Ta książka przenosi czytelnika w surrealistyczny świat wojennego Doniecka, gdzie dziecięce marzenia splatają się z rzeczywistością, a przyjaźń nabiera wyjątkowego znaczenia.

Przygotuj się na fascynującą podróż przez strony, gdzie drzewa przestają kwitnąć, ale za to odradzają się nadzieją, a każda strona jest zaproszeniem do odkrywania głębokich warstw tej niezwykłej opowieści.

Głównym bohaterem jest dziewięcioletni Ustym, który musi stawić czoła trudom codziennego życia w cieniu wojny. Wraz z wybuchem konfliktu, jego spokojne miasteczko przekształca się w pole minowe, a szkoła przestaje funkcjonować. Ostrzały stają się częścią rzeczywistości, a codzienne życie staje się ciężkim wyzwaniem. Jednak w tym beznadziejnym kontekście pojawia się Mistrz – żołnierz ochotnik o wyjątkowej wyobraźni, który stacjonuje gdzieś w pobliżu.

Chociaż Ustym i Mistrz nigdy się nie poznają, to ich losy splatają się dzięki Esowi – zagubionemu dronowi, który staje się ich niezwykłym towarzyszem. Dron, będąc jednocześnie świadkiem i uczestnikiem tragicznych wydarzeń wojennych, staje się mostem między światem realnym a fantastycznym. Es nie tylko towarzyszy Ustymowi i Mistrzowi, ale także pomaga im zmierzyć się z nową, trudną rzeczywistością, oferując swoją wyjątkową perspektywę.

Opowieść Rusin porusza uniwersalne tematy, takie jak przyjaźń, nadzieja i siła wyobraźni. W tym kontekście dron staje się nie tylko technologicznym gadżetem, ale istotnym elementem, który pomaga bohaterom znaleźć radość i piękno nawet w najtrudniejszych chwilach. Książka porusza również temat zwykłego życia w czasach wojny, gdzie ludzie starają się utrzymać normalność pomimo niebezpieczeństwa i utraty codziennych przyjemności.

Fabuła wciąga czytelnika od pierwszych stron, angażując emocje i wyobraźnię. Autorka zgrabnie łączy elementy rzeczywistego świata z fantastycznymi, tworząc opowieść pełną napięcia i głębokich refleksji. To nie tylko książka dla dzieci, ale także dla dorosłych, ukazująca, jak w trudnych czasach ludzie potrafią odnaleźć siłę w relacjach i wyobraźni.

W Morele rozkwitają nocą, Ola Rusin pokazuje, że nawet w cieniu wojny można znaleźć iskry nadziei, a wyobraźnia i przyjaźń są potężnymi narzędziami przetrwania. Książka przemawia do serca czytelnika, pozostawiając po sobie głębokie wrażenie i skłaniając do refleksji nad wartościami, które są ważne nawet w najtrudniejszych chwilach życia.

ZALETY KSIĄŻKI

  • dynamiczna i fascynująca historia Ustyma, Mistrza i drona Esa trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony;
  • autorka przedstawia tematykę wojny w sposób dostosowany do zrozumienia młodszych czytelników, zachowując równowagę między realizmem a fantastyką;
  • użycie drona jako bohatera dodaje oryginalności i pozwala na nową perspektywę narracyjną;
  • książka dotyka uniwersalnych wartości, jak przyjaźń i nadzieja, co sprawia, że może trafić do różnych grup czytelników;
  • znakomite warsztat pisarski autorki widoczny w bogatym języku i sugestywnych opisach, które wzbogacają atmosferę książki;
  • książka przekazuje wzruszające przesłanie o sile ludzkiego ducha i odnajdywaniu piękna nawet w trudnych chwilach;
  • mimo skierowania do starszych dzieci, treść ma potencjał docenienia przez różne grupy wiekowe;
  • książka prezentuje różnorodność perspektyw, co czyni ją bardziej interesującą i kompleksową dla czytelników.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Seria z Poczwarką
AUTORKA: Ola Rusina
TŁUMACZENIE: Joanna Majewska-Grabowska
PROJEKT OKŁADKI: Ewa Stiasny
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 136
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 9+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to