. Póki co jeszcze nie gramy według zasad, ale wykorzystujemy te gry do tego aby Miłek poznawał kolory, liczby i zwierzęta, a przy tym dobrze się bawił 🙂

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci o zasadach Przyjaciół oraz pokażę Ci jakie elementy możesz znaleźć w środku 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W średnich rozmiarów pudełku wykonanym z grubej tektury, możesz znaleźć:

  • 27 żetonów zwierząt w 3 kolorach,
  • kostkę,
  • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Jako, że jest to gra dedykowana małym dzieciom, to jej cel musi być prosty i klarowny. Dlatego też, gra polega na zbieraniu zestawów zwierząt tego samego gatunku. Osoba, której uda się zebrać określoną ilość setów jako pierwsza, zostaje zwycięzcą.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania do rozgrywki rozpocznij od ułożenia wszystkich żetonów w okrąg, który będzie dość ciasny. W jego środku umieść drewnianą kostkę. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, a następna jest zawsze osoba po jego lewej stronie.

ZASADY

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest rzut kostką w okręgu. Następnie, gracz prowadzi palcem linię od strzałki znajdującej się na kostce do obrazka. Gdy palec dotknie żetonu, gracz może wziąć go do ręki. W sytuacji, gdy kostka wskaże miejsce pomiędzy dwoma żetonami, uczestnik może wybrać sobie jeden z nich. Muszę również wspomnieć o tym, że jeśli kostka zatrzyma się na żetonie lub poza okręgiem zwierząt, gracz ponawia swój rzut.

Skoro sprawa rzutów kostką jest już wyjaśniona to zostało jeszcze wytłumaczenie co się dzieje z żetonami. Gdy gracz ma go już w dłoni, sprawdza czy on lub któryś z pozostałych graczy posiada już żeton tego konkretnego zwierzaka. Jeśli tak, to oddaje żeton ze swojej ręki innemu uczestnikowi, a ten kładzie go przed sobą. Jeśli żaden z graczy nie ma w swojej kolekcji tego zwierzątka, to rzucający kostką gracz, zostawia go sobie. Następnie, należy przekazać kostkę kolejnej osobie.

Warto pamiętać o tym, że podczas gry należy zmniejszać okrąg, aby przerwy pomiędzy żetonami nie była za duża.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy jako pierwszy zbierze odpowiednią ilość zestawów. Ich liczba jest dostosowana do ilości graczy.

WARIANTY GRY

W grze Przyjaciele występują również 2 dodatkowe warianty gry, których zasady z pewnością uatrakcyjnią rozgrywkę oraz dostosują tą grę dla trochę starszych dzieci. Zostały one szczegółowo opisane w instrukcji, więc jeśli chciałbyś je poznać, to odsyłam Cię do niej.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę to jakieś 15 minut. Oczywiście może się on okazać zarówno trochę krótszy jak i dłuższy, ale to wszystko będzie zależało od zaangażowania najmłodszych graczy oraz ich skupienia i koncentracji na grze.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Przyjaciele są dedykowane małym dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami. Na pudełku widnieje informacja, że gra będzie odpowiednia dla maluchów powyżej 2 roku życia, jednakże Miłosz, jako dziecko dwóch graczy zainteresował się planszówkami znacznie wcześniej, już po ukończonym roku. Póki co, mamy komplet Pierwszych gier i co prawda w żadną jeszcze nie gramy według zasad, ale często się nimi wspólnie bawimy.

ZALETY GRY

  • banalne zasady, które zostały odpowiednio dostosowane dla małych dzieci,
  • krótki czas rozgrywki,
  • barwne elementy gry,
  • żetony wykonane z grubszej tektury,
  • dodatkowe warianty gry,
  • wspieranie i rozwój nauki liczenia, kolorów oraz nazw zwierząt.

MOJA OPINIA

Przyjaciele to bardzo przyjemna planszówka, którą mam dla mojego 1,5 rocznego synka. Póki co, nadal jesteśmy na etapie zabawy elementami, a nie samej gry, ale wszystko przed nami. Najważniejsze jest to, że każda gra, która dotychczas ukazała się w serii Akademii Mądrego Dziecka potrafi wciągnąć go na dłuższy czas i w pełni zaangażować. Z pewnością, będziemy grać w nią coraz częściej i więcej 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA:
TYP GRY: familijne, dla dzieci
PROJEKTANT: Wojciech Rzadek
ILUSTRACJE: Marzka Dobrowolska
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 2+
CZAS ROZGRYWKI: 15 – 20 min
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to