Tematyka kryminalna nadal cieszy się dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że mamy możliwość słuchania najróżniejszych podcastów, oglądania seriali czy filmów, a nawet grania w plnaszówki, które są utrzymane w kryminalnej tematyce.

Na moim blogu, znajdziecie już kilka gier kryminalnych, a dziś z ogormną chęcią przedstawię Ci kolejną. Jest to nowość od Edgard Games, która ukazała się w serii Śledztwo. Są kooperacyjne karcianki, w których gracze wymyślają kryminalne historie, do których trzeba później dojść.

Tym razem, Śledztwo w Białym Domu, przenosi graczy do Stanów Zjednocznych, gdzie w najważniejszym budynku w całej Ameryce dochodzi do najróżniejszych przestępstw, które mogą mieć fatalne skutki na międzynarodową politykę. Czy uda im się zapobiec? Czy uda się znaleźć winnych? To zależy od zespołu śledczych, w których wcielisz się Ty i Twoi kompanii! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Śledztwo w Białym Domu to gra, która znajduje się w średniej wielkości prostokątnym pudełku. Na okładce oprócz amerykańskiej flagi, widnieje również szkic Białego Domu. Oprócz tego, tak jak było w przypadku innej gry z tej serii, Śledztwo. Niewiarygodne historie, na okładce również znajduje się taśma policyjna.

Natomiast, jeśli chodzi o zawartość pudełka, to w środku znajdziesz:

 • 80 kart śledztwa:
  • 16 kart podejrzanych,
  • 16 kart miejsc,
  • 16 kart motywów,
  • 16 kart osób,
  • 16 kart przedmiotów.
 • 24 karty zbrodni,
 • 2 karty pytań,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest rozwikłanie zagadki i przeprowadzenia śledztwa, które tym razem miało miejsce w Białym Domu. Większość graczy tworzy zespół śledczych, którzy w oparciu o „przesłuchanie” świadka, musi odtworzyć dokładny przebieg przestępstwa. W grze liczy się współpraca i główkowanie, ponieważ dzięki temu gracze mogą rozwikłać kryminalną zagadkę.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do rozgrywki zacznij od zdecydowania, kto z Was zostanie Świadkiem, Gdy to już zostanie ustalone, możesz przejść do przygotowania kart śledztwa. Podziel je według kolor na 5 stosów, dokładnie potasuj, a następnie ułóż je w odpowiedniej kolejności według kolorów:

 • POMARAŃCZOWY – są to karty podejrzanych,
 • NIEBIESKI – na nich znajdują się różne miejsca związane z Białym Domem,
 • CZERWONY – są to przedmioty związane z przestępstwem,
 • ZIELONY – to osoby związane z popełnionym przestępstwem i mogą być to świadkowie, ofiary lub wspólnicy,
 • FIOLETOWY – oznacza motywy, jakie mogą kierować sprawcami.

Następnym krokiem jest odkrycie z każdej talii 4 wierzchnich kart i ułożenie je w rzędzie obok poszczególnych stosów. Karty zbrodni potasuj i stwórz z nich zakrytą talię. Obok niej, umieść karty pytań i w zasadzie możecie zaczynać rozgrywkę 🙂

ZASADY GRY

FAZA PIERWSZA

Świadek losuje jedną kartę zbrodni i pod żadnym pozorem nie pokazuje jej pozostałym graczom. Następnie, zapoznaje się z informacjami, jakie znajdują się na karcie i w oparciu o nie, tworzy historię przestępstwa. Aby jak najlepiej się do tego przygotować, to Świadek zapoznaje się z pytaniami oraz rozłożonymi na środku kartami. Gdy uzna, że jego historia jest już gotowa, przekazuje wylosowaną na początku kartę zbrodni śledczym.

FAZA DRUGA

Zadaniem śledczych jest zadawanie odpowiednich pytań, na które świadek może odpowiedzieć tylko TAK lub NIE. Robią to po to, aby ustalić, które karty wybrał świadek. W tej fazie gry, śledczy po kolei przechodzą przez poszczególne kolory kart i gdy wspólnie ustalą kartę, która ich zdaniem została wykorzystana w opowieści świadka, zapamiętują ją sobie lub zapisują w notesie. Gdy śledczy przejdą przez wszystkie kolory i ustalą wszystkie karty, to rozpoczyna się kolejna faza gry.

FAZA TRZECIA – ZAKOŃCZENIE

W tej fazie, zadaniem śledczych jest zrekonstruowanie przebiegu przestępstwa na podstawie tego, co udało im się ustalić w fazie II oraz kart, jakie wytypowali. Po ustaleniu jednej spójnej wersji ich zadaniem śledczych jest przedstawienie jej świadowi. Po jej usłyszeniu, świadek weryfikuje wersję śledczych i potwierdza ją lub w sytuacji, gdy coś się nie zgadza, prostuje i wyjaśnia nieścisłości.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Śledztwo w Białym Domu to rodzinna gra kooperacyjna, która stawia na tworzenie historii i wymyślanie najróżniejszych przestępstw, jakie mogły mieć miejsce w jednym z najważniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Ta prosta karcianka, spodoba się osobom, które lubią kryminalne historie. Można grać w nią już we dwie osoby, ale najlepiej sprawdza się w większym gronie. Jeśli chodzi o wiek uczestników, to będzie ona odpowiednia już powyżej 16. roku życia.

ZALETY

PLUSY GRYMINUSY GRY
+ jest to gra kooperacyjna, która rozwija wyobraźnię;
+ pozwala tworzyć najróżniejsze historie kryminalne, które dzieją się w Białym Domu,
+ elementy kryminalistyczne są dostosowane do wieku odbiorcy;
+ zapoznaje z pojęciem argumentacji;
+ gra jest humorystyczna;
+ spora regrywalność, ponieważ śledztwo za każdym razem może wyglądać całkowicie inaczej;
+ zapoznaje graczy z polityką Stanów Zjednoczonych.
– osobiście dopatrzyłam się tylko jednej rzeczy, której mi brakuje i jest to jakiś mały notesik, dla świadka, gdzie mógłby zanotować sobie swoją historię i zapisać karty, które do niej wybrał.

MOJA OPINIA

Śledztwo w Białym Domu to kolejna odsłona dobrze mi już znanej serii od Edgard Games. Często sięgam po The Invstigation na moich zajęciach z uczniami, a Niewiarygodne historie cieszą się dużą popularnością podczas spotkań ze znajomymi. Tym razem, wydawnictwo przygotowało grę, która ma miejsce w Białym Domu i dedykowana jest starszym uczniom.

Pod przykrywką rozgrywki, gracze uczą się argumnetacji, tworzą historie i rozwijają wyobraźnię. W przypadku tej konkretnej karcianki, mają również okazjdę zapoznać się z pojęciami związanymi z poltyką Stanów Zjednoczonych.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Śledztwo
TYP GRY: kooperacyjna, słowna
PROJEKTANT: Greg Gajek
ILUSTRACJE: Gabriela Potentas
WYDAWNICTWO: Edgard Games
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2+
WIEK GRACZY: 16+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 20 min
CENA: ~ 35 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to