Jeśli jesteś tu ze mną już dłuższego czasu, to dobrze wiesz, że historia to mój konik. Dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszej książki pt. Od mitów do nauki, który ukazał się w ramach serii Chcę wiedzieć więcej.

Gdy tylko książka do mnie dotarła, to od razu ją pochłonęłam i nie ukrywam iż liczę na to, że Szef za jakiś czas zapała taką samą miłością do mitów jak ja 😀 Z resztą, jak tu się nie zachwycić najróżniejszymi opowieściami sprzed tysięcy lat!

Nie od dziś wiadomo, że mity powstały w niejako odpowiedzi na wytłumaczenie sobie wielu niezrozumiałych zjawisk. Co zadziwiające, pomiędzy tymi starożytnymi opowieściami z różnych stron świata jest wiele podobieństw. Niezależnie od miejsca, w którym mieszkali i w jakich bogów wierzyli, ludzie od zawsze zastanawiali się jaki kształt ma ziemia, jak powstał świat czy co się dzieje ze słońcem po jego zachodzie.

Te wyjaśnienia przyczyniły się do powstania niesamowitych mitów. Wraz z upływem czasu i rozwojem nauki, przestały one jednak odgrywać tak istotną rolę i stały się tylko opowieściami. Od nauki do mitów to właśnie opowieść o tym jak poszczególne zjawiska tłumaczyły sobie różne kultury, a także wyjaśnenie dotyczące tego, jakie zmiany nastąpiły w tym zagadnieniu.

Książka rozpoczyna się od rozkładówki, w której czytelnik może dowiedzieć się czym są w ogóle mity. Dzięki temu, łatwiej będzie przyswoić mu dalszą część. Jeśli chodzi o budowę tej pozycji, to każda rozkładówka porusza inne zagadnienie i śmiało można je potraktować jako minirozdziały.

Wśród tematów, które autorka bierze na tapet, znajdzie się wyjaśnienie w jaki sposób księżyc świeci i dlaczego słońce wstaje. Poza tym, ksiażka przedstawia wiele mitów z różnych kultur, tłumaczących poszczególne zagadnienia jak np. powstanie tęczy czy tego jaki kształt ma Ziemia. Co więcej, z lektury tej książki dowiesz się co starożytne cywilizacje myślały o chmurach, grzmotach i błyskawicach oraz o ogólnym pzrewidywaniu pogody.

Co ciekawe, autorce udało się po krótce omówić poruszane na danej rozkładówce zagadnienie, po czym w dalszej części opowiada czytelnikowi jakie wytłumaczenia używały różne starożytne ludy. Znajdziesz tu odniesienia do tych najbardziej znanych mitologii takich jak grecka, egipska czy nordycka, ale również tych mniej znanych pochodzących z różnych części Afryki, a nawet Polinezii. Jest to naparwdę spora gratka dla małych i dużych fanów historii, bo przy okazji lektury tej książki, jesteśmy w stanie chociaż po trochę zapoznać się z innymi, mniej znanymi mitami z odleglejszych części świata.

Osobiście jestem zachwycona tym tytułem i czytałam go z ogromną przyjemnością. Autorka ma lekkie pióro i ciężko przestać czytać, gdy już się zacznie. Widać, że posiada ogromną wiedzę związaną z najróżniejszymi mitologiami z całego globu. Co więcej, jestem pod wrażeniem samego pomysłu, gdzie zestawione są starożytne wierzenia oraz naukowe wyjaśnienia, które dla nas są czymś całkowicie normalnym i oczywistym.

Na uwagę zasługują również piękne ilustarcje, które uzupełniają treść. Książka prezentuje się naprawdę przepięknie i zrobi wrażenie na dużych i małych 🙂

ZALETY

  • kolorowe, dopracowane i szczegółowe ilustracje, które są po prostu piękne;
  • wiele ciekawostek i faktów dotyczących śmierci z wielu zakątów na całym świecie;
  • oswaja dziecko z tematem przemijania;
  • książka bardzo wciąga, ciężko się oderwać od lektury;
  • wyjaśnienia są dostosowane do młodego wieku czytelników.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: 
Chcę wiedzieć więcej
AUTORKA: Rebecca Lewis-Oakes
ILUSTRACJE: Ma Rambaldi
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne, historia,
JĘZYK: polski
WIEK: 8 – 12
CENA: ~ 22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tej recenzji.
Za książki dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to