Często piszę o różnych filmach i serialach, które warto pooglądać w wolnym czasie, jednak jakiś czas temu w mojej głowie pojawił się pomysł na kolejny wpis dotyczący produkcji kinowych, ale tym razem postanowiłam przygotować zbiór filmów, które będą odpowiednie dla Twoich starszych uczniów.

Poniższe filmy możesz wykorzystać podczas różnych okazji np. nocowanie w szkole, kino letnie, nagłe zastępstwo, wyjojczany film przez Twoich uczniów, czy jako jedne z ostatnich zajęć pod koniec roku szkolnego.

Spokojnie, starałam się tak dobrać filmy, aby w większości niosły za sobą jakieś przesłanie i naukę, ale znajdziesz też tutaj coś, co po prostu będzie idealną okazją do odmóżdżenia się i możesz śmiało potraktować to jako guilty pleasure.

Pooglądałam te filmy jeszcze raz, żeby sprawdzić czy będą odpowiednie dla uczniów, także nie musisz się martwić o jakieś nieodpowiednie sceny. Celowo też połączyłam uczniów z ostatnich klas szkoły podstawowje i ich starszych kolegów ze szkół ponadpodstawowych, ponieważ nie wiem jaki poziom językowy mają Twoi podopieczni i być może film, który ja uznam, że będzie odpowiedni dla moich ósmoklasitów, u Ciebie się nie sprawdzi. Dlatego też, lista jest dość długa i propozycji jest całkiem sporo, tak abyś miał z czego wybierać.

Nie sugeruj się kolejnością, jest całkowicie przypadkowa! 🙂

Johnny English

Jeśli szukasz czegoś lekkiego, śmiesznego, co z pewnością odpręży Twoich uczniów to filmy z serii Johnny English są dla Ciebie idealne. Słownictwo nie jest jakoś wybitnie skomplikowane, więc uczniowie powinni sobie dać z tym filmem radę. Bardzo lubię głównego aktora, Rowana Atkinsona, który ma dość przyjemny akcent więc łatwo go zrozumieć (przynajmniej mnie) no i wydaje mi się, że ta produkcja całkiem przyjemnie zaznajamia uczniów z brytyjskim poczuciem humoru 🙂

 • Czas trwania Johnny English: 1 godzina 28 minut
 • Czas trwania Johnny English Reborn: 1 godzina 41 minut
 • Czas trwania Johnny English Strikes Again: 1 godzina 28 minut

Paddington (1&2)

Jest to lekka, familijna propozycja filmowa, która opowiada o przygodach misia Paddingtona. Ośmieliłabym się określić ten film nawet przygodowym, ze względu na liczne, zarówno te bardziej jak i mniej bezpieczne, wydarzenia z życia misia i jego opiekunów.

Pomimo pozornie lekkiej formy, ten film opowiada o przyjaźni i o porusza kwestię opieki nad zwierzętami. Ukazuje je jako inteligentne istoty, a ponadto mówi o ochronie rzadkich gatunków. To wszystko podkreślone jest ich instrumentalnym i przedmiotym traktowaniem. Żeby było mało, dzięki temu filmowi, uczniowie zobaczą realia mieszkania w wielkim mieście – tym wypadku w Londynie, dzięki czemu łatwiej będzie im odkryć różne stereotypy o Brytyjczykach.

 • Czas trwania Paddington: 1 godzina 35 minut
 • Czas trwania Paddington 2: 1 godzina 43 minut

Into The Wild

Tym razem, chciałam zaproponować Ci jeden z lepszych filmów jakie możesz pooglądać ze swoimi uczniami. Sugerowałabym wykorzystanie go w szkołach ponadpodstawowych, ponieważ może okazać się dla nich bardzo wartościowy. Tak w skrócie, film opowiada prawdziwą historię Christophera McCandless, który postanowił samotnie wybrać się w daleką podróż na Alaskę, ponieważ miał dość życia w wielkomiejskim zgiełku (przypomina mi to trochę hasło: „rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”, tylko w bardziej hardkorowej wersji hihihi).

Jest to film o spełnianiu marzeń, podróży w nieznane i o życiu w zgodzie z samym sobą i według swoich zasad. Myślę, że po jego obejrzeniu uczniowie trochę inaczej spojrzą na świat.

 • Czas trwania: 2 godziny 28 minut

The Boy In The Striped Pajamas

Tym razem trochę cięższy film, podczas którego może polać się trochę łez. Prawdopodobnie, większość z Twoich uczniów mogła go już widzieć, ale jeśli tak się nie stało, to z pewnością warto go zobaczyć z uczniami.

Film pod pierzynką przyjaźni dwóch chłopców, kryje tragiczną historię i wydarzenia, które mają nastąpić wraz z rozwojem akcji. Wydawać by się mogło, że skoro głównymi bohaterami są dzieci, produkcja ta, będzie choć trochę „lekka”, a wcale tak nie jest. Ukazane są tutaj dwa całkowicie różne światy. Jeden chłopiec, który mieszka w obozie koncentracyjnym, a drugi, który spędza z nim czas przy ogrodzeniu jest synem wpływowego Niemca. Historia holokaustu pokazana jest tutaj z innej, bardziej bolesnej perspektywy.

 • Czas trwania: 1 godzina 33 minuty

Dead Poets Society

Film ten opowiada historię uczniów i nauczycieli z jednej z brytyjskich szkół w 1959 roku, która lubi sztywno trwać przy zredagowanych i wyznaczonych zasadach i regułach. Pewnego dnia, w szkole zjawia się nowy nauczyciel literatury, który z kolei nie przepada za szkolnym programem nauczania, a swoich wychowanków uczy samodzielnego myślenia i decydowania o swoim życiu.

Myślę, że ten film nigdy nie przestanie być aktualny, a dodatkowo genialnie ukazuje walkę z odgórnie narzuconym systemem, którego wszyscy powinni przestrzegać. Zdecydowanie warto go zobaczyć z uczniami aby zobaczyli, że czasy wcale się tak bardzo nie zmieniły, a wartości i nauka, którą powinni wynieść ze szkoły, zdecydowanie wykracza poza program nauczania.

 • Czas trwania: 2 godziny 8 minut

The Boy Who Harnessed The Wind 

Nie mogłam nie polecić tego filmu. Jest rewelacyjny i robi wrażenie na każdym. Pomyślałam sobie, że warto zaproponować tą produkcję uczniom, chociażby dlatego żeby pokazać im, że wszystko jest możliwe. Ponadto, film zdecydowanie zmusi ich do przemyśleń, ponieważ edukacja jest w nim ukazana jako przywilej, którego mogą doświadczyć nieliczni i traktują szkołę bardzo poważnie, podczas gdy, my, często nie doceniamy prostego dostępu do niej.

Film znajduje się na Netflixie, więc spokojnie możesz włączyć angielskie napisy. Akcent nie jest trudny do zrozumienia, ale zdecydowanie inny. Po prostu trzeba się do niego przyzwyczaić. Polecam z całego serducha.

 • Czas trwania: 1 godzina 53 minuty

Mary Poppins Returns

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również Mary Poppins! Muszę przyznać, że to pierwszy film o jej przygodach, który miałam do tej pory możliwość zobaczyć, ale jak to się mówi, lepiej późno niż wcale.

Jako, że da się pooglądać go bez znajomości całej otoczki wśród tytułowej bohaterki, to postanowiłam również zawrzeć ten film w tym wpisie. Cudowny brytyjski akcent sprawia, że ogląda się go z wielkim uśmiechem na ustach. Jednakże, wolę uprzedzić, że ta produkcja zawiera piosenki, które są śpiewane przez aktorów, co niekoniecznie może przypaść wszystkim do gustu. Mimo wszystko uważam, że może przypaść do gustu uczniom 🙂

 • Czas trwania: 2 godziny 10 minut

Zootopia

Film znany chyba każdemu, który ma zarówno bawić jak i edukować. W zabawny sposób pokazuje jak wygląda świat bez człowieka i jak zwierzęta sobie w nim radzą. Fajnym pomysłem jest zatarcie różnic pomiędzy tymi złymi, a dobrymi stworzeniami i ukazanie, że nie tak łatwo jest określić kto jest kim i komu warto zaufać.

 • Czas trwania: 1 godzina 48 minut

Green Book

To jedna z nowszych produkcji w tym zestawieniu, co być może dodaktowo skusi Cię do wybrania właśnie tego filmu. Film ten porusza temat stereotypów rasowych, a dokładniej pokazuje jak z nimi sobie radzić i je zwalczać. Jest to trochę komedia, trochę film obyczajowy, trochę dramat.

