Nie znam dziecka, które nie przejawiałoby zainteresowania przyrodą i zwierzętami. Swoją drogą, ta dziecięca ciekawość, często sprawia, że my, dorośli również uczymy się czegoś nowego, ponieważ musimy sprawdzić np. jak szybko potrafi biegać gepard albo jak wygląda gniazdo czy jajko jakiegoś ptaka. I to jedna z najfajniejszych rzeczy w byciu rodzicem!

Ostatnio moja biblioteczka dla Miłosza powiększyła się o dwa kolejne tytuły związane właśnie ze zwierzętami i przyrodą. Są to encyklopedie obrazkowe od Wilgi. Muszę przyznać, że bardzo przypadły mi do gustu i coś czuję, że niedługo Miłek będzie je oglądał, ponieważ już wykazuje ogromne zainteresowanie zwierzętami.

Jeśli jesteś ciekawy jak książki wyglądają w środku i jakie informacje zawierają, to zapraszam do lektury tego wpisu 🙂

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Encyklopedie obrazkowe to najnowsza seria, którą wydała Wilga. Na chwilę obecną, ukazały się dwa tomy Zwierzęta i Przyroda, ale mam nadzieję, że wydawnictwo powiększy ją o kolejne tytuły. Czymś co wyróżnia tą serię jest fakt, że każda z książek zawiera po 1000 haseł składających się z barwnych ilustracji i nazw poszczególnych zwierząt czy roślin.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Książki z tej serii powstały z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 5 lat. Z pewnością spodobają się wszystkim fanom zwierząt i natury, a jak wiadomo, są to tematy, które dzieci bardzo lubią.

ZALETY KSIĄŻEK

  • w każdej książce znajdziesz 1000 haseł z barwnymi ilustracjami i podpisami poszczególnych zwierząt i roślin,
  • książki podzielone są na wiele kategorii dotyczących miejsca występowania, nazw gatunków poszczególnych zwierząt i roślin, a nawet kolor i rodzaj umaszczenia,
  • ilustracje są kolorowe i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach,
  • obie książki zawierają zarówno te bardziej i mniej znane stworzenia i rośliny, więc dzieci z pewnością będą mieć ogromną radość z odkrywania nowych dla siebie gatunków,
  • pomimo tego, że obie książki tworzą serię, to mają innych autorów oraz lekko różnią się budową (opiszę to dokładnie w dalszej części wpisu),
  • encyklopedie obrazkowe będą idealne do naczenia dzieci tego, jak korzystać z takich książek czyli na czym polega wyszukiwanie konkretnych haseł,
  • obie książki, z pewnością rozbudzą ciekawość świata i zachęcą małych czytelników do poznania większej ilości ciekawostek, a co za tym idzie, przyczynią się do poszerzenia ich wiedzy.

Encyklopedia obrazkowa. Zwierzęta – NIKKI DYSON

Jak sama nazwa wskazuje, książka ta poświęcona jest w całości zwierzętom z całego świata. Tuż przed stroną tytułową, znajduje się krótki wstęp z wyjaśnieniem o czym jest ta książka i jak jest zbudowana. Autorka zrezygnowała z umieszczenia w niej spisu treści, ale wyszczególniła prawie 30, a dokładnie 28 kryteriów, według których podzieliła wszystkie zwierzęta. Znajdziesz tam sekcje dedykowane zwierzętom mieszkającym w Afryce, Australii, Arktyce i Antarktyce.

Oprócz tego, autorka postanowiła wykorzystać wszystkim dobrze znane kategorie takie jak zwierzęta leśne, górskie, pustynne, domowe i mieszkające na wsi. Co ciekawe, wyodrębniła ona osobne rozdziały dla zwierząt w zależności od tego jakie mają umaszczenie (cętki czy pręgi) lub posiadające tylko dwa kolory na swoim ciele (czerń i biel).

Warto również podkreślić, że nie zapomniała ona o najmniejszych żyjątkach zamieszkujących naszą planetę. Szczegółowo podzieliła je na bezkręgowce lądowe czy latające owady. Dodatkowo, zadbała o osobne kategorie dla węzów i jaszczurek.

Oprócz tego, autorka wiele miejsca poświęciła także zwierzętom morskim oraz zamieszkującym stawy, jeziora czy rzeki. Co więcej, w książce znajdziesz osobny rozdział dedykowany rybom morskim i zwierzętom żyjącym na brzegu morza.

Oczywiście tych kategorii jest znacznie więcej, a ja wymieniłam tutaj tylko kilkanaście z nich. Na samym końcu książki, umieszczony został alfabetyczny skorowidz nazw zwierząt, jeśli ktoś chciałby zapoznać się z poszczególnymi zwierzętami, których nazwy zaczynają się na konkretną literę.

Coś, co szczególnie podoba mi się w tej książce, to ilustracje, które nie są może realistyczne, ale nie brak im wyróżniających je szczegółów, więc czytelnik bez najmniejszych trudności rozpozna je w rzeczywistości.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: 1000 animals
SERIA: Encyklopedia obrazkowa
AUTOR: Nikki Dyson
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: encyklopedie
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Encyklopedia obrazkowa. PrzyrodaMAR FERRERO

Drugi tom w tej serii również posiada krótki wstęp z wyjaśnieniem co możesz znaleźć w tej książce i jak została zbudowana. Tuż za nim, znajdziesz stronę tytułową, a za nią jest… SPIS TREŚCI! Wspomniałam wcześniej, że obie książki się od siebie lekko różnią budową 😀

Tym razem, autorka przygotowała aż 20 rozdziałów, w których czytelnicy będą mogli zobaczyć nie tylko zwierzęta, ale również rośliny, gniazda, formacje skalne, które wpasowują się do konkretnego rozdziału.

Książka rozpoczyna się od zapoznania czytelnika z tematem łąk, żywopłotów i ogrodów. Nie od dziś wiadomo, że są to miejsca, które są domem dla wielu żyjątek – od małych owadów, poprzez wielokolorowe ptaki, aż po większych drapieżników. Ponadto, dzieci poznają rośliny jakie występują w tych miejscach oraz zobaczą domy niektórych zwierząt.

Autorka przygotowała osobą sekcję dla przedstawienia dzieciom piór, jaj i gniazd oraz owoców, liści i nasion. Oprócz tego, w książce znajdzie się osobny rozdział poświęcony tylko i wyłącznie roślinom i ich kwiatom, a także skamieniałością, skałom i minerałom.

Oczywiście, w tej książce znajdują się takie oczywiste rozdziały, które dotyczą konkretnych miejsc, np. sawanny, gór, borów i lasów, pustyni czy dżungli. Dodatkowo, autorka postanowiła uwzględnić także miejsca związane z wodą czyli stawy i jeziora czy strumienie i rzeki. Nie mogło zabraknąć także kategorii poświęconej morzom i oceanom, bo jak wiadomo, żyje w nich naprawdę wiele niesamowitych gatunków!

Pod koniec książki, umieszczone zostały rozdziały poświęcone gospodarstwom i polom uprawnym, a także darom natury i drzewom, które dzielą się z nami swoimi owocami.

Jak widzisz, książka porusza wiele treści związanych z przyrodą i może okazać się idealna, dla wszystkich zaciekawionych otaczającym nas światem 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: 1000 things in Nature
SERIA: 
Encyklopedia obrazkowa
AUTOR:
Mar Ferrero
WYDAWNICTWO: 
Wilga
LICZBA STRON:
 32
ROK WYDANIA: 
2020
KATEGORIA:
encyklopedie
JĘZYK: 
polski
WIEK: 
3+
CENA:
~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *