Gdy tylko wydawnictwo Harperkids zapowiedziało pierwsze książki wielokrotnego wyboru dla dzieci, to niesamowicie ich wyczekiwałam. Bardzo lubię paragrafowe lektury, gdzie można współtworzyć opowieść razem z autorem. Byłam niesamowicie ciekawa tego, jak udało się „przerobić” klasyczne bajki znane zarówno dużym jak i małym.

W tym wpisie, będziesz miał okazję zapoznać się z dwoma tytułami, jakie dotychczas ukazały się w serii Ty decydujesz. Są to książki, które rozwijają wyobraźnię, przedstawiają konsekwencje dokonywanych wyborów oraz pozwalają dziecku samodzielnie decydować o losach bohaterów. Z tymi książkami nie sposób się nudzić! 🙂

ZALETY KSIĄŻEK

  • proste, a jednocześnie pełne szczegółów ilustracje,
  • odświeżenie znanych i lubianych klasycznych bajek znanych chyba każdemu,
  • każda książka ma 5 alternatywnych zakończeń i 21 możliwych wersji;
  • historie się tak szybko nie nudzą, ponieważ często mogą się od siebie różnić,
  • książki pozwalają samodzielnie decydować dziecku o wydarzeniach,
  • duży i wygodny format książek.

Trzy małe świnki. Ty decydujesz

Pamiętam, że jako dziecko nie przepadałam wybitnie za tą historyjką, jednakże mój M. bardzo ją lubi. Jest to prawdopodobnie spowodowane piosenkami zarówno w języku polskim jak i angielskim, których często słucha. Paragrafowe Trzy małe świnki od razu przypadły nam gustu. Książka spodobała się całej naszej trójce i spędziliśmy kilka dobrych wieczorów, na układaniu różnych wersji tej klasycznej bajki.

Osobiście jestem zachwycona tym, że autorka wymyśliła tak różne zakończenia. Wilk w nich przedstawiony jest zarówno jako pozytywna postać (która wpada w odwiedziny), ale również jako bohater, którego trzeba pokonać (złapanie go na lasso). Mamy tam również supermamę, która ratuje swoje dzieci przed głodnym wilkiem.

Historie tworzone przez dzieci mogą mieć różną długość. Niektóre z nich będą dłuższe, a inne krótsze. Co więcej, wybory jakie stawiane są przed czytelnikiem są naprawdę angażujące, a autorka przez cały czas zwraca się do czytelnika w pierwszej osobie. Dzięki temu prostemu zabiegowi, dziecko lepiej może wejść w rolę konkretnej ksiąkowej postaci.

A skoro mowa już o wyborach, to wolisz zostać w domu czy przeprowadzić się do wielkiego zamku? 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Ty decydujesz
TYTUŁ: Trzy małe świnki
AUTOR: Coralie Saudo
ILUSTRACJE: Jessica Das
WYDAWNICTWO: Harper kids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: książki paragrafowe, bajki
WIEK: 3 – 7
CENA: ~25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Czerwony Kapturek. Ty decydujesz

Drugą książką, która ukazała się w tej serii jest Czerwony Kapturek. Nie będę dokładnie przedstawiać fabuły,bo chyba każdy z nas ją dobrze zna. Tak jak było w przypadku Trzech małych świnek również i tutaj mamy 5 różnych możliwych zakończeń historii oraz 21 możliwych wersji. Autorka zdecydowanie unowocześniła tą klasyczną bajkę, dlatego też Kapturka można zobaczyć na hulajnodze.

Historie, jakie dziecko może stworzyć, są dynamiczne, pełne zwrotów akcji i zdecydowanie niespodziewanych zakończeń. Na samym początku, dziecko wciela się w rolę tytułowego Czerwonego Kapturka i staje przed poważnym wyborem na każdej stronie. W zależności od tego co postanowi, musi odszukać grafikę przyporządkowaną do swojego wyboru, a następnie przeczytać dalszą część historii.

O ile wybory przy Trzech małych świnkach nie były takie „realne”, to w Czerwonym Kapturku już zdecydowanie takie są. Podzielić się słodkościami z wilkiem czy zjeść wszystko samemu? Śmiejesz się z niego czy go pocieszasz? W zależności od decyzji podjętej przez dziecko, później będzie musiało się ono zmierzyć z konsekwencjami swoich czynów.

Zakończenia również są różne. Mamy tam złego wilka, którego trzeba pokonać, ale również babcię przebraną za wilka, która chciała zrobić psikusa swojej wnuczce. Muszę przyznać, że te alternatywne wersje są znacznie ciekawsze i zdecydowanie bardziej pasują do obecnych czasów! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Ty decydujesz
TYTUŁ: Czerwony Kapturek
AUTOR: Coralie Saudo
ILUSTRACJE: Jessica Das
WYDAWNICTWO: Harper kids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: książki paragrafowe, bajki
WIEK: 3 – 7
CENA: ~25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to