Czy kiedykolwiek zastanawiał_ś się, jak wiele odmian mydła istnieje i jak wiele właściwości może posiadać? Mydło to produkt higieniczny, który towarzyszy nam od tysięcy lat i jest jednym z kluczowych elementów naszej codziennej pielęgnacji ciała. Wraz z postępem technologii i rozwojem wiedzy na temat składników kosmetycznych, producenci zaczęli opracowywać coraz to bardziej zaawansowane formuły mydeł, które odpowiadają na różne potrzeby skóry.

Dziś opowiem Ci o nich trochę więcej 🙂

HISTORIA MYDŁA

Początki mydła sięgają starożytności, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z około 2800 p.n.e. z terenów Mezopotamii. W tamtych czasach mydło było wytwarzane z oleju roślinnego i sody kalcynowanej. W Egipcie mydło było używane już około 1500 p.n.e., a na terenie Grecji i Rzymu zaczęto produkować mydło w III wieku p.n.e. Za czasów rzymskich mydło było wytwarzane z tłuszczów zwierzęcych i oliwek, a proces produkcji był dobrze znany i rozpowszechniony.

W średniowieczu produkcja mydła była w Europie wciąż zdominowana przez klasztorne manufaktury, które wytwarzały je z wykorzystaniem różnych olejów roślinnych oraz ługu drzewnego. Z czasem, wraz z rozwojem chemii, technologia produkcji mydła zaczęła się udoskonalać, a pod koniec XVIII wieku zostało wynalezione mydło sodowe, które jest stosowane do dziś.

RODZAJE MYDEŁ

Istnieje wiele rodzajów mydeł, każde z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i zastosowaniami. Poniżej zebrałam i opisałam najpopularniejsze rodzaje mydeł, które znajdziesz w sklepach:

  • MYDŁO NATURALNE: wytwarzane jest z naturalnych składników, takich jak oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, woda i ług. Są one w pełni biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, co czyni je idealnymi dla osób poszukujących bardziej ekologicznych rozwiązań.
  • MYDŁO GLICERYNOWE: wytwarzane z gliceryny, która jest pozyskiwana z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Są one bardzo delikatne i nie drażnią skóry, dzięki czemu są idealne dla osób o wrażliwej skórze.
  • MYDŁO ANTYBAKTERYJNE: zawiera dodatkowe składniki, takie jak triclosan lub chlorheksydyna, które mają za zadanie zwalczać bakterie i grzyby. Są one szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy konieczne jest dokładne oczyszczenie rąk, np. przed przygotowaniem posiłków czy po kontakcie z chorą osobą.
  • MYDŁO W PŁYNIE: charakteryzuje wygodna forma, która coraz częściej zastępują tradycyjne mydła w kostce. Dzięki temu, że są w płynie, łatwiej się z nich korzysta i są bardziej higieniczne, ponieważ nie ma potrzeby dotykania ich rękami. Są one również bardziej delikatne dla skóry, ponieważ zawierają mniejsze ilości ługu.
  • MYDŁO DO TWARZY: zostało specjalnie opracowane z myślą o delikatnej skórze twarzy. Są one łagodniejsze niż tradycyjne mydła i zawierają składniki nawilżające i odżywcze, które pomagają zachować skórę miękką i gładką.
  • MYDŁA DLA DZIECI: to produkty, które zostały opracowane z myślą o delikatnej skórze dzieci. Są one bardzo delikatne, nie zawierają silnych detergentów ani innych drażniących skórę składników. Zwykle są wzbogacone o naturalne składniki, takie jak rumianek czy aloes, które mają działanie łagodzące i kojące dla skóry dziecka.

Oprócz wymienionych powyżej rodzajów, istnieją również inne, bardziej specjalistyczne rodzaje mydeł, np. mydła z siarką, mydła antycellulitowe czy mydła z węglem aktywnym. Każde z nich ma swoje specyficzne zastosowanie i może być przydatne dla osób z różnymi problemami skórnymi.

NATURALNE MYDŁA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Mowa oczywiście o mydłach marsylskich i szarych, które są jedynymi z najbardziej charakterystycznych rodzajów mydeł cieszących się wielką popularnością na całym świecie. Nie zawierają sztucznych składników chemicznych, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska i dla naszej skóry. Dzięki swoim unikalnym właściwościom i bogatej historii, mydła te cieszą się uznaniem na całym świecie i są uważane za jedne z najlepszych kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Mydło marsylskie to francuskie mydło naturalne, którego tradycja produkcji sięga XVII wieku. Wytwarzane jest ono z naturalnych składników, takich jak oliwa z oliwek, soda kaustyczna i woda. Charakteryzuje się ono intensywnym zapachem, a także delikatnym działaniem myjącym, dzięki czemu jest idealne dla osób o wrażliwej skórze. Mydło marsylskie jest dostępne w formie kostki lub w płynie, a w zależności od producenta może zawierać różne dodatkowe składniki, takie jak olejki eteryczne czy wyciągi roślinne.

Mydła szare, zwane również mydłami Aleppo, pochodzą z Syrii i są wytwarzane z oliwy z oliwek oraz oleju laurowego. Charakteryzują się one silnym działaniem antybakteryjnym i antygrzybicznym, dzięki czemu są często stosowane w celach medycznych, np. w leczeniu trądziku czy łuszczycy. Szare mydło ma również właściwości łagodzące i nawilżające skórę, co sprawia, że są one idealne dla osób z problemami skórnymi. W Polsce, mydła szare można kupić w formie kostki lub płynu, a także jako dodatek do innych kosmetyków, takich jak szampony czy kremy.

KTÓRE WYBRAĆ? W KOSTCE CZY W PŁYNIE?

Mydła w kostce i w płynie to dwa najpopularniejsze rodzaje mydeł, które można spotkać w sklepach. Choć obydwa rodzaje służą do tego samego celu – oczyszczania skóry, to jednak mają pewne różnice.

Mydła w kostce zwykle są bardziej trwałe i ekonomiczne, ponieważ zużywają się wolniej. Zawierają one więcej składników myjących, co sprawia, że dobrze radzą sobie z usuwaniem brudu i zanieczyszczeń z naszej skóry. Jednak, aby z nich skorzystać, konieczne jest ich odpowiednie przechowywanie, ponieważ mogą się one skruszyć lub zrobić na nich warstwa osadu.

Z kolei mydła w płynie są bardziej praktyczne w użyciu. Łatwiej się z nich korzysta, ponieważ nie trzeba ich kruszyć, a także są bardziej higieniczne, ponieważ nie ma potrzeby dotykania ich rękami. Są one również bardziej delikatne dla skóry, ponieważ zawierają mniejsze ilości ługu, dzięki czemu nie wysuszają skóry w takim stopniu jak mydła w kostce. W dodatku, mydła w płynie są często wzbogacane o dodatkowe składniki, takie jak oleje i witaminy, które mają korzystny wpływ na kondycję skóry.

ZDJĘCIE GŁÓWNE: wykonane przez Polina Kovaleva

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to