Jako, że jestem nauczycielką, często sięgam po książki naukowe, dzięki którym mogę doskonalić mój warsztat i ciągle pogłębiać moją wiedzą. W domowej biblioteczce znajduje się u mnie sporo tytułów związanych z edukacją i rozwojem dzieci. Dlatego też gdy zobaczyłam, że Dwie Siostry wydają W głowie, czyli obszerne tomiszcze poświęcone działaniu mózgu, wiedziałam, że będzie ona dla mnie idealna.

Książka jest już ze mną od dłuższego czasu, jednakże z racji tego, że ma prawie 400 stron, to jej lektura przy buntującym się dwulatku znacząco się przeciągnęła. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to naprawdę fantastyczna książka, z której bardzo wiele się dowiedziałam.

Informacje, jakie są w niej zawarte przydadzą mi się nie tylko jako nauczycielce, ale również jako matce, która na własnej skórze może doświadczyć przemian jakie zachodzą w mózgu małego Szefa. Lektura jest naprawdę wciągająca i naszpikowana ogromną ilością ciekawostek.

Dlatego też, z wielką przyjemnością przybliżę Ci w tym wpsisie więcej szczegółów dotyczących W głowie.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

W głowie to książka, która zabiera czytelnika na wyprawę do wnętrza mózgu. Autorki szczegółowo opisują w niej jak działa ludzki mózg oraz jakie procesy w nim zachodzą. Wszystko zaczyna się od wyjaśnienia co dokładnie znajduje się w naszej głowie, a później płynnie przechodzą do opisu rozwoju mózgu na przestrzeni życia człowieka – od poczęcia, aż do dorosłości. Ponadto, autorki w dalszych rozdziałach skupiają się na opisaniu jak odczuwamy zmysły oraz jak ludzki mózg się uczy, a także bardzo trafnie wyjaśniają jak działa pamięć.

Książka jest naprawdę obszerna i co najważniejsze, znajduje się w mniej ogrom informacji dotyczących mózgu. Oprócz wielu wyjaśnień, autorkom udało się również przemycić część poświęcom ciekawostkom dotyczącym mózgów. W niej poznasz najczęściej powtarzane mity oraz fakty, a także dowiesz się jak działają mózgi zwierząt. To oczywiście nie wszystkie informacje, jakie udało się autorkom zamieścić w książce, jest tego znacznie wiecej!

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka składa się z 21 rozdziałów i jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, skupia się na przedstawieniu naukowych faktów dotyczących działania ludzkiego mózgu, a druga dedykowana jest wszystkim osobom, które chciałyby wiedzieć jeszcze więcej o pracy tego niezwykłego narządu, który odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie praktycznie wszystkich funkcji życiowych.

Ponadto, w książce znalazło się kilka rozdziałów od autorek. Pierwszy z nich, znajduje się na samym początku i śmiało można uznać go za wstęp do lektury, ponieważ autorki wyjaśniają w nim, dlaczego zdecydowały się na napisanie tej książki. Tuż za nim, znajduje się część, która jest rysunkowym minirozdziałem, w którym autorki dzielą się 10 ciekawostkami, które mają zachęcić czytelnika do przemyśleń. Dalsza część książki, to już dłuższe rozdziały, w których znajdują się wyjaśnienia procesów jakie zachodzą w ludzkim mózgu.

Druga część, to 6 rozdziałów, z których każdy porusza inną tematykę. Po zakończeniu tej część, autorki zdecydowały się przedstawić czytelnikowi. Muszę przyznać, że zrobiły to w bardzo interesujący sposób, ponieważ każda z nich odpowiada na kilka pytań, dzięki czemu można lepiej poznać ich punkt widzenia i wkład jaki włożyły w książkę. Łatwo też znaleźć ten rozdział, bo został wydrukowany na różowych stronach. Autorki postanowiły przedstawić również konsultantów naukowych i zrobiły to w podobnej formie, jednakże te miniwywiady zostały umieszczone na niebieskich stronach.

CIEKAWOSTKI

Wspominałam, że książka pełna jest interesujących faktów i z pewnością okaże się gratką dla osób, które uwielbiają ciekawostki. Dlatego też, aby jeszcze bardziej zainteresować Cię tym tytułem postanowiłam zostawić niżej kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w tym obszernym tytule.

 • Czy ludzie przypominają ślimaki?
 • Czym jest świadomość?
 • Jak powstają wspomnienia?
 • Dlaczego mózg jest taki pomarszczony?
 • Czym są emocje?
 • Czy można sporządzić mapę mózgu?
 • Jak działa kreatywność i czy można się jej nauczyć?
 • Co to jest priopercepcja?
 • W jaki sposób się poruszamy?
 • Jak mózg odczytuje smaki?
 • Dlaczego śnimy?
 • Czym jest zapamiętywanie?

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Co prawda, książka dedykowana jest czytelnikom powyżej 10 roku życia, jednakże śmiało mogę polecić ją znacznie starszym cztelnikom, czyli dorosłym. Wszyscy ciekawi tego, jak działa ludzki mózg i umysł powinni się zapoznać z tą lekturą, jednakże przede wszystkim poleciłabym ją nauczycielom, wychowacom, terapeutom oraz przede wszystkim rodzicom.

Zdaję sobie sprawę, że W głowie to bardzo obszerne tomiszcze, jednakże można robić sobie przerwy w trakcie czytania lub po prostu czytać fragmenty, które nas interesują. Dlatego też, uważam że nawet dorośli powinni znaleźć chwilę czasu na lekturę W głowie.

ZALETY KSIĄŻKI

 • autorki podczas pisania konsultowały się z neurologami, filozofami i psychologami,
 • język, którym posługują się autorki jest rzeczowy i konkretny,
 • wszystko wyjaśnione jest w prosty i zrozumiały sposób,
 • rysunki, które znajdują się w książce dopełniają jej treść,
 • widać, że autorki poświęciły wiele czasu na zgłębienie się w ludzkie mózgi,
 • autorki nie upraszczały naukowych pojęć, tylko wyjaśniały je w zrozumiały sposób,
 • książkę można czytać na wyrywki,
 • W głowie jest naprawdę pięknie wydana i świetnie się prezentuje.

REASUMUJĄC…

Jestem zachwycona tym tytułem! W głowie to książka, która gwarantuje Ci ogromną dawkę wiedzy przedstawionej w rzeczowy, konkretny, a przede wszystkim zrozumiały dla czytelnika sposób. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją czytać na wyrywki, a dla mnie, matki dwulatka, to prawdziwe błogosławieństwo! 😀

Jeśli szukasz książki, która nie tylko jest pięknie wydana, ale również zawiera wiele szczegółowych informacji oraz wyjaśnia praktycznie wszystkie informacje dotyczące ludzkiego mózgu, to W głowie okaże się dla Ciebie idealne. Autorki świetnie się spisały tworząc tą książkę, ponieważ przedstawiają w niej wiele badań, opisują eksperymenty, a przy tym zdradzają wiele ciekawych anegdot.

Jest to naprawdę rewelacyjne kompendium dla każdego – dużego i małego!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: W głowie. Wyprawa do wnętrza mózgu
AUTORKKI: 
Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa
ILUSTRACJE: Madalena Matoso
TŁUMACZENIE: Katarzyna Okrasko
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 368
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: książki popularnonaukowe
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to