Powoli wszędzie zaczynają pojawiać się świąteczne rzeczy – czy to ozdoby, czy książki czy ubrania. I osobiście zawsze wyczekuję na ten moment, chociaż sama wprowadzam Święta do domu dopiero pod koniec listopada.

Jako, że w tym roku będzie to już drugie Boże Narodzenie Miłka i on będzie już bardziej świadomy tego, co się dzieje wokół, powoli zaczęłam organizować dla niego świąteczną biblioteczkę. Nie mogło zabraknąć na niej najbardziej wypraszanej książki w ostatnich czasach, czyli kultowej Gąski Zuzi od wydawnictwa Babaryba.

W tym wpisie, opowiem Ci trochę więcej właśnie o tej książce 🙂

KIM JEST AUTOR?

Autorem książki jest czeski ilustrator i autor książek dla dzieci Petr Horácek. Jego prace, zdobyły wiele nagród, w tym przyznawany przez „Washington Post” tytuł World Best Children’s Books of the Year. Studiował na czeskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, a obecnie wraz ze swoją rodziną mieszka w Wielkiej Brytanii.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka opowiada historię o tytułowej gąsce Zuzi, która w wigilijny wieczór postanawia zdobyć gwiazdkę na choinkę, która znajduje się w pobliżu. Upatrzyła sobie konkretną gwiazdę na niebie, która była bardzo jasna i zanim przyjaciele Zuzi, zdążyli ją odwieść od tego pomysłu, gąska zjechała ze wzgórza i wzbiła się tak wysoko jak tylko mogła i próbowała złapać gwiazdkę. Niestety zarówno ta próba, jak i kolejne kończą się klapą. Zuzia próbuje wzbijać się w powietrze, wchodzić na płot, a nawet na stos drewna! W końcu po wielu staraniach się poddaje i gubi w zamieci śnieżnej. Na jej szczęście, przyjaciele przychodzą jej z pomocą, dzięki czemu Zuzia bezpiecznie wraca do domu. A co z choinką i gwiazdką? Tego Ci nie zdradzę, bo nie chcę zabierać Ci radości z czytania 🙂

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Jak wskazuje sam tytuł, główną bohaterką jest gąska Zuzia, jednakże oprócz niej, w książce znajdują się także inne zwierzęta. Oczywiście są to inne gęsi, ale na stronach książki widnieje także: krowa, osioł i świnka.

Nie mogę jednak zapomnieć o jeszcze jednej bohaterce, jaką jest gwiazdka, którą chce zdobyć Zuzia. Co prawda, nie jest ona ożywiona i w zasadzie nie robi nic poza migotaniem na niebie, jednakże również jest bohaterką w tej książce.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to książka przeznaczona już dla najmłodszych czytelników, którzy ukończyli dwa lata. Jej treść (zarówno w języku polskim jak i angielskim) jest na tyle prosta, że bez problemu zrozumieją oni o czym jest ta książka.

Co więcej, będzie idealna dla rodziców, którzy uczą własne dzieci angielskiego w domowych warunkach oraz nauczycieli pracujących z przedszkolakami.

Jeśli z kolei szukasz świeckiej książki, czyli bez stajenki, małego Jezuska czy Mikołaja, to ta książka może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ jedyny świąteczny aspekt, to miejsce akcji (wieczór wigilijny) oraz ubrana choinka 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Ogromną zaletą książki jest to, że została wydana w sposób dwujęzyczny. Język polski jest jednak mimo wszystko językiem wiodącym, więc ma większy rozmiar. Tekst anglojęzyczny z kolei umieszczony jest tuż pod tym, w języku polskim. Co więcej, w obu językach, struktury gramatyczne nie są bardzo skomplikowane. To samo tyczy się oczywiście słownictwa.

Kolejną rzeczą, która bardzo mi się spodobała jest ciekawa historia, której nie wcześniej w ogóle nie znałam. Próba zdobycia gwiazdki na choinkę, aby była jeszcze piękniejsza jest dla gąski bardzo istotna. Chce to zrobić zarówno dla siebie jak i swoich przyjaciół. Jej wigilijna przygoda mogłaby się zakończyć źle, gdyby nie nawoływania właśnie jej najbliższych. To właśnie wtedy odkrywa ona prawdziwą wartość przyjaźni i magię Świąt.

Na uwagę zasługują również przepiękne ilustracje w intensywnych kolorach. Szczerze mówiąc, sama gąska jest przedstawiona w bardzo sympatyczny sposób i nie sposób jej nie polubić.

Jeśli chodzi o format książki, to jest on dość spory, jednakże nie przeszkadza on w czytaniu, a wręcz przeciwnie, sprawia, że czyta się ją wygodniej, bo nie trzeba zerkać i bardzo się wychylać zza dziecka 😀

REASUMUJĄC

Uważam, że Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to przeurocza książka, która idealnie nadaje się do wprowadzenia świątecznego klimatu oraz zapoznania dziecka z ideą Bożego Narodzenia. Co ciekawe, autor zrezygnował z religijnego aspektu świąt, Mikołaja, a nawet z prezentów pod choinką! 😀 I wiesz co? Książka wcale na tym nie traci. Wprost przeciwnie. Wcale się nie dziwię, że wielu fanów tej książki prosiło wydawnicwto o wznowienie wydruku.

Bardzo świątecznie polecam!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁUSuzy Goose and the Christmas Star
AUTOR: Petr Horácek
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 36
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: obrazkowe
WIEK:  2+
CENA: ~ 25zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/GaskaZuzia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to