Wydawnictwo Babaryba, od jakiegoś czasu wydaje książki ekologiczne dla dużych i małych, które mają za zadanie zwiększyć świadomość czytelników odnośnie zdrowia naszej planety. Osobiście, jestem ogromną fanką tych książek, a ostatnio ukazały się dwa nowe tytuły, o których Ci opowiem nieco więcej.

Razem uratujemy świat! to książka, która tak jak Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie, również nie ma spisu treści i jasnego podziału na rozdziały. Na samym wstępnie, poznajemy narratorkę, która przez cały czas będzie nam towrzyszyć oraz tłumaczyć co się obecnie dzieje z naszą planetą i jak możemy jej pomóc. Historia rozpoczyna się od przedstawienia tego, jak Ziemia wyglądała kiedyś, gdy żyło na niej znacznie mniej osób niż obecnie. Wraz z upływem czasu, ludzi przybyło, ponieważ żyje się łatwiej i mamy sporo udogodnień i ułatwień. Z jednej strony jest to ogromny powód do dumy, a z drugiej przysparza to wszystkim wiele problemów jak np. kryzys klimatyczny,

Autorka za pomocą treści jak i ilustracji sprytnie tłumaczy i przedstawia jak firmy manipulują konsumentem aby wydawało mu się, że niektóre produkty spożywcze pochodzą z całkowiecie innych miejsc niż w rzeczywistości. Ludziom łatwiej jest myśleć, że zwierzęta pasą się na zielonych łąkach i są szcześliwe niż że są trzymane w klatach i nigdy ich nie opuszczają.

Ponadto, autorka trafnie podkreśla jak wiele korzyści niesie za sobą ekologiczna hodowla i uprawa, która powinna być łatwiej dostępna dla zwykłego konsumenta. Przy okazji tego tematu, przedstawia ona propozycje jak można zadbać o planetę oraz jak wybierać świadomie zdrowe produkty spożywcze.

Ale to nie koniec. Gerda bierze na tapet również pozostałe rzeczy, które nas otaczają. Zadaje czytelnikowi pytania odnośnie pochodzenia tych przedmiotów oraz tego, z czego zostały wytworzone. W ten sposób autorka zwraca uwagę na problem nie tylko nadmiernego konsumpcjonizmu, ale również fast fashion i powiększającym się górom śmieci. Przy okazji, podpowiada jak w świadomy sposób wybierać przedmioty, których potrzebujemy, aby zmniejszyć szkodzenie planecie.

Kolejny temat poruszony przez autorkę to środki transportu. Nie od dziś wiadomo, że komunikacja miejska jest znacznie lepszym pomysłem niż przemieszczanie się w pojedynkę samochodem. Gerda nie tylko dokładnie wyjaśnia dlaczego auta nie są dobrym pomysłem, ale dzieli się zdecydowanie bardziej zrównoważonymi środkami lokomocji. Dalsze podróże również nie należą do zbyt ekologicznych, ale autorka podpowiada jak można robić to z głową.

Ostatnią rzeczą jaką autorka omawia w książce jest prąd. Przy okazji tego tematu porusza także źródła energii. Po krótce, lecz bardzo trafnie opisuje zarówno te odnawialne jak i te, których za jakiś czas może zabraknąć. Co więcej, uświadamia czytelnika, jak wiele otaczających go przedmiotów wymaga prądu, zwłaszcza, że na Ziemii żyje ponad 8 miliardów ludzi!

Razem uratujemy świat! to genialna książka zwracająca uwagę na to, co aktualnie dzieje się z naszą planetą. Ludzie często nie myślą o tym, jak bardzo eksploatujemy Ziemię, a to przecież nasz jedyny dom. Z książki czuć troskę Gerdy i chęć pomocy Ziemii, a co więcej podpowiada ona proste sposoby jakie każdy może wdrożyć w życie, aby jak najbardziej odciążyć planetę. Od siebie, polecam z całego serducha!

ZALETY

  • autorka w prosty, ale zrozumiały sposób wyjaśnia wiele problemów z jakimi boryka się Ziemia;
  • widać, że Gerdzie zależy na naszej planecie i swoją troską chce przekazać czytelnikom;
  • piękne ilustracje podkreślające i uzupełniające treść;
  • książkę czyta się bardzo przyjemnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Gerda Raidt
TŁUMACZENIE: Katarzyna Łakomik
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to