Widziałam kilka książek poświęconych kolorom, ale tak przepięknej jeszcze nie spotkałam! Historia kolorów od wydawnictwa Nasza Księgarnia zainspirowała mnie nawet do zrobienia bardzo artystycznych zdjęć! 😀

Wywarła ona na mnie tak ogromne wrażenie, że postanowiłam przybliżyć Ci ją właśnie w tym wpisie.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA I KTO JEST AUTOREM

Autorem książki jest dziennikarz Clive Gifford, który napisał około 180 książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Historia kolorów, oprócz wielu niesamowitych ciekawostek, zawiera również historie związane z odkrywaniem poszczególnych kolorów. Dodatkowymi informacjami są pomysły na ich wykorzystanie oraz opis tego, jak na przestrzeni wieków zyskiwały na popularności.

Ponadto, autor wielokrotnie w książce przytaczał ciekawostki dotyczące nie tylko znanych artystów, ale także głów państw. Ta książka to zdecydowanie skarbnica wiedzy ogólnej w kolorowym wydaniu.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Wbrew temu co może się wydawać, ta książka ma swoich bohaterów. No może nie są to takie typowe postaci, do których Czytelnik jest przyzwyczajony, ale są nimi oczywiście… KOLORY!

Autor podzielił książkę na 5 głównych rozdziałów, w których opisuje 5 barw z kilkoma odcieniami oraz zredagował dwa opisy poświęcone grafitowi i bieli. Poniżej możesz zobaczyć, z jakich kolorów składa się ta książka:

  • ŻÓŁCIENIE (ochra żółta, żółć chromowa, gumiguta, złoto Inków, szfran, oranż)
  • CZERWIENIE (koszenila, cynober, róż, ochra czerwona, brąz mumiowy)
  • FIOLETY (puce, purpura tyryjska, lakmus)
  • BŁĘKITY (indygo, błękit pruski, błękit egipski, ultramaryna, urzet bawarski)
  • ZIELENIE (grynszpan, zieleń irlandzka i Kelly, zieleń Scheelego)
  • GRAFIT
  • BIEL OŁOWIOWA

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Historia kolorów dedykowana jest dzieciom, które samodzielnie potrafią czytać. Spowodowane jest to nie tylko małą czcionką w różnych kolorach, ale również informacjami, które są w niej zawarte. Młodsi czytelnicy, mogą po prostu nie zrozumieć niektórych ciekawostek, zwłaszcza tych związanych z elementami chemii.

Książka ta, z pewnością spodoba się amatorom sztuki niezależnie od wieku 🙂 Dowód? Proszę bardzo! Moja Mama, która zajmuje się pisaniem ikon oraz nauczaniem języka polskiego, gdy tylko zobaczyła tą książkę od razu zaczęła ją czytać i stwierdziła, że koniecznie muszę ją jej pożyczyć.

Po Historię kolorów może sięgnąć również nauczyciel plastyki lub polskiego, gdy omawiana jest tematyka ściśle związana ze sztuką. Jestem przekonana, że uczniowie z pewnością docenią taką atrakcję na lekcji.

CIEKAWOSTKI

Jeśli myślisz, że niebieski od zawsze był chłopięcym kolorem, to jesteś w ogromnym błędzie. Jeszcze na początku XX wieku stosownym kolorem dla młodych mężczyzn był… różowy. Spowodowane to było bliskim pokrewieństwiem do czerwonego, który jest utożsamiany z męskością i odwagą.

Jeszcze jedna? Proszę bardzo! 😀

Powiedz mi, czy zastanawiałeś się kiedyś nad pochodzeniem słowa „denim”? Wywodzi się ono z uproszczonej nazwy na pewną tkaninę, którą farbowano indygiem we francuskim mieście Nimes. Ten szczególny materiał nazywano serge de Nimes, ale z biegiem czasu postanowiono ją skrócić do słowa „denim”.

Jako anglista, nie mogłam nie podzielić się z Tobą ciekawostką językową! 😀

WADY I ZALETY

Książka posiada wiele zalet, które w zależności od upodobań mogą się różnić u Czytelników. Dla mnie zdecydowaną zaletą jest to, że jest połączona z historią, którą po prostu uwielbiam, dlatego też przeczytałam ją w weekendowe poranki.

Ponadto uważam, że Historia kolorów może stać się zachętą do poznawania losów postaci historycznych, które są opisane w formie ciekawostek. Być może dzięki lekturze tej książki, młody czytelnik, który nie pałał zbytnią miłością do historii, zmieni swoje zdanie? 🙂

Ilość ciekawostek jest ogromna, a zapoznanie się z nimi przez dziecko prawdopodobnie zaoowocuje chęcią dzielenia się tą wiedzą z całym otoczeniem.

Jak sam widzisz, książka wydaje się być idealna, ale… Czegoś mi w niej jednak brakuje. Z pewnością, przydałoby się krótkie zakończenie w postaci podsumowania lub pytaniem w stulu „Jaki los spotka kolory w przyszłości?”. Według mnie, takie rozwiązanie, pozwoliłoby czytelnikowi popuścić wodze wyobraźni i fantazji, dzięki czemu ta książka zostałaby zapamiętana na dłużej.

REASUMUJĄC

Według mnie, jest to przepiękna książka, w której widać dbałość nie tylko o estetykę wizualną, ale również o dobór faktów i ciekawostek w niej zawartych. Z pewnością sama będę do niej wracać i w przyszłości zapoznam z nią mojego Miłosza.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Colours of History: How Colours Shaped the World
AUTOR: Clive Gifford
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  6-14 lat
CENA: ~34 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/HistoriaKolorow

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłego czytania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to