Pamiętam, że jako uczennica uwielbiałam jasełka! Chętnie je oglądałam, a nawet parę razy brałam w nich udział. Już pod koniec listopada zaczynały się próby i przygotowania do tej sztuki, na którą każdy wyczekiwał. Uczniowie chodzili na próby, uczyli się tekstu na pamięć, a potem organizowali sobie kostiumy. Ach, miłe czasy! A przypomniała mi o nich dwusiostrzana książka Najlepsze jasełka wszech czasów.

Herdmanowie to rodzeństwo, które w miasteczku nie cieszy się dobrą sławą. Są to prawdziwe łobuziaki, które kłamią, kradną, palą, biją młodszych i mniejszych od siebie oraz wrzeszczą. Jednym słowem, najgorsi z najgorszych. Budzą strach i obawy dosłownie w każdym – w uczniach, nauczycielach i innych dorosłych. Nikt nie chce mieć z nimi do czynienia.

Co więcej, Hardmanowie wychowują się sami. DOSŁOWNIE. Starsi „zajmują się” młodszymi, bo mama pracuje na dwie zmiany i praktycznie w ogóle nie ma jej w domu, a tata uciekł wiele lat wcześniej.

I to właśnie ta gromadka, przez całkowity zbieg okoliczności, pewnego dnia trafia do szkółki niedzielnej, w której dowiadują się o jasełkach i uczestniczy w pierwszych przygotowaniach. Kompletnie nic nie wiedzą o Bożym Narodzeniu, a historia narodzin Jezusa jest im całkowicie obca, jednakże, to właśnie oni zostają głównymi aktorami.

Jak łatwo możesz się domyślić, nie jest to coś, co wywołuje zachwyt wśród mieszkańców, jednakże pewna kobieta postanawia dać im szansę i jest przekonana, że Hardmanowie zrobią najlepsze jasełka i wszyscy będą nimi zachwyceni.

Próby bywają różne. Rodzeństwo Hardmanów za każdym razem normalizuje narodziny Jezusa i niejako całą historię „obdziera” z otoczki tajemnicy i cudu, co muszę przyznać, otwiera oczy. Główni bohaterowie, wcale nie zmieniają się na potrzeby sztuki, a wręcz przeciwnie, dodaje wiele od siebie, jednakże w ich zachowaniu zachodzi jakaś zmiana, którą ciężko wytłumaczyć.

I to właśnie sprawia, że te jasełka są naprawdę wyjątkowe, dla każdego. Od widza po czytelnika 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • ludzka wersja jasełek;
  • wciągająca treść;
  • niesamowicie zabawna i jednocześnie poruszająca książka;
  • idealna na okres Bożego Narodzenia;
  • zabawne ilustracje.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Herdmanowie (tom 1)
AUTORKA: Barbara Robinson
ILUSTRACJE: Anke Kuhl
TŁUMACZENIE: Adam Pluszka
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 120
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to