Muszę Ci się do czegoś przyznać. Od małego jestem ogromną fanką gier planszowych, a do karcianek przekonałam się dopiero niedawno. Razem z mężem lubimy spędzać wieczory na wspólnej rozgrywce, a ostatnio coraz częściej staram się przenosić tą pasję również na swoje lekcje. Bardzo cieszy mnie fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej gier, które oprócz zwykłej rozrywki niosą za sobą wartość edukacyjną.

Ostatnio, dzięki wydawnictwu EDGARD mogłam przetestować najnowszą grę karcianą, pod tytułem THE INVESTIGATION. Jeśli Ty i Twoi uczniowie, jesteście fanami kryminałów, to ta gra jest zdecydowanie dla Was!

 

OPIS GRY

W tej grze Ty i Twoi uczniowie, możecie wcielić się w rolę świadka przestępstwa, lub grupy śledczych, badających różne przestepstwa. Podczas gry, będziecie mieli do czynienia z różnymi typami przestępstw oraz licznymi miejscami zbrodni. Każda zbrodnia ma swój motyw, a na miejscu zbrodni zetkniesz się z niezliczoną ilością przedmiotów oraz powiązanych osób. Grupa śledczych, musi dotrzeć do prawdy na podstawie przesłuchania świadka. Czy ich wersje się pokryją?

 

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W pudełku znajdziemy 110 kart, które podzielone są na:

– 65 dwustronnych kart śledztwa, na które składa się:

  • 13 kart przestępców,
  • 13 kart pytań,
  • 13 kart przedmiotów,
  • 13 kart osób,
  • 13 kart motywów,

– 33 karty zbrodni,

– 2 karty pytań,

– 8 kart pomocniczych.

Dodatkowo, w pudełku znajduje się instrukcja do gry, która jest napisana w języku polskim.

 

WARTOŚCI EDUKACYJNE

Dzięki tej grze, uczniowie w ciekawy sposów doskonalą umiejętności mówienia, a także utrwalają struktury gramatyczno-leksykalne podczas rozwiązywania mrożących krew w żyłach zagadek kryminalnych. Podczas rozgrywki, gracze mają możliwość zaznajomić się z ponad 500 słówkami oraz zwrotami dotyczącymi: miejsca zbrodni, emocji, czasu i atmosfery. Dodatkowo ćwiczą opisywanie wyglądu zewnętrznego człowieka oraz słownictwa związanego z emocjami. Ponadto, oddając się rozgrywce Twoi podopieczni, opanują do perfekcji umiejętność zadawania pytań. Czyż nie brzmi to wspaniale? Gra przeznaczona jest dla uczniów na poziomie A2-B2+ ale uważam, że nawet Ci bardziej zaawansowani będą mieli podczas tej gry wielki fan.

 

OPIS ROZGRYWKI

Spośród uczestników rozgrywki, wybierz osobę, która będzie świadkiem przestępstwa. Reszta grupy staje się śledczymi, którzy będą przesłuchiwać świadka. W kolejnym kroku, przygotuj karty w odpowiedni sposób (tutaj bardzo dobrze sprawdza się instrukcja, która w prosty sposób wyjaśnia ich rozłożenie). Gdy karty są już gotowe, świadek losuje kartę zbrodni i na jej podstawie tworzy swoją wersję tej zbrodni. W następnym kroku, przekazuje kartę śledczym, których zadaniem jest odgadnięcie tej historii, bazując tylko i wyłącznie na zadawaniu pytań. Ilość pytań jest nieograniczona, jednakże muszą być zadanie w taki sposób, aby świadek mógł odpowiedzieć „Yes”, „No” lub „I don’t know”. Ważnym jest też to, aby pytania nie zawierały słów niedozwolonych czyli takich, które znajdują się na kartach.

 

 

Gdy śledczy stwierdzą, że wiedzą co się wydarzyło, przedstawiają swoją wersję zdarzeń. Po jej przedstawieniu, świadek decyduje, czy zgadza się ona z jego wersją historii.

 

PODSUMOWANIE

Uważam, że ta gra fajnie sprawdzi się jako urozmaicenie zwykłych zajęć w szkole, podczas lekcji indywidualnych, ale także jako gra towarzyska podczas spotkań ze znajomymi. Ogromną zaletą tej gry, jest to, że dzięki różnorodności kart, nie da się dwukrotnie zagrać w tą grę w taki sam sposób. Nawet jeśli karty się powtórzą, to historia opowiedziana przez kolejną osobę będzie za każdym razem inna.

Biorąc pod uwagę ceny gier edukacyjnych, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że cena tej gry jest bardzo niska. Możesz ją nabyć już za 39,90zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to zernij na stronę wydawnictwa EDGARD (klik)

 

Trzymaj się ciepło!

 

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to