Jakiś czas temu opisywałam filmy, które skupiają się na królach lub królowych Wielkiej Brytanii, a tym razem, postanowiłam podzielić się z Tobą trochę luźniejszymi produkacjami, które ukazują monarchię brytyjską ogólnie. Dlatego na tej liście znajdziesz filmy związane z księżną Dianą, młodzieńczym okresem Królowej Elżbiety, czy nawet wrócisz się do czasów rządów Henryka VIII. Ale pamiętaj, wszystkie te filmy, są inspirowane wydarzeniami historycznymi.

Jeszcze w ramach szybkiego wyjaśniania. Po tym ostatnim filmowym wpisie związanym z Rodziną Królewską, dostałam od Czytelników kilka pytań, dlaczego niektóre pozycje z dzisiejszego zestawienia nie znalazły się w tamtym wpisie. No i odpowiedź jest prosta – bo pracowałam nad tym wpisem! 😀

W każdym razie, jeśli interesujesz się historią i tematyką monarchii brytyjskiej to koniecznie zapoznaj się z wpisem, gdzie znajdziesz zestawienie filmów o władcach Wielkiej Brytanii lub z wpisem z serialami inspirowanymi brytyjską historią.

Zapomniałabym! Nadal starałam się ułożyć te filmy w kolejności chronologicznej według czasów, w jakich są rozgrywane, ale gdybym się gdzieś pomyliła to wybacz i daj znać, co powinnam poprawić. A teraz, przejdźmy już do filmów! 😀

The Other Boleyn Girl

Zaczynamy od okresu średniowiecza, czyli jak możesz się domyślić zaglądamy na dwór Henryka VIII, który kochał wiele kobiet. Ten film pokazuje tylko początek jego miłosnych przygód, ponieważ dotyczy dopiero drugiego małżeństwa władcy, po tym jak Katarzyna Aragońska, pierwsza żona Henryka, ponownie go zawiodła wydając na świat martwego potomka. Sytuację postanawia wykorzystać rodzina Bolyn, która poprzez przedstawienie Henrykowi, Marii pragnie polepszyć swoją sytuację na dworze króla.

Jak pewnie wiesz z historii, o jego względy zaczęła się również starać jej siostra, Anna, która była bardzo zdeterminowana, aby zyskać względy króla. I w tym momencie, dowiadujesz się o czym ten film tak naprawdę jest. Główną postacią jest właśnie Anna i jej historia o próbach usidlenia króla Anglii.

Film jest dość ciekawy i barwnie ukazuje wzrastającą zazadrość Anny o swoją siostrę i Henryka. W pewnych momentach jak dla mnie jest tam za dużo seksualności, co według mnie zdecydowanie uprzedmiotowiło obie siostry, ale jest dobrze nakręcony i wiernie oddaje ducha ówczesnej epoki. Z resztą, wystarczy spojrzeć tylko na ich stroje i wygląd komnat! Cudowna scenografia.

Trochę zaskoczył mnie Eric Bana, w postaci króla Henryka, jednakże dał radę. Dobór sióstr był strzałem w dziesiątkę, ponieważ Natalie Portman (Anna Boleyn) genialnie wczuła się w rolę bezwzględnej, ale fascynującej intrygantki. Natomiast Scarlett Johansson (Maria Boleyn) zostawała lekko w cieniu.

Ogólnie polecam zobaczyć, nic nie stracisz 🙂

The Lost Prince

Fabuła tego filmu zabierze Cię do czasów panowania króla Jerzego V, a dokładniej do czasów na przełomie XIX i XX wieku. Jest to mało znana historia księcia Jana, który był najmłodszym synem Jerzego V i królowej Marii.

Nie miał on łatwego życia, ponieważ Jan cierpiał na epilepsję, na którą ostatecznie zmarł w wieku zaledwie 14 lat. W filmie został ukazany jako otwarty, wesoły i łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi chłopak, który początkowo był traktowany jak starsze rodzeńswto, ponieważ choroba nie dawała jeszcze objawów.

Reżyser, bardzo szczegółowo ukazuje trudności, które z biegiem czasu, zaczynały się pojawiać w jego życiu. Jan był zbyt wysoki jak na swój młody wiek, co nie ułatwiało mu nawiązywania nowych przyjaźni. Ponadto, Stephen Poliakoff postanowił w tym filmie przedstawić też aspekt walki z jego chorbą, które w ostateczności doprowadziły do wyeliminowania młodego księcia z życia publicznego.

W. E.

Muszę przyznać, że ten film w tym zestawieniu jest dla mnie całkowitym odkryciem, ponieważ do momentu aż zaczęłam wyszukiwać filmy do tego wpisu, nie miałam o nim zielonego pojęcia. Ale nawet nie wiesz jak się cieszę, że na niego trafiłam!

Ogólnie film poświęcony jest młodej Amerykance, Wally Winthrop, która jest zafascynowana miłosnym skandalem związanym z królewm Edwardem, a Wallis Simpson. W rzeczywistości, w tym filmie, przeplatają się dwie historie. Pierwsza z nich opowiada o nieudanym małżeńswie Wally Wally Winthrop, a druga skupia się na pokazaniu płomiennego romansu, który miał miejsce ponad 70 lat temu. Oczywiście chodzi mi o romantyczną historię miłosna pomiędzy królem Edwardem VIII, a Wallis Simpson, która doprowadziła do tego, że król zrezygnował dla swojej wybranki z tronu.

Muszę przyznać, że reżyser pokusił się o całkiem fajny zabieg, który polega na przeplataniu dwóch historii dziejących się na dwóch płaszczyznach czasowych. Jest to z pewnością sporo udogodnienie dla osób, które nie lubią filmów historycznych, a dzięki temu, są w stanie je wytrzymać 😀

Hyde Park on Hudson

Przenosimy się teraz do 1939 roku i razem z królem Jerzym IV i jego małżonką, wybieramy się na wizytę u Franklina D. Roosvelta. Jest to trochę produkcja biograficzna, pokazująca fragment z życia króla Wielkiej Brytanii, ale sam film skupia się całkowicie na czymś innym.

Amerykanie odpowiedzialni za podjęcie królewskiej pary, są dość zestresowani brakiem znajomości dworskiej etykiety, a Brytyjczycy, obawiają się spotkania z „barbarzyńcami”. Jak możesz się domyślić, w filmie będzie to ukazane w dość komediowy sposób i muszę przyznać, że ogląda się to całkiem przyjemnie. Żeby było jeszcze śmieszniej, sam prezydent Roosvelt, ma romans ze swoją daleką kuzynką, Margaret Lynch Suckley, znaną jako Daisy. Katastrofa wydaje się wisieć w powietrzu.

W filmie zawarto wiele scenek o podłożu historycznym i obyczajowym, a cała produkcja ma słodko-gorzki wydźwięk jeśli chodzi o historie miłosne. Ponadto, w tym filmie ścierają się ze sobą dwa różne światy, kultury, style życia, a także charakterty i uważam, że to wszystko zostało ze sobą całkiem zgrabnie połączone w całość.

Ogólnie bardzo polecam obejrzeć ten film. Nie jest on może tak dobry jak „King’s Speech”, jednakże również daje radę i ogląda się go bardzo przyjemnie 🙂

A Royal Night Out 

Tym razem, nadal zostajemy w czasach panowania króla Jerzego IV, ale poznajemy historię jego córek – Elżbiety i Małgorzaty. No, może głównie Elżbiety i jej pierwszej miłości. Zapowiada się jak romansidło dla nastolatek? Trochę tak jest, jednakże mimo to, film jest bardzo przyjemny dla oka, a historia ciekawa, ponieważ do tej pory nie została jeszcze opowiedziana.

Siostry Windosor, pewnego wieczoru postanawiają zażyć „normalnego” życia i wymykają się z oficjalnego przyjęcia w hotelu Ritz, mieszczącego się w Londynie. Jak możesz się domyślić, ekscytacja tą ucieczką jest ogromna, a potęguje ją jeszcze bardziej to, że dziewczyny postanawiają się rozdzielić. Małgorzata wraz z grupą świętujących kapitanów marynarki znika w tłumie, podczas gdy, Elżbieta poznaje młodego żołnierza (lotnika) Jacka.

Wszystko to prowadzi do serii dość zabawnych pomyłek i niedomówienień co sprawdziło się w tym filmie całkiem nieźle 🙂 Młoda księżniczka Elżbieta nie przyznaje się kim tak naprawdę jest (na szczęście jej wybranek nie rozpoznaje w niej następczyni trony) i razem z Jackiem próbują odnaleźć Małgorzatę.

Nie martw się, w Ritzie zauważono, że dziewczęta zniknęły, więc król zażądał poszukiwania księżniczek. Dzięki czemu do filmu mamy dołożony aspekt ucieczki przed dwoma wysłannikami Gwardii Królewskiej.

Diana

Jest to chyba jedyny film, opowiadający prawdziwą historię nieznanego romansu Księżnej Diany, który nie zawiera w sobie żadnych elementów dokumentalnych. W stu procnetach skupia się na historii pięknej miłości, która trawała aż do tragicznego wypadku, w którym księżna straciła życie.

Film głównie koncentruje się czasach, w których przebywała w separacji Księciem Karolem, następcą tronu brytyjskiego. Szczerze zaskoczyło mnie to, jak wyniszczona psychicznie była ta kobieta. Zmagała się z depresją, nie potrafiła odnaleźć się na dworze królewskim i ciągle szukała jakiegoś celu w swoim życiu. Ponadto, nie odczuwała sympatii ze strony swojego męża, z którym przecież miała dwójkę dzieci. Wszystko zmieniło się we wrześniu 1955 roku, kiedy poznaje kardiochirurga o brytyjsko-pakistańskich korzeniach, Hasnata Khana. Jak łatwo się domyślić, zaczynają się spotykać, a ich relacja znacznie się zacieśnia. Księżna zdecydowanie odżyła, odkryła, że jej nowy związek inspiruje ją do działania, ale również odkrywa, że bycie z Hasnatem może być niemożliwe.

Film jest bardzo słodko-gorzki, zwłaszcza, że już od samego początku wiemy, że nie czeka na nią żaden happy end, a śmierć. Jest to czasami przytłaczające, zwłaszcza gdy zaczynasz już się cieszyć, że Księżna zaczyna odżywać i cieszyć się życiem. Bardzo polecam zobaczyć ten film.

William & Catherine: A Royal Romance 

To chyba najbardziej lubiana para z całej Rodziny Królewskiej, dlatego nie powinno Cię to dziwić, że ich historia miłosna doczekała się ekranizacji. Wzięła się za to jedna z amerykańskich stacji, która w bardzo szczegółowy sposób opowiedziała historię o początkach ich znajomości, która z czasem przerodziła się w prawdziwą miłość.

Film jest dość słodkawy, nie będę tego ukrywać, jednakże jest to również jedyna produkcja do tej pory, która w całości skoncentrowana jest na księciu i księżnej Cambridge ( i to w rolach głównych!). Myślę, że warto się z nią zapoznać, ponieważ podobno jest nakręcona zgodnie z rzeczywistymi wydarzeniami i mało w niej nieprawdziwych wątków.

Mam nadzieję, że filmy, które zawarłam w tym wpisie są chociaż po części dla Ciebie nowością i udało mi się Cię czymś zaskoczyć. Jeśli tak było, to koniecznie daj znać w komentarzu 🙂

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi propozycjami seriali i filmów to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

Miłego oglądania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to