Genialny film, który mnie osobiście się bardzo podobał i uważam, że każdy powinien go zobaczyć, opowiada historię dwóch mężczyzn – czarnoskórego artysty, który daje pracę uprzedzonemu białemu cwaniakowi z Bronxu. Jego zadaniem jest bycie kimś w rodzaju osobistego ochroniarza i kierowcy. Jak możesz się domyślić, z czasem pomiędzy tą dwójką nawiązuje się więź, dzięki, której obaj są w stanie „pokonać” swoje uprzedzenia względem drugiego.

Film zdecydowanie warto zobaczyć z uczniami, o ile sami go nie widzieli.

 • Czas trwania: 2 godziny 10 minut

Christopher Robin

Na ten film natknęliśmy się z Mężem pod koniec września, gdy chcieliśmy zobaczyć coś luźniejszego. Nie spodziewałam się czegoś wybitnego, ponieważ nie jestem wielką fanką przygód Kubusia Puchatka, jednakże ten film mnie całkowicie zaskoczył i oczarował! Super pomysł na zestawienie dwóch światów – przyjciół ze Stuwiekowego Lasu i dorosłego życia, w których czas płynie przez cały czas i pewne rzeczy się zmieniają.

Myślę, że spodoba się licealistom i z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzach. Poza tym, nauka, która płynie z tego filmu, o pięlgnowaniu wewnętrznego dziecka jest zawsze aktualna i być może sprawi, że starsi uczniowie będą o nie bardziej dbać i nie będą chcieli aż tak szybko dorosnąć 😀

 • Czas trwania: 1 godzina 44 minuty

The King’s Speech

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć filmów nawiązujących do historii. Nie byłabym po prostu sobą, gdybym czegoś w tej tematyce nie próbowała tu przemycić 🙂 Tym razem postawiłam na genialny film z Colinem Firthem w roli głównej. Uczniom powinien się spodobać, bo opowiada niespotykaną raczej historię o abdykacji wcześniejszego króla, dzięki czemu, jego młodszy brat zostaje nowym władcą i musi się z tym jakoś uporać.

Piękny angielski, jednak obstawiłabym, że będzie bardziej odpowiedni dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Natomiast, jeśli chciałbyś zobaczyć inne propozycje dotyczące brytyjskich władców to zapraszam do zapoznania się z pozostałymi wpisami w tej tematyce, które znajdziesz w poniższej kategorii.

 • Czas trwania: 1 godzia 58 minut

The Little Prince

Tego filmu nie mogło tu po prostu zabraknąć. Mały Książe to bajka w formie książkowej znana każdemu, ale jakiś czas temu Netflix zdecydował się wypuścić przepiękną animację opowiadającą historię małej dziewczynki, która ma zaplanowane (przez swoją mamę) dosłownie wszystko. Pewnego dnia, nawiązuje ona przyjaźń ze swoim sąsiadem, który jest dość zwariowany i stara się jej pokazać, że życie według kontroli i planu jest po prostu nudne. Myślę, że tematyka poruszana w tym filmie spodoba się uczniom i do nich trafi 🙂

 • Czas trwania: 1 godzina 48 minut

Spider-Man: Homecoming

Nie jestem fanką komiksów, jednakże uwielbiam filmy o superbohaterach od Marvela. Jestem na bieżąco z każdym i pomyślałam sobie, że najnowszy (chodzi mi o nowego aktora) Spider-Man, musi się znaleźć w tym zestawieniu. Petera Parkera poznajemy jako ucznia liceum i tak jak licealista ma trudności z nawiązywaniem nowych znajomośći, ma jednego kumpla, różne dziwne pomysły, masę nauki, a do tego wszystkiego ratuje swoje miasto przed przestępcami.

Myślę, że uczniom zdecydowanie przypadnie do gustu i się im po prostu spodoba. Jest to jedna z lżejszych pozycji na tej liście. Jedyne o czym musisz pamiętać to, że jest to względnie „świeży” film, więc być może Twoi podopieczni już mają go za sobą 🙂

 • Czas trwania: 2 godziny 13 minut

Finding Forrester 

Jest to opowieść o czarnoskórym uczniu, który uwielbia koszykówkę (jednakże wieczorami uwielbia czytać i marzy mu się kariera pisarska), a znanym i starszym już powieściopisarzem, który zdecydowanie lubi samotność. Ich losy splatają się przez przypadek – włamanie się do mieszkania Forrestera, jednakże później pomiędzy tą dwójką rodzi się swego rodzaju przyjaźń.

