Nie od dziś wiadomo, że słowa mają ogromną wartość i łatwo można się o tym przekonać nie tylko w różnych codziennych sytuacjach, ale także w grach słownych, gdzie znaczenie ma nie tylko konkretne słowo, ale każda litera, z której się ono składa.

A skoro już mowa o grach słownych, to na rynku jest ich dość sporo i większość jest tak naprawdę do siebie bardzo podobna. Jedankże, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wypuściło ostatnio Potęgę słowa, która jest jedną z ciekawszych propozycji wśród słownych gier. Czymś co wyróżnia ją na tle pozostałych jest z pewnością sam pomysł, więc można z pewnością tą grę potraktować jako powiew świeżego powietrza 😀

W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci jej zasady oraz podzielę się moją opinią 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Potęga słowa zamknięta jest w niebieskim kwadratowym pudełku, na którym znajduje się tajna agentka. Już po szybkim zerknięciu na opakowanie, widać, że gra jest utrzymana w szpiegowskim klimacie, który bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej, samo pudełko nie jest za duże i wielkością odpowiada Boardingowi.

Czymś co mnie całkowicie zaskoczyło jest to, że zarówno na opakowaniu jak i w instrukcji, znajdziesz sporo ciekawostek dotyczących różnych obiektów. Przykładowo dowiesz się, kto był jednym z pierwszych więźniów w Alcatraz oraz jak powstawał Big Ben.

W środku, oprócz instrukcji znajdziesz:

 • 110 kart:
  • 102 karty niebieskie
  • 8 kart czarnych z polskimi literami,
 • 120 znaczników graczy:
  • 30 znaczników w kolorze zielonym,
  • 30 znaczników w kolorze czerwonym,
  • 30 znaczników w kolorze brązowym,
  • 30 znaczników w kolorze fioletowym.
 • 4 ściągawki dla graczy
 • 1 płytka rund,
 • 1 znacznik rund,
 • żeton gracza rozpoczynającego,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry, jest przejęcie władzy nad światem, przez jednego z czarnych bohaterów, w którego gracze się wcielą. Brzmi ekscytująco? 😀 Pewnie, że tak! No dobra, ale jak przejąć władzę? Na poszczególnych kartach znajdują się różne obiekty i osoba, której uda się zgromadzić jak największą ilość kart, wygrywa rozgrywkę.

PRZYGOTOWANIE

Zanim rozpoczniesz grę, należy dokładnie potasować wszystkie karty (zarówno te niebieskie jak i czarne), a następnie utworzyć z nich stos. Litery powinny być niewidoczne dla graczy. Kolejnym krokiem, jest rozłożenie odpowiedniej ilości kart, która zależy od liczby graczy, w łatwo dostępnym dla wszystkich uczestników miejscu.

Następnie, gracze biorą sobie po 1 ściągawce i kładą ją przed sobą w taki sposób, aby postać była widoczna. Na niej, należy umieścić jedną kartę (literą do góry), którą gracze sobie pociągną ze stosu. Kolejną rzeczą jest dobranie przez uczestników, znaczników graczy, które odpowiadają kolorowi ich ściągawek. Jeśli to jest już gotowe, to należy położyć znacznik rund na płytce, która wskazuje na jakim etapie gry obecnie jesteśmy. Na koniec nie pozostaje już nic innego, jak przekazanie znacznika gracza rozpoczynającego do osoby, która rozpocznie sześcio-turową rozgrywkę.

ZASADY GRY

Każdy z graczy, w swojej turze ma za zadanie wykonać trzy czynności, których kolejność nie może zostać zmieniona. Są to:

 • DOŁOŻENIE KARTY – polega na umieszczeniu karty ze swojej ściągawki w taki sposób, aby chociaż jednym bokiem przylegała do pozostałych, które znajdują się już na stole.
 • UŁOŻENIE SŁOWA – polega na ułożeniu dowolnego słowa, które składa się tylko i wyłącznie z liter, które znajdują się na wyłożonych na środku stołu kartach. Słowo to musiało także zawierać literę z karty, którą wcześniej dołożył gracz. Trzeba tutaj również pamiętać, aby na każdej karcie, z wykorzystaną literą, umieścić znacznik w swoim kolorze.
 • DOBRANIE KARTY – gracz na koniec swojej tury dobiera 1 kartę ze stosu i odkłada ją na swojej ściągawce literą do góry.

