Góry zawsze mnie pociągały. To właśnie na szlaku czuję, że żyję i tam tak naprawdę odpoczywam. Lubię trekkingi, wspinaczka to nie jest moja bajka, jednakże w jakiś niewyjaśniony sposób mnie do niej ciągnie. Na szczęście, wystarcza mi słuchanie lub czytanie o niej. I nie mówię to zwykłej wspinaczce skałkowej. Nie, nie. Mam na myśli zdobywanie tych najwyższych szczytów, w Himalajach!

Przez długi okres czasu nie zdawałam sobie w ogóle sprawy z tego, ilu Polaków i Polek odnosiło ogromne sukcesy w najwyższych górach świata. Ba! Przez dobre 2-3 lata mieszkałam w Katowicach naprzeciwko AWF imienia Jurka Kukuczki i kompletnie nie wiedziałam kim on właściwie był. Na szczęście, w końcu moja ciekawość doszła do głosu i pogooglałam sobie o nim i wtedy zaczęła się moja zajawka himalaizmem.

Przeczytałam sporo książek w górskiej tematyce, jednakże żadna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak W cieniu Everestu Magdy Lassoty.

Zacznę od tego, że książka napisana jest z perspektywy kogoś, kto Everestu zdobywać nie chce. Już samo to jest dość zaskakujące i sprawia, że czytelnik chce się dowiedzieć, jak potoczy się ta historia. Tym bardziej, że większość książek w tej tematyce jest opowiedziana z punktu widzenia ludzi, dla których Everest jest głównym celem.

Magda do EBC jedzie po to, aby poznać właśnie takie osoby, które marzą o zdobyciu najwyższej góry świata. Jest ona niejako cichą obserwatorką życia w tej himalajskiej bańce, dzięki czemu czytelnik może dowiedzieć się nie tylko jak wygląda życie w bazie, ale również przygotowania czy aklimatyzacja. Jednakże nie to w tej książce jest najważniejsze. Magda na pierwszym miejscu postawiła ludzi i ich historie. W trakcie swojego pobytu pod Everestem przeprowadzała rozmowy z najróżniejszymi wspinaczami, przewodnikami czy szerpami z agencji, jakie w sezonie 2019 przybyły pod Czumulungmę.

Podczas lektury, poznasz:

 • „bogów” base campu (np. Garretta Madisona założyciela Madison Mountaineering);
 • doświadczonych szerpów, którzy na szczycie stanęli ponad 10 razy;
 • doświadczonych wspinaczy, którzy pragną zdobyć koronę Ziemi;
 • zwykłych ludzi, którzy o Evereście marzyli od dziecka, jednakże nie mają zbyt dużego doświadczenia we wspinaczce,
 • muzułmanki, które pragną udowodnić coś sobie i innym kobietom;
 • osoby, na których ciąży ogromna presja od sponsorów;
 • osoby, które Everest zdobywają na luzie;
 • wspinaczy chcących zdobyć szczyt bez wsparcia aparatury tlenowej;
 • osoby, które kogoś straciły podczas wspinaczki;
 • bardzo bogatych ludzi, dla których Everest to tylko jeden z kolejnych projektów do zrealizowania;
 • oraz takich, którzy musieli wziąć kredyt aby spełnić własne marzenia.

Jak widzisz, jest to bardzo nietypowa mieszanka, ludzi z całego świata, pochodzących z różnych środowisk, których połączył jeden cel – Everest.

Gdy zaczynałam czytać, od razu wsiąkałam w ten świat całą sobą. Lektura okazała się naprawdę niesamowicie przyjemna. Gdzieś mniej więcej od połowy książki żałowałam jednak, że nikt przed Magdą nie wpadł na pomysł takiego reportażu, kiedy Polacy odnosili największe sukcesy w Himalajach. Ależ byłaby to rewelacyjna książka! Nie mniej jednak, również i W cieniu Everestu mamy ukryty jest pewien gwiazdorski smaczek w postaci Elisabeth Revol, która w 2019 stanęła na szczycie.

Osobiście uważam, że to naprawdę ciekawa książka i warto po nią sięgnąć. Dotychczas nieco inaczej wyobrażałam sobie życie w bazie pod Everestem, a dzięki tej pozycji dowiedziałam się wiele rzeczy, które mnie wcześniej nurtowały. Choć góry często mnie wzywają, tak samo jak Magda, na Everest wspinać się nie chcę, ale marzę o tym, żeby go zobaczyć na żywo!

ZALETY

 • świetne zdjęcia z bazy pod Everestem oraz wspinaczy, z którymi udało się autorce porozmawiać;
 • ciężko oderwać się od lektury;
 • z książki można dowiedzieć się jak dokładnie wygląda życie w bazie i co można w niej robić;
 • przyjemnie się ją czyta;
 • czytelnik poznaje zarówno „bogów” jak i zwykłych, normalnych ludzi, którzy marzą o zdobyciu Czumulungmy.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Magda Lassota
WYDAWNICTWO: Sine Qua Non (SQN)
LICZBA STRON: 416
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: reportaż
JĘZYK: polski
WIEK: 14+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to