Serię Bobas odkrywa naukę miałam okazję poznać w języku angielskim, jednakże szybko mnie oczarowała i wiedziałam, że będę chciała aby tytuły z tej serii znalazły się w Miłkowej biblioteczce. Nasza przygoda zaczęła się od Wzroku, a zaledwie kilka dni temu, dołaczyły do niej dwie sierpniowe nowości – Dotyk i Smak.

Muszę przyznać, że jestem zachwycona tą serią i szczerze jestem wdzięczna autorce za wyjaśnienie tak zawiłych i skomplikowanych naukowych pojęć związanych z działaniem naszych zmysłów czy z zakresu fizyki, zwłaszcza że sama nie jestem w stanie pojąć przedmiotów ścisłych. Dlatego jako rodzic, bardzo doceniam to, że takie książki powstają i są nieocenioną pomocą w wyjaśnianiu dociekliwym maluchom jak działa otaczający nas świat.

ZALETY KSIĄŻEK

  • kolorowe i proste ilustracje,
  • autorka w prosty sposób tłumaczy naukowe pojęcia,
  • są dostosowane do młodego wieku małego czytelnika,
  • wyjąśniają czym są zmysły i jak wpływają na nasze postrzeganie świata,
  • mają wygodny format,
  • są kartonowe

Dotyk

Pierwszą książką, jaką chcę Ci przedstawić jest Dotyk. Autorka wyjaśnia w niej czym jest zmysł dotyku i jak wpływa on na wykonywanie codziennych czynności. Maluch dowie się gdzie i dlaczego na ciele znajduje się najwięcej receptorów oraz jak przebiega proces przesyłania informacji o tym jakie coś jest do mózgu.

W książce, ilustracje doskonale dopełniają i uzupełniają treść, a dzięki temu, łatwiej jest wyobrazić nie tylko sobie, ale i dziecku jak to wszystko wygląda. Osobiście mnie najbardziej podobają się te „naukowe” strony, na których można zobaczyć budowę skóry czy przekrój mózgu oraz nerwy. Oprócz tego, książka zawiera ilustracje przedstawiające codzienne czynności dostosowane do tematu (tutaj akurat jest to robienie prania), podczas których nawet nie zwraca się uwagi na to, co dzieje się w naszych ciałach.

Podobało mi się w tej książce również to, że autorka postanowiła pokazać przyjemne w dotyku rzeczy (miś, poduszka, piórko) oraz te, które mogą zaboleć np. kaktus, gorący garnek czy jeż. Na przedostatniej rozkładówce, zawarto również scenkę przedstawiającą przytulające się do siebie dzieci, które lubią to robić oraz pokazanie, że inni ludzie za tym nie przepadają. Co najważniejsze, nie jest pokazane jako coś nadzwyczajnego, a coś normalnego i to jest bardzo ważne! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Bobas odkrywa naukę
AUTORKA: Ruth Spiro
ILUSTRACJE: Irene Chan
TŁUMACZENIE: Katarzyna Grzyb
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 10
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: nauka, ciekawostki
JĘZYK: polski
WIEK: 2+
CENA:  ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Smak

Drugą książką, jaką chciałabym Ci przedstawić jest Smak i ten tytuł przypadł Miłkowi bardziej do gustu niż poprzedni, prawdopodobnie dlatego, że związana ona jest z jedzeniem 😀 Główną bohaterką tego tytułu jest mała dziewczynka, z którą czytelnik dowiaduje się najważniejszych informacji dotyczących zmysłu smaku.

Akcja dzieje się w kuchni w otoczeniu samych pyszności takich jak truskawki, banany, jabłka czy marchewki. Dzidziuś ma ochotę na truskawkę i to właśnie na podstawie tego owocu, poprowadzone jest całe wyjaśnienie. Autorka zaczyna od wytłumaczenia budowy owoców, czyli atomów, a potem płynnie przechodzi do przedstawienia tego, jak ludzie czują smak.

Na naukowych rozkładówkach dziecko będzie mogło zobaczyć jak rozmieszczone są receptory na języku oraz jak wyglądają kubki smakowe. Dalej, przedstawiony został przekrój głowy, z którego z łatwością dowiesz się zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, w jaki sposób informacje o smaku wędrują do mózgu. W daleszej części, autorka pisze również o tym, że smak i węch to dwa zmysły, które mocno ze sobą współpracują zwłaszcza przy jedzeniu.

Muszę przyznać, że to jedna z ciekawszych książek w tej serii i wcale się nie dziwię, że tak się spodobała Miłkowi.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Bobas odkrywa naukę
AUTORKA: Ruth Spiro
ILUSTRACJE: Irene Chan
TŁUMACZENIE: Katarzyna Grzyb
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 10
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: nauka, ciekawostki
JĘZYK: polski
WIEK: 2+
CENA:  ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *