Nie wiem jak Ty, ale ja w dzieciństwie byłam prawdziwą kocią mamą i pragnęłam przygarnąć każdego kota spotkanego na mojej drodze. Jakoś dobrze się z nimi dogadywałam 😀

Dlatego baaaaaardzo się ucieszyłam, gdy do mojej kolekcji trafiła genialnie prosta gra Kotobirynt od wydawnictwa Rebel.

Akcja gry toczy się nocą w wielkim mieście, gdzie każda ulica i każdy kanał wygląda tak samo i ciężko jest zagubionym kotom znaleźć drogę do domu. Twoim zadaniem jest pomoc czworonogom i wskazanie im drogi do domu Opiekuna, gdzie będą mogły odpocząć.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Tym razem jest to naprawdę mała gra (kieszonkowa), która ma idealnie dopasowane do wielkości kart opakowanie. Ponadto, jest ono metalowe, dzięki czemu bez obaw możesz wrzuć Kotobirynt do torebki czy plecaka i zabrać grę ze sobą wszędzie. Natomiast w środku znajdziesz:

 • 15 kart kotów:
  • 5 kart o wartości 5,
  • 5 kart o wartości 4,
  • 5 kart o wartości 3,
 • 2 karty właścicieli;
 • 26 kart kanałów;
 • instrukcję.
Grafiki znajdujące się na wszystkich kartach kotów

ZASADY I CEL GRY

Cel tej gry jest banalnie prosty i polega na doprowadzeniu samotnych kotów do opiekunów.

Aby móc się cieszyć rozgrywką, musisz najpierw ułożyć z kart kanałów kwadrat o wielkości 4×4. Pamiętaj o tym, że dwie karty (w dolnym lewym oraz prawym górnym rogu) muszą być zawsze takie same (pojedynczy skręt), a resztę możesz rozłożyć całkowicie losowo. Pozostałe karty kanałów przetasuj i odłóż w dostępnym oraz widocznym dla wszystkich graczy miejscu awersem do góry. Następnym krokiem jest ułożenie kart opiekunów tuż przy krawędzi takich samych kart, które znajdują w dolnym lewym oraz prawym górnym rogu. W pozostałych rogach (górnym lewym i dolnym prawym) umieść dwie losowe karty kotów, a pozostałe odłóż przy stosie kart kanałów rewersem do dołu.

Każdy gracz w swojej turze musi wykonać dwie akcje:

 • odwrócić dowolną kartę kanału o 90 lub 180 stopni,
 • zabrać jedną (zewnętrzną) kartę kanału i przesunąć cały rząd, a na przeciwległej stronie od zabranej karty, należy umieścić nową kartę ze stosu.

Możesz wykonać dwie takie same lub różne akcje. Jeśli graczowi uda się stworzyć tunel łączący kota i opiekuna, to może on zgarnąć kocią kartę, to której poprowadził trasę. Kolejnym ruchem jaki należy wykonać to przesunąć o jedno miejsce (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zarówno kartę opiekuna i pociągniętą ze stosu kotów kartę kota.

Czasami zdarza się, że takie przesunięcie może od razu stworzyć nowe nieprzerwane połączenie pomiędzy kotem, a opiekunem. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to gracz zdobywa również tego kota i ponownie przesuwa opiekuna oraz zmienia miejsce położenia nowego kota. Gdy na kartach nie występuje już nieprzerwane połączenie, to drugi gracz może rozpocząć swoją turę.

Zakończenie gry następuje w momencie zebrania wszystkich kotów. Wygrywa gracz z największą ilością punktów, znajdujących się na kocich kartach.

Wszystkie rodzaje kart kanałów

CZAS ROZGRYWKI

Czas rozgrywki zależy tak na dobrą sprawę od wariantu, na który się zdecydujesz. Razem z Mężem póki co przetestowaliśmy podstawowy i poświęciliśmy na jedną rozgrywkę jakieś 10 minut. Gdy ogramy kolejne, dam Ci znać 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Według tego, co możesz przeczytać na pudełku, jest to gra taktyczna. Od siebie dodałabym również określenie familijna. Z pewnością przypadnie ona do gustu dzieciom (sama obecność kotów już robi szał), ale starsi gracze z chęcią wezmą udział w rozgrywce i będą się nią cieszyć.

Twórcy pomyśleli o wszystkich więc proponują oni kilka wariantów gry:

 • podstawowy,
 • jednoosobowy,
 • kooperacyjny,
 • zespołowy,
 • wariant „Kotki” dla najmłodszych.
Wielkość kart jest naprawdę całkiem wygodna

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

W Kotobirynt może zagrać od 1-4 graczy od 6 roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETYWADY
+ Banalnie proste zasady gry.
+ Wielkość pudełka, które nie zabiera wiele miejsca i można je wszędzie zabrać.
+ Gra przewiduje wariant gry nawet dla 1 gracza.
+ Kotobirynt jest grą zdecydowanie regywalną i za każdym razem układ kart będzie inny.
+ Gra wspiera rozwój wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia oraz ćwiczy spostrzegawczość.
– Osobiście wolałabym aby karty były nieco grubsze, ponieważ dzieci mogą je niechcący zniszczyć.
– Zwycięstwo jest bardzo losowe, ponieważ wygrywa osoba, która zebrała najwięcej punktów, a niekoniecznie kotów.
Karty opiekunów

MOJA OPINIA

To pierwsza tak kompaktowa gra w mojej kolekcji, której wielkość opakowania jest idealnie dopasowana do wielkości samych kart. Muszę przyznać, że początkowo byłam dość zaskoczona tak małym rozmiarem, ale po chwili stwierdziłam, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu, Kotobirynt mogę ze sobą wszędzie zabrać.

Rozgrywka jest bardzo przyjemna i fajnie jest zagrać w tą grę, zwłaszcza gdy jesteśmy trochę zmęczeni wieczorem i nie mamy zbyt dużo czasu, a nie chcemy od razu zasiąść na kanapie przed Netflixem.

Ponadto, bardzo podoba mi się edukacyjno-empatyczny aspekt tej gry, ponieważ już najmłodsi gracze uczą się tego, aby nie być obojętnym na los bezdomnych zwierząt. Idę o zakład, że ta gra znacznie zwiększy chęć zatrzymania znalezionego/spotkanego na spacerze czworonoga 🙂

Polecam!

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Chabyrinthe 
MECHANIKA GRY: card management
TYP GRY:  karciana, strategiczna
PROJEKTANT: Antoine Bauza
ILUSTRACJE: Stéphan Escapa
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2015
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: 15min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/Kotobirynt

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że wpis z recenzją przypadł Ci do gustu. Jestem bardzo ciekawa, czy miałeś już styczność z tym rebelowym maleństwem. Tak w ogóle, to takich kieszonkowych gier jest łącznie 10, a Kotobirynt jest właśnie jedną z nich. Daj znać czy masz jakąś z tych gier w swojej kolekcji!

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to