Pamiętam, że jako dziecko lubiłam chodzić z rodzicami do lokalów wyborczych i było to dla mnie nie lada przeżycie. Zwłaszcza, że zawsze mogłam wrzucić głos do urny. To doświadczenie, sprawiło, że od kiedy ukończyłam 18 lat biorę czynny udział w wyborach. To tylko jeden ze sposobów kształtowania odpowiedzialnej postawy obywatelskiej. Innym jest, tłumaczenie dzieciom o co chodzi w wyborach i głosowaniach. Takie wyjaśnianie może odbyć się przy okazji wizyty w lokalu wyborczym lub za pomocą odpowiedniej lektury.

Wydawnictwo Muchomor końcem maja, wypuściło idealną książkę pt. Głosuję! Wybieram! oswajającą czytelników z tym tematem.

Książka zaczyna się od zadania czytelnikowi kilku pytań na zasadzie co woli. Dzięki temu, czytelnik może zobaczyć, że wyborów dokonuje w zasadzie codziennie. Niektóre z nich są proste, a inne trudniejsze, zwłaszcza jeśli musimy wybierać pomiędzy dwoma przyjemnymi rzeczami jak np. lody lub babeczki.

Dalej, autor tłumaczy na czym polega demokracja za pomocą sytuacji wybierania klasowego zwierzątka. Co więcej, przy każdych wyborach może zdarzyć się tak, że jeden scenariusz zakończy się pożądanym efektem, a drugi wręcz przeciwnnie. Aby osiągnąć wymarzony efekt, można wtedy zrobić kilka rzeczy, które autor przedstawia w dalszej części. Przed głosowanie można podzielić się z innymi swoim wyborem, można zmienić zdanie, można współpracować z innymi. Najważniejsze jest jednak żeby rozmiawiać.

Później, wyjaśnione zostaje w jaki sposób przeprowadza się głosowanie oraz dlaczego nie warto nie głosować. W ten sposób, autorowi udaje się płynnie przejść do tłumaczenia na czym polegają wybory dorosłych. Dzięki temu wstępowi, ta część książki jest naprawdę klarowna dla małych czytelników.

Autor dzięki tej książce, zachęca do brania czynnego udziału w wyborach. Zaznacza, że warto i trzeba głosować, bo tylko w ten sposób obywatele mogą wyrazić swoje zdanie odnośnie rządzących nimi ludźmi. Niektórzy kandydaci są w porządku, ale inni nie, dlatego należy oddać głos na tych, którzy według nas są najlepszym wyborem. Wszystko to sprowadza się do tego, aby w momencie wyborów, iść do urn i decydować o przyszłości naszego kraju. Jest to nasza powinność.

Osobiście jestem zachywycona tą książką i naprawdę się cieszę, że trafiła w moje ręce. Ten tytuł naprawdę doskonale wyjaśnia o co chodzi z tymi wyborami i dlaczego powinniśmy dążyć do jak najwyższej frekwencji. Głosuję! Wybieram świetnie sprawdzi się wśród dzieci powyżej 4. roku życia, a może nawet i niektórych dorosłych 😉

ZALETY KSIĄŻKI

  • tekst idealnie tarfia do młodych czytelników,
  • ilustracje są proste, ale świetnie dopełniają krótki tekst,
  • książka zachęca do czynnego udziału w wyborach i tłumaczenia dzieciom o co w nich chodzi,
  • autor fantastycznie tłumaczy na czym polegają wybory,
  • przykłady zostaną zrozumiałe przez dzieci.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Marc Shulman
ILUSTRACJE: Serge Bloch
TŁUMACZENIE: Katarzyna Radziwiłł
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  4+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to