Zanim zacznę recenzję gry, chciałabym na początku krótko wyjaśnić czym tak właściwie jest patchwork. Dlatego też, jeśli wiesz co i jak możesz pominąć następne dwa akapity aby przejść bezpośrednio do recenzji planszówki o tym samym tytule 🙂

Metoda patchworku jest techniką rękodzielniczą polegającą na łączeniu różnych kawałków tkanin w celu stworzenia większego projektu. Patchwork jest tradycyjną sztuką, która ma wiele różnych zastosowań, takich jak tworzenie narzutek, kołder, poduszek, obrusów i innych przedmiotów domowych.

Podstawowym elementem patchworku jest dobór i łączenie różnych kawałków tkanin w harmonijne wzory i kompozycje. Kawałki tkanin mogą mieć różne kolory, wzory, tekstury i rozmiary. Są one starannie wybrane i precyzyjnie zszywane razem, tworząc efekt końcowy.

Od dłuższego czasu, na moim planszówkowym stole najczęściej lądują gry logiczne i abstrakcyjne. Często z Mężem sięgamy po Sagradę, Novą Lunę czy jakiegoś Azula, jednakże od dłuższego czasu chciałam uzupełnić naszą planszówkową kolekcję o Patchworka.

Bardzo się ucieszyłam, kiedy dowiedziałam się, że swoją premierę ma wyjątkowa edycja tej bardzo popularnej gry czyli Patchwork: Polski folklor. Jak dla mnie odpowiednia mechanika połączona z motywem regionalnego, polskiego haftu to strzał w dziesiątkę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co myślę o tym tytule, koniecznie przeczytaj poniższy tekst w całości 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko Patchworka jest małe (ma dokładnie taką wielkość jak Mandala), lekkie i poręczne. To co je wyróżnia, to prześliczny design. Grafika przedstawiająca skrawki materiału inspirowane polskim folklorem robi niesamowite wrażenie.

W środku znajdziemy następujące elementy:

 • 1 główna plansza czasu (dwustronna);
 • 2 plansze kołder (po jednej dla każdego gracza);
 • 2 znaczniki czasu;
 • 1 neutralny pionek;
 • 33 żetony skrawków materiału;
 • 5 żetonów łatek;
 • 1 żeton specjalny;
 • 50 żetonów guzików;
 • instrukcję.

KOMPONENTY

Główna plansza czasu oraz plansze kołder zostały wykonane z solidnego, grubego kartonu, który bez problemu wytrzyma wiele rozgrywek. Dwa znaczniki czasu (w kolorze niebieskim oraz czerwonym) oraz neutralny pionek są drewniane i odpowiedniej wielkości. Dobrze leżą w ręce i wygodnie się je przesuwa po planszy. Pozostałe żetony (skrawki materiału, łatki, żeton specjalny oraz guziki) są wykonane z równie solidnego materiału jak plansza główka oraz kołdry. Dzięki temu, nie musimy się martwić, że coś się zniszczy podczas rozgrywki.

Oprócz bardzo dobrego wykonania, trzeba pochwalić szatę graficzną, ponieważ jest to z pewnością jedna z ładniejszych gier tego typu.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Zadaniem gracza będzie stworzenie z dostępnych skrawków materiałów jak najpiękniejszej kołdry. Każdy zawodnik w swojej turze będzie mógł zdobyć guziki (które są walutą w grze) poprzez ruch na planszy czasu lub zebranie skrawka materiału i umieszczenie go na planszy kołdry (płacąc koszt widoczny na każdym kafelku).

Gra kończy się, kiedy wszyscy gracze znajdą się na ostatnim polu na planszy. Wygrywa gracz, który na koniec zdobędzie najwięcej punktów:

 • 1 punkt za każdy guzik;
 • 7 punktów za żeton specjalny;
 • 2 punkty za każde niezagospodarowane pole na planszy.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Patchwork: Polski folklor to typowa gra przeznaczona dla dwóch graczy. Jest też stosunkowo szybka. Pojedyncza rozgrywka nie powinna potrwać więcej niż 30 minut ponieważ gra jest ograniczona planszą czasu.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ solidne wykonanie komponentów;
+ zasady łatwe do nauki;
+ szybka rozgrywka;
+ piękny motyw graficzny;
+ spora regrywalność.
– brak wypraski (wszystkie komponenty gry są luzem w pudełku)

MOJA OPINIA

Patchwork: Polski folklor to gra, która całkowicie mnie urzekła. Tytuł ten, oferuje innowacyjny system porządkowania tury, w którym gracze muszą uwzględnić długość swojego ruchu. Każdy wybrany kawałek tkaniny zajmuje określoną ilość miejsca na planszy, co ma znaczenie przy ustalaniu kolejności tury. Ta mechanika dodaje strategicznego elementu do gry, ponieważ gracze muszą równoważyć swoje decyzje dotyczące wyboru kawałków z planowaniem kolejnych ruchów.

Gra Patchwork wyróżnia się również swoim eleganckim i przyjemnym wizualnie stylem. Kawałki tkaniny są kolorowe i różnorodne, co tworzy estetyczną układankę na planszy. Komponenty gry są solidne i dobrze wykonane, co dodaje wartości estetycznej i trwałości.

Podsumowując, Patchwork: Polski folklor to gra, która oferuje zarówno przyjemność estetyczną, jak i strategiczną. Świetnie się nadaje zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla osób dopiero zaczynających przygodę z grami planszowymi. Ciekawe mechaniki i piękne wykonanie sprawiają, że Patchwork to świetny wybór dla miłośników gier kreatywnych i tych, którzy lubią rozwijać swoje umiejętności planowania i strategii.

INFORMACJE O GRZE

UNIWERSUM: Patchwork
MECHANIKA GRY: grid coverage, income, open drafting, rondel, square grid, tile placement, turn order: stat-based, turn order: time track, victory points as a resource
TYP GRY: abstrakcyjne, puzzle, abstrakt strategiczny, ekonomiczne
PROJEKTANT: Uwe Rosenberg
ILUSTRACJE: Jolanta Lendzioszek
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to