Dłuuuuuuugo wyczekiwałam kolejnego tytułu, jaki miał pojawić się w znanej i lubianej przeze mnie serii W muzeum. Tym razem autorki zabierają swoich czytelników do jednego z bardziej tajemniczych miejsc na Ziemi jakim są morza i oceany. Dzięki tej książce, będziesz miał okazję poznać niesamowite stworzenia żyjące nie tylko w głębinach, ale również wśród płycizn! Zobaczysz ogromne stworzenia i te zdecydowanie mniejsze! Czeka Cię naprawdę niesamowita przygoda! 😀

Witaj w Oceanarium!

Tak jak w przypadku innych książek, również i Oceanarium podzielone jest na sale-rozdziały. Czytelnik ma okazję „odwiedzić” aż 9 sal, w które autorka podzieliła tematycznie. Zaraz po wejściu i zapoznaniu się z tym na jakie strefy dzieli się ocean, znajdziesz jeszcze krótką historię powstania oceanów i tego jak się kształtowały. Zwiedzanie rozpoczniesz od planktonu, czyli najmniejszych stworzonek zamieszkujących wody oceanów. W kolejnej sali, przedstawione zostały parzydełkowce czyli wszelkiego rodzaju meduzy i ukwiały.

Dalej, przechodzimy do mięczaków i szkarłupni, wśród których są małże, ślimaki czy najróżniejsze głowonogi. Sala numer 4, poświęcona jest stawonogom, które stanowią około 80% gatunków żyjących na Ziemi. To naprawdę spore osiągniecie! Wśród nich są głównie skorupiaki. Kolejna sala bierze na tapet ryby, czyli coś co przychodzi do głowy praktycznie od razu gdy pomyśli się o morskich i oceniacznych wodach. Jest to jedna z obszerniej opisanych sal, bo znajduje się tam najwięcej opisanych gatunków (np. ryby żyjące w rafie koralowej, rekiny, koniki morskie czy płaszczki.

Następna sala nie powinna być dla Ciebie zaskoczeniem, ponieważ skupia się ona na ssakach, które zamieszkują oceany. Są to między innymi foki, delfiny czy wieloryby. Sala numer 7 poświęcona jest ptakom żyjącym w pobliżu biegunów oraz ogólnie znanym ptakom morskim np. mewom. Przedostatnia sala to gady. One również zamieszkują oceany i oprócz żółwi, są to węże, a nawet… krokodyle! Na samym końcu znajduje się sala pt. Jeden ocean. Znajdziesz tam wyjaśnienie czym jest otwarty ocean oraz dowiesz się jakie stworzenia możesz tam spotkać. Dalej autorka postanowiła przedstawić zależności pomiędzy oceanem, a ludźmi. Na samym końcu umieszczono bibliotekę, czyli indeks wszystkich gatunków, jakie zostały wymienione w Oceanarium.

W tej książce znajdziesz również rozkładówki poświęcone środowiskom naturalnym, w jakich żyją poszczególne grupy stworzeń. Autorka opisuje tutaj rafy koralowe, baseny pływowe, bieguny czy las namorzynowy.

Oceanarium to prawdziwy majstersztyk. Jest to absolutnie przepiękna książka, od której naprawdę ciężko się oderwać. Ilustracje są dopracowane w najmniejszym szczególe i robią ogromne wrażenie, ponieważ wyglądają bardzo realistycznie, a dodatkowo są pełne kolorów. Oprawa graficzna to zdecydowany plus tej książki. Jednakże to nie koniec zalet Oceanarium.

Opisy czyta się naprawdę przyjmnie i są zredagowane w przystępnym języku. Czytelnik wiele może się dowiedzieć i zdobyta wiedza na pewno zostanie w głowie na dłużej. Autorka w prosty sposób wyjaśnia czym są strefy oceaniczne i historię „wielkiej wody”.

Ponadto, ogromny plus za przygotowanie krótkich opisów ilustracji, dzięki czemu od razu wiadamo na co się patrzy i czym jest konkretne stworzenie. Znajdziesz tam nazwę gatunkową w języku łacińskim, wielkość oraz ciekawostkę związaną z konkretnym gatunkiem.

Oceanarium na pewno wciągnie zarówno dużych jak i mniejszych czytelników na dłuuuuuuuugi czas! 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • ogromny rozmiar książki;
  • przepiękna oprawa graficzna;
  • zrozumiały język jakim posługuje się autorka;
  • szczegółowe i barwne ilustracje, które są niesamowicie realistyczne i idealnie dopełniają treść;
  • krótkie i rzeczowe opisy poszczególnych zagadnień związanych ze stworzeniami żyjącymi w morzach i oceanach;
  • książkę można czytać ją wyrywkowo;
  • dodanie opisów ilustracji, dzięki czemu czytelnik wie co dokładnie przedstawiają.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: W Muzeum
TYTUŁ: Oceanarium. Muzeum Oceanu
TEKST: Loveday Trinick
ILUSTRACJE: Teagan White
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 104
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: książki edukacyjne, popularnonaukowe
JĘZYK: polski
WIEK: 7+
CENA: ~ 50zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to