Film opowiada o spełnianiu marzeń i dążeniu do tego aby sięgać po swoje. Z pewnością niewielu nastolatków zna ten film, więc myślę, ze warto ich z nim zapoznać, ponieważ mogą z niego wiele wynieść 🙂

 • Czas trwania: 2 godziny 16 minut

Forrest Gump

Jak widzisz, zadbałam aby w tym wpisie znalazły się filmowe klasyki. Forrest Gump, jest właśnie takim filmem. Być może, dla Twoich uczniów wyda się stary, ale dzięki temu zwiększa się prawodopodobieństwo, że go nie widzieli.

Jeszcze ani razu ten film mnie nie zawiódł, a oglądam go co jakiś czas, czy to dla samej siebie czy właśnie proponuję go pooglądać swoim uczniom. Bohaterowie mówią bardzo wyraźnie, dzięki czemu Twoi podopieczni łatwiej zrozumieją treść.

 • Czas trwania: 2 godziny 22 minuty

Mowgli: Legend of the Jungle 

Tym razem znowu proponuję Ci coś od Netflixa i jest to najnowsza adaptacji Disneyowego klasyka „Księga dżungli”. Ponownie jest to trochę lżejszy film, jednakże porusza bardzo istotne kwestie – poczucie rzynależności do danej grupy społecznej, przyjaźń, relacje rodzinne, a także traktowanie zwierząt jako zdobycze i trofea ludzi.

Ogląda się go przyjemnie, a ponadto, można powiedzieć, że trzyma w napięciu. Akcent jest zrozumiały, a historia odpowiednia dla uczniów 🙂

 • Czas trwania: 1 godzina 44 minuty

The Circle

Tym razem proponuję Ci odrobinkę starszą produkcję jaką jest Krąg. Myślę, że przypadnie do gustu starszym uczniom i z łatwością będą w stanie zrozumieć ukazany w tym filmie „nowy” świat. Film jest genialnym wstępem do późniejszej dyskusji odnośnie mediów społecznościowych, nawiązywaniu relacji online i pielęgnowaniu tych offline.

 • Czas trwania: 1 godzina 50 minut

Victoria & Abdul

To kolejna propozycja, w której możesz przemycić trochę historii na temat Wielkiej Brytanii. Jest to względnie nowy film, co uczniowie powinni docenić, a ponadto Judi Dench, w roli królowej Wiktorii jest wprost rewelacyjna.

Wzruszający film o przyjaźni i szacunku wobec innych ludzi. Ogólnie uważam, że królowa Wiktoria była niesamowitą postacią i warto przybliżyć jej losy uczniom.

 • Czas trwania: 1 godzina 45 minut

The Bucket List

Muszę przyznać, że nie znałam tego filmu wcześniej. Kiedyś, gdy nie mieliśmy co oglądać z Mężem stwierdziliśmy: „A dobra niech będzie to. Aktorzy kultowi, więc film nie powinien być taki zły.” I wiesz co? Film jest rewelacyjny! Z pewnością przypadnie do gustu Twoim uczniom.

Zmusza do przemyśleń i zastanowienia się nad tym, czego się chce w życiu. Myślę, że to idealna propozycja tak młodych osób, które dopiero zaczynają wstępować w dorosłe życie.

 • Czas trwania: 1 godzina 37 minut

A Girl Like Her

Film wydaje się być nakręcony od niechenia, całkiem przypadkowo, jednakże historia jaką opowiada jest bardzo istotna, ponieważ w podobnej sytuacji, do głównej bohaterki, znajduje się wielu uczniów.

Produkcja dotyczy nękania w szkole i dokumentowania wszystkich choćby najmniejszych przejawów agresji ze strony byłej przyjciółki. Myślę, że jest to aktualny temat, który uczniowie znają i być może go doświadczają na własnej skórze. Mam nadzieję, że po pooglądaniu go, otworzą im się trochę oczy na bullying i nie będą się bali reagować.

Film będzie również „idealny” na godzinę wychowawczą.

 • Czas trwania: 1 godzina 31 minut

Mam nadzieję, że moje filmowe propozycje przypadły Ci do gustu i znajdziesz wśród nich film, który będzie odpowiedni dla Twoich uczniów.

Jestem bardzo ciekawa, jