Od zawsze czytam książki i pamiętam, że jeśli chodzi o tytuły z czasów nastoletnich, to nie miałam za dużo wyborów. Mogłam raz po raz pochłaniać Harry’ego Pottera, Jeżycjadę albo serię Nie dla mamy, nie dla taty lecz dla każdej małolaty, która po prostu była dostępnana w lokalnych bibliotekach.

Zmierzam do tego, że dekadę temu nie było wielu książek dla nastolatków, które poruszałyby inną tematykę niż znalezienie chłopaka, zakochanie się lub coś w ten deseń. Kolejną rzeczą jest też to, że oprócz Jeżycjady, nie znałam innej polskiej serii, z którą mogłabym się utożsamić. Na szczęście teraz jest znacznie lepiej i „dzisiejsza młodzież” ma znacznie większe pole manewru, a książki są znacznie bardziej wartościowe. Przykładem mogą być dwusiostrzane książki Sary Crossan, jednakże nowości z tego wpisu są równie fantastyczne.

I dziś opowiem Ci o nich trochę więcej 🙂

ZALETY KSIĄŻEK

  • książki czyta się lekko i przyjemnie,
  • trudności z jakimi zmagają się bohaterowie książek, odzwiercielają realne problemy nastolatków,
  • poruszają istotne dla nastolatków trudności,
  • książki na miarę XXI w. utrzymane w Polskich realiach.

Błahostka i kamyk

Pierwszą książką, którą chcę Ci przedstawić jest Błahostka i kamyk opowiadająca historię nastoletniej Marleny, która mieszkaze swoim dziadkiem, ponieważ jako dziecko straciła rodziców w wypadku samochodowym. Dziewczyna jest niesamowicie inteligenta i bardzo dobrze radzi sobie w szkole, jednakże nie cieszy się zbytnią popularnością i nie ma praktycznie żadnych koleżanek i kolegów. Obrała taktykę odrzucania wszystkich, którzy chcieliby ją bliżej poznać.

Jako sierota, dała sobie prawo do ciągłego cierpienia i życia w smutku, który maskuje cynizmem, sarkazem i czarnym humorem, który nie wszyscy rozumieją. Czytelnik poznaje dziewczynę w momencie gdy ta, powoli wchodzi w dorosłość i przeżywa pierwsze miłości, poznaje nowych przyjaciół, zmienia szkołę oraz próbuje poradzić sobie z wewnętrznym potworem, który praktycznie non stop ją podjudza. Demon boi się jednak Shiry, żony jej wujka Jerzyka, którzy mieszkają w Kanadzie, a Marlena od dobrych kilku lat co roku lata do nich na wakacje.

Nastolatka próbuje zrobić wszystko aby jej życie się jakoś ułożyło, jednakże musi dostać porządnego kopniaka od losu aby w końcu zrozumieć, jak wiele dotychczas straciła. Czytelnik jej świadkiem tych zmian jakie zachodzą w życiu Marleny.

Błahostka i kamyk to naprawdę cudowna książka, pełna emocji. Miejscami trudnych, a czasami prostrszych. Opowiedziana jest z punktu widzenia Marleny, więc łatwiej jest zrozumieć jej wewnętrzne przeżycia i stany. Myślę, że nie jeden nastolatek choć odrobinę utożsami się z emocjami jakie targają nastolatką.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA:
TYTUŁ: Błahostka i kamyk
AUTORKA: Ewa Nowak
WYDAWNICTWO: Harper kids
LICZBA STRON: 248
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: książki dla nastolatków
WIEK: 16+
CENA: ~22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Zerwij z nią!

Druga książka, Zerwij z nią, opowiada historię nastoletniego Jacka, który zakochał się w Emilce. Różni ich praktycznie wszystko. Chłopak pochodzi z rozbitej rodziny, a dziewczyna jest oczkiem w głowie rodziców. Mają oni konkretne oczekiwania wobec swojej córki, podczas gdy Jacek próbuje się odnaleźć po rozwodzie swoich rodziców.

Młodzi są w sobie bezgranicznie zakochani. Jacek to wrażliwy chłopak, któremu zależy, a Emilka okazała się naprawdę ciepłą osobą. Problemem w ich związku okazuje się rodzina dziewczyny, która nie jest w stanie zaakceptować Jacka. Uważają, że chłopak nie jest partią dla Emilki.

Zerwij z nią! porusza wiele tematów. Od tego najbardziej oczywistego, czyli wtrącania się rodziców w życie własnych dzieci po radzenie sobie w rozbitej rodzinie. Jackowi jest bardzo ciężko dogadać się z nowym partnerem mamy, z którym musi mieszkać i zdecydowanie bardziej wolałby przenieść się do babci, która jako jedyna go rozumie. Emilka pomimo pełnej rodziny, również musi mierzyć się z trudnościami jakimi są oczekiwania wobec niej. Rodzice wybrali już dla niej przyszłość i liczą, że przejmie ona rodzinny biznes. Przez to, że chcą dla niej jak najlepej, zdają się całowicie ignorować jej potrzeby i własne marzenia.

Książka jest napisana w taki sposób, że chwyta za serce. Jest bardzo empatyczna. Łatwo wczuć się w emocje bohaterów, którzy chcą być po prostu szczęśliwi, a ich najbliżsi bardzo im to utrudniają. Zerwij z nią! czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA:
TYTUŁ: Zerwij z nią!
AUTORKA: Ewa Nowak
WYDAWNICTWO: Harper kids
LICZBA STRON: 248
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: książki dla nastolatków
WIEK: 16+
CENA: ~22 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to