ZDOBYWANIE KART

Zdobywanie kart, to bardzo ważny aspekt Potęgi słowa. Cały proces zdobycia, rozpoczyna się już w momencie wymyślania słowa w oparciu o litery, znajdujące się na rozłożonych kartach. Gracz, umieszcza swoje żetony na poszczególnych literach, z których składa się słowo. Jeśli na karcie:

 • znajduje się 1 znacznik – nic się nie dzieje
 • znajdują się 2 RÓŻNE znaczniki, to gracz ściąga znaczniki rywala i mu je oddaje, a wtedy na karcie pozostają tylko te, które do należą do niego,
 • znajdują się 2 TAKIE SAME znaczniki – to gracz zdobywa tą kartę. Znaczniki wracają do jego puli, on bierze kartę i odkłada ją literą do góry obok swojej ściągawki, a na miejscu karty umieszcza kartę ze stosu literą do dołu, na której umieszcza swój znacznik.

ZAKOŃCZENIE GRY

Rozgrywka trwa 6 rund i po tym czasie, gracze liczą zdobyte przez siebie punkty. Walkę o dominację nad światem wygrywa osoba, której udało się ich zebrać jak najwięcej.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka nie jest jakoś bardzo długa, a czas jaki poświęciliśmy na nią z Mężem, za każdym razem oscylował w okolicach 30 minut. Przypuszczam, że gdy będzie grało się w pełnym, czteroosobowym składzie, ten czas może się lekko wydłużyć.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Tak jak wspomniałam przed chwilą, maksymalna ilość graczy, która może grać w Potęgę słowa to 4 osoby, natomiast minimalnie potrzebnych jest dwóch graczy. Jeśli chodzi o wiek uczestników, to gracze powinni mieć ukończone 10 lat.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Potęga słowa idealnie sprawdzi się jako gra rodzinna, w której trzeba trochę wytężyć szare komórki. Przypadnie do gustu graczom, którzy lubią słowne potyczki i chcieliby sprawdzić swoje umiejętności językowe. No i oczywiście nie zapominajmy o najważniejszym – Potęga słowa to gra dla tych, którzy chcieliby zawładnąć światem! 😀

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Potęga słowa zawiera sporo ciekawostek oraz faktów o różnych obiektach, które możesz znaleźć na kartach.
+ banalnie proste zasady gry,
+ dodatkowy wariant gry,
+ sporo negatywnej interakcji,
+ gra ćwiczy szare komórki,
+ zawiera elementy edukacyjne,
+ dobrze działa już nawet na dwóch graczy.
– brak 🙂

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tego, że Potęga słowa tak bardzo mi się spodoba. Nie jesteśmy z D. jakimiś wielkimi fanami gier słownych, ale po tą nowość od Naszej Księgarni sięgamy bardzo często. Jest znacznie ciekawsza, przyjemniejsza i szybsza niż wszystkim znane Scrabble, więc dla nas, rodziców, którzy grają tylko wieczorami jest idealna.

Bardzo przypadło nam do gustu to, że Potęga słowa zawiera elementy negatywnej interakcji, dzięki czemu włącza się nam dodatkowa rywalizacja i jeszcze bardziej zależy nam na tym, aby zdobyć jak największą ilość kart.

Jeśli szukasz czegoś prostego, a zarazem wciągającego, to Potęga słowa może okazać się idealna na początek swojej przygody z grami słownymi.

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Word Domination 
MECHANIKA GRY: area majority / influence, cooperative game, tile placement
TYP GRY: familijne, słowne, karciane
PROJEKTANT: Jeff Beck (II)
ILUSTRACJE: Ryan Goldsberry, Przemysław Fornal
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~ 42 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/PotegaSlowa

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to