Bardzo lubię harperkidsową serię Chcę wiedzieć! dedykowaną starszym dzieciom. Znajduje się w niej wiele fantastycznych tytułów, które zaspokajają wiedzę dzieci i dorosłych z różnym dziedzin. Jeśli chciałbyś zapoznać się z ich recenzjami, to kliknij w poniższy przycik 🙂

ZALETY KSIĄŻEK

  • zachwycające i kolorowe ilustracje,
  • uczą tolerancji, empatii, zrozumienia i życzliwości wobec innych,
  • prosty tekst idealnie dostosowany do wieku czytelników,
  • zaznajamiają z różnymi kulturami, kolorami skóry, religiami czy zainteresowaniami,
  • wiele informacji o różnych zakątkach świata.

Pięknie się różnimy

Akcja tej książki ma miejsce w niezwykłej szkole, gdzie uczęszczają równie niezwykłe dzieci. Każde z nich jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Uczniowie różnią się od siebie praktycznie wszystkim: zainteresowaniami, wyglądem czy pochodzeniem. Ba! Oni nawet mają różne charakatery. Jednakże pomimo to, wiele ich łączy.

W Pięknie się różnimy mały czytelnik pozna dzieci pochądzące z różnych rodzin np. pełnych, dużych, małych, adopcyjne oraz takie gdzie dzieci wychowują pary jednopłciowe. Niektóre dzieci z książki mają autyzm inne mają trudności w nauce spowodowane np. dyskleksją, dyskalkulią lub ADHD. Jeszcze inne potrzebują więcej cierpliwości lub pomocy, ponieważ są niepełnosprawne intelektualnie lub fizycznie. Niektórzy uczniowie mogą również słabiej słyszeć lub widzieć.

Co jeszcze ich różni? Narodowość, kolor skóry, kultura z jakiej się wywodzą jednakże łączy ich… ŻYCZLIWOŚĆ i empatia względem siebie i innych. Z książki płynie piękne i ciepłe przesłanie, że pomimo różnic w wyglądzie, zachowaniu i kulturze, to wiele nas łączy. Jest to idealna książka, dzięki której dzieci zrozumieją, że odmienne zdania są czymś normalnym, ale najważniejsze jest dogadanie się. Ponadto, autorce zależało na tym aby zerwać ze szkodliwymi steretopami (dziewczęce vs chłopięce lub różne modele rodzin).

Pięknie się różnimy to naprawdę wartościwa książka, która wskazuje i promuje empatyczne postawy wbec innych. W oparciu o nią, można przeprowadzić wiele mądrych rozmów z dziećmi. Od siebie bardzo polecam!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Chcę wiedzieć
TYTUŁ: Pięknie się różnimy
AUTORKA: Tracey Turner
ILUSTRACJE: Asa Gilland
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne, przyrodnicze, o środowisku
WIEK: 3+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Jak dawniej żyły dzieci

Drugi tytuł, Jak dawniej żyły dzieci zabiera czytelników w przeszłość. Można ją nawet określić mianem wehikułu czasu, bo za sprawą tej książki, dzieci będą miały możliwość poznać najróżniejsze kultury i cywilizacje jakie kiedyś istaniły na całym świecie.

Dziecięca przygoda rozpoczyna się już w paleolicie, gdzie dziewczynka Mat opowiada o naskalnych malowidłach oraz ubraniach ze skór prehistorycznych zwierząt. W neolicie, Itza zaprezentuje tureckie miasta, które były jednymi z pierwszych na świecie. Z Haniszem, poznasz historię Sumerów z miasta Ur oraz zagrasz w jedną z pierwszych planszówek. Egipcjanka Ara, przybliży świat faraonów, piramid i hieroglifów.

Zamieszkujący Meksyk Ki, pokaże jak przyrządzić czekoladę do picia oraz zdradzi jak zbiera się kauczuk, który wykorzystywano do… robienia piłek! Razem ze Scytką Argim, zobaczysz jak mieszkało się na Wielkim Stepie i dlaczego wojownicy byli fenomenalnymi łucznikami. Dzięki Selene z Aleksandrii będziesz miał okazję zobaczyć jak mieszały się ze sobą różne kultury oraz będziesz mógł podziwiać pierwszą latarnię morską. Kolejny kraj na naszej liście to Japonia, a tam przewodniczką jest Suiko, która zabierze Cię na cesarski dwór, a z Freyą wybierzesz się do Norwegii, aby poznać kulturę walecznych Wikingów.

Jestem oczarowana tym tytułem. Jako fascynatka historii, zawsze przepadam w takich tytułach. Lektura tego tytułu była dla mnie wielką frajdą i nie ukrywam, że liczę na to że Miłosz za jakiś czas z takim samym entuzjazmem będzie czytał o kulturach i cywilizacjach, które ukształtowały dzisiejszy świat.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Chcę wiedzieć
TYTUŁ: Jak dawniej żyły dzieci
AUTOR: Ben Hubbard
ILUSTRACJE: Christiane Engel
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne, przyrodnicze, o środowisku
WIEK: 3+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to