W literaturze historycznej można odnaleźć wiele skarbów, ale nowość Bryn Turnbull to dzieło, które na pewno przyciągnie uwagę miłośników historii i tajemniczych losów królewskich rodzin. Ta niezwykła powieść pozwala nam przenieść się w czasie i przestrzeni, by zanurzyć się w historii ostatniej rodziny panującej w Imperium Rosyjskim, Romanowów.

Jednak to nie tylko kolejna opowieść o carskiej Rosji; to głęboka i emocjonalna podróż, która przybliża ludzkie strony tej potężnej dynastii. Czytaj dalej aby przekonać się czy ta książka jest dla Ciebie 🙂

Ostatnia wielka księżna to powieść historyczna, która ukazuje losy rodziny Romanowów, ostatnich władców Imperium Rosyjskiego, poprzez oczy Olgi Romanowej, najstarszej córki cara Mikołaja II. Fabuła książki obejmuje okres od jej narodzin do tragicznego końca dynastii Romanowów.

Główna bohaterka, wielka księżna Olga, dorasta w okresie narastających napięć w Rosji. Pomimo coraz większych niepokojów w kraju, rodzina Romanowów stara się chronić swoje dzieci i zachować spokój w pałacu. Matka Olgi, cesarzowa Aleksandra, cierpi na problemy zdrowotne, a jej brat, carewicz Aleksiej, skrywa tajemnicę – chorobę hemofilii, która zagraża jego życiu. Rodzina Romanowów jest również powiązana z kontrowersyjnym mnichem Grigorijem Rasputinem, który zdobywa zaufanie carycy. To czas, w którym polityczne napięcia nabierają tempa, a Rosja zmierza ku rewolucji.

Co więcej, historia skupia się na pragnieniach i marzeniach Olgi, która mimo wychowania w luksusie i izolacji marzy o życiu poza pałacowymi murami. Jednak jej życie zostaje wywrócone do góry nogami przez nadejście I wojny światowej. Siostry Olgi zostają pielęgniarkami i pomagają rannym żołnierzom, a Rosja staje się areną rewolucji i społecznych niepokojów.


Ostatnia wielka księżna posiada wiele zalet, które przyciągają czytelników zainteresowanych historią i losami rodziny Romanowów. Najważniejszą z nich jest wierny historyczny kontekst. Bryn Turnbull wykazała się niezwykłą starannością w badaniach oraz precyzją w odwzorowaniu historycznych wydarzeń i postaci. Czytelnicy mogą być pewni, że autorka dokładnie oddaje atmosferę i realia Rosji przed i w trakcie rewolucji. To sprawia, że książka nie tylko wciąga swoją narracją, ale także stanowi wartościowe źródło edukacyjne, pozwalając lepiej zrozumieć tamte czasy oraz tragiczne losy rodziny Romanowów.

Styl pisania Bryn Turnbull zachwyca swoją klarownością i przystępnością. Autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika od pierwszych stron, prowadząc go przez złożone wydarzenia i relacje bohaterów. Jednocześnie, dzięki subtelności w opisywaniu emocji i głębokości charakteryzacji postaci, powieść ta staje się bardziej niż tylko zbiorem faktów historycznych. To książka, która potrafi poruszyć czytelnika na wielu płaszczyznach, jednocześnie dostarczając mu fascynujących informacji o życiu i czasach Romanowów.

Podsumowując, Ostatnia wielka księżna to fascynująca podróż w głąb historii, ukazująca losy rodziny Romanowów, ostatnich władców Imperium Rosyjskiego, przez oczy Olgi Romanowej. Książka wyróżnia się wiernym historycznym kontekstem, który pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć atmosferę tamtych czasów oraz losy tej tragicznej dynastii.

Styl pisania autorki jest przystępny i klarowny, a zarazem poruszający i subtelny w ukazywaniu emocji bohaterów. To nie tylko wciągająca lektura, ale także źródło edukacyjne, które pozwala poznać historię Rosji i losy Romanowów w sposób fascynujący i angażujący czytelnika. Książka ta doskonale oddaje ducha tamtych czasów i stanowi niezapomniane literackie doświadczenie.

ZALETY

  • wierny historyczny kontekst;
  • przystępny i klarowny styl pisania;
  • emocjonalne i subtelne przedstawienie postaci;
  • fascynujący i edukacyjny sposób ukazania losów rodziny Romanowów;
  • doskonałe oddanie ducha tamtych czasów.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Bryn Turnbull
TŁUMACZENIE: Edyta Świerczyńska
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Kobiece
LICZBA STRON: 400
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: powieść historyczna
JĘZYK: polski
WIEK: 13+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Księgarnia i wydawnictwo nie miały wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to