Jestem typem osoby, który nie potrafi usiedzieć na miejscu. Lubię zwiedzać różne miejsca i podróżować. Na moje szczęście, udało mi się tą moją pasją zarazić Dawida i w ten oto sposób jeszcze kilka lat temu potrafiliśmy nocować na lotniskach i zwiedzać różne europejskie miasta w zaledwie kilka godzin.

Na chwilę obecną, mały Miłek i pandemia pokrzyżowały nam podróżnicze plany i zadowalamy się oglądaniem serialów, o ile Szef na pozwoli, ale w głowie już mam zaplanowanych kilka wycieczek.

Świetnym pomysłem na podróże bez wychodzenia z domu, jest również granie w gry czy czytanie książek w tematyce zwiedzania. Ostatnio miałam okazję zapoznać się z najnowszą częścią podróżniczej serii od wydawnictwa Wilga. Mowa tutaj oczywiście o Mazurskich, którzy mnie zachwycili już od pierwszych stron!

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Seria Mazurscy w podróży to bestsellerowa seria dla dzieci spragnionych ciekawostek podróżniczych. Autorką książek jest Agnieszka Stelmaszyk, która fantastycznie łączy opowiadanie o poszczególnych miejscach z opisem przygód rodziny Mazurskich. Ta sympatyczna rodzinka, co roku w trakcie wakacji planuje objazdową wycieczkę po wielu europejskich miastach i przy okazji wpakowuje się w niezłe tarapaty 😀

Dotychczas, w serii ukazały się łącznie cztery tytuły:

 • Bunia kontra fakir,
 • Porwanie Prozerpiny,
 • Kamień Przeznaczenia,
 • Diamentowa gorączka.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Diamentowa gorączka to czwarty tom przygód rodziny Mazurskich, która tym razem postanawia spędzić wakacje w Holandii. Oczywiście jak zawsze, postawili oni na wycieczkę objazdową i każdy dzień spędzają w innym miejscu. Dzięki temu mogą dogodzić wszystkim uczestnikom wyprawy, ponieważ każdy z nich lubi co innego. W drodze powrotnej, odwiedzają Drezno i zdobywają Śnieżkę. Zaglądną również do Pszczyny i Krakowa oraz do Zamościa. Pech chce, że prawie w każdym zagranicznym miejscu, w którym się znajdują dochodzi do tajemniczych kradzieży diamentów, w które podobno zamieszana jest bunia! Z tego powodu, zostaje ona porwana i rodzina Jędrka, musi ją uratować z rąk niebezpiecznych ludzi!

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami książki jest rodzina Mazurskich składająca się z Jędrka, jego rodziców, babci Henryki, nazywanej pieszczotliwie bunią oraz kuzynki Marceli. Wszyscy razem co roku wybierają się na wspólne wakacje.

Mama lubi zwiedzać zamki i pałace, jej teściowa z kolei marzy o zwiedzaniu ogrodów botanicznych. Jędrek tym razem chce jechać w góry, a jego kuzynka Marcela – nad morze. Jak widzisz, sprawienie aby każdy był zadowolony to nie lada wyczyn. Jednakże nie ma rzeczy niemożliwych i wspólnie udało im się wypracować kompromis.

BUDOWA I TREŚĆ

Książka rozpoczyna się od krótkiego wstępu zredagowanego przez Jędrka, który wyjaśnia w nim w jaki sposób jego rodzina wspólnie zaplanowała tegoroczne wakacje. Zdradza on również gdzie się wybierają. Na tej i następnej stronie, znajdziesz rysunkowe portrety chłopca i jego rodziny. Dalsza część to już historia opisana w aż 20 rodziałach. Na samym końcu znajdziesz dokładny spis treści oraz notkę o autorce, a dalej krótkie przedstawienie wcześniejszych tomów z przygodami tej sympatycznej rodzinki.

W każdym rozdziale, autorka starała się zawrzeć jak najwięcej ciekawostek i informacji o miejscach, które odwiedzają Mazurscy. Co więcej, na końcu każdego rozdziału, znajduje się jedna lub dwie rozkładówki zatytułowana Z rodzinnego albumu. W tym miejscu autorka umieściła jeszcze więcej informacji o zabytkach czy atrakcjach, które można zobaczyć w konkretnym miejscu.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Przygody Mazurskich przypadną do gustu każdemu – zarówno czytelnikom, którzy rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem jak i rodzicom, którzy będą czytali tę książkę trochę młodszym dzieciom. Co prawda, wydawnictwo określiło wiek czytelników na 9+, ale tak jak wspomniałam, wszyscy, niezależnie od wieku polubią tą rodzinkę 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

 • fantastyczna wypraska, na której znajduje się mapa Europy z zaznaczonymi miejscami, które odwiedzili Mazurscy,
 • wiele ciekawostek o europejskich krajach,
 • autorka mistrzowsko połączyła przekazywanie informacji z wciągającą i zabawną fabułą,
 • fantastyczne ilustracje, które dopełniają treść książki,
 • dodatkowe informacje i ciekawostki dotyczące atrakcji, zabytków czy kuchni zawarte w sekcji Z rodzinnego albumu,
 • autorskie zdjęcia wykonane przez autorkę, tylko dodatkowo podkreślają treść i dają czytelnikowi wrażenie, że Mazurscy rzeczywiście doświadczyli tych wszystkich przygód,
 • książkę czyta się przyjemnie i bardzo szybko.

REASUMUJĄC

Mazurscy w podróży. Diamentowa gorączka to zabawna książka, która oprócz całej masy niesamowitych ciekawostek podróżniczych, zawiera wciągającą fabułę, od której nie sposób się oderwać. Zachwyciła mnie ta szalona rodzinka i z pewnością zapoznam się z wcześniejszymi częściami.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Agnieszka Stelmaszyk
ILUSTRACJE: Anna Oparkowska
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 248
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK: 9 – 12
CENA: ~ 22 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/DiamentowaGoraczka

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

https://www.instagram.com/p/CI21mejBYlA/

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to