To moje pierwsze spotkanie z twórczością Joke van Leeuwen i muszę przyznać, że na pewno nie będzie ostatnie. Kiedy tata zamienił się w krzak to książka, która być może jest cieniutka, jednakże zdecydowanie jest bogata pod względem treści.

Już sam tytuł może sugerować o czym jest ta książka, a gdy dodatkowo przyjrzysz się okładce, to nabierzesz pewności. Kiedy tata zamienił się w krzak to fantastyczna książka, która przedstawia los uchodźcy z perspektwy dziecka, a ten temat jest ostatnimi czasy niezwykle aktualny.

Główną bohaterką jest dziewczynka Toda, jednakże nie jest to jej prawdziwe imię. Musiała je trochę zmodyfikować, ponieważ w nowym kraju inni nie potarfili poprawnie wymówić jej prawdziwego imienia z trzema literami „k”. W jej ojczyźnie wybuchła wojna i jej tata został powołany do wojska, pomimo tego że był cukiernikiem i nie znał się na wojnie. Aby oswoić córkę z tym tematem, pokazał jej książkę będącą niejako vademecum każdego żołnierza. Dziewcznka dowiedziała się stamtąd o kamuflażu, stąd też przyszło jej do głowy skojarzenie, że tata od teraz zamienia się w krzak.

Toda jak na swój wiek jest bardzo odważna. Przez chwilę mieszka w domu rodzinnym z babcią, ale gdy sytuacja robi się coraz bardziej poważna jest zmuszona do wyjazdu do innego kraju, w którym mieszka jej matka. Nie jest to jednak takie proste, bo cała ta sytuacja jest dla niej nowa i nie za bardzo wie co może ją czekać. Czeka na nią wiele przygód, komplikacji i niebezpiecznych sytuacji, w których dziewczynka musi sobie sama poradzić. Jednakże jest bardzo zmotywowana aby odnaleźć swoją mamę.

Czytanie tej książki zajęło mi jeden wieczór, ale przez dłuuuugi czas zastawała w mojej głowie, a to oczywiście dobry znak. Tytuł porusza do głębi i niejako „zmusza” do refleksji na temat wojny i uchodźców. Pokazuje, że opuszczenie swojego domu lub ojczyzny nie tylko nie jest prostym zadaniem, ale później gdy to się już udaje, wcale nie robi się łatwiej, ponieważ pojawiają się kolejne trudności i komplikacje (np. nieznajomość języka, kultury). Taka osoba czuje się i często jest traktowana jak obca, a przecież nic nie zrobiła żeby tak było. Jest to niesamowicie bolesne.

Muszę przyznać, że jestem pod ogromny wrażeniem umiejętności pisarskich Joke van Leeuwen. Widać, że wie, jak sprawić, by historia była poruszająca, a także dowcipna i kreatywna, i naprawdę uważam, że jest to idealna książka dla wielu ludzi – nie tylko dzieci. Szczerze poleciłabym ją każdemu pedagogowi lub osobom, które mają bezpośrednią styczność z uchodźcami, aby łatwiej było im zrozumieć z czym muszą się mierzyć. Kiedy tata zamienił się w krzak zostanie za mną na długo.

ZALETY KSIĄŻKI

  • niesamowicie porusza;
  • zachęca do autorefleksji i przemyśleń;
  • genialnie napisana;
  • pokazuje cały proces ucieczki z własnego kraju do innego, całkowicie obcego miejsca;
  • napisana z perspektywy dziecka;
  • idealne wyczucie humoru i powagi.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Seria z Poczwarką
AUTOR: Joke van Leeuwen
TŁUMACZENIE: Jadwiga Jędryas
PROJEKT OKŁADKI: Ewa Stiasny
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 224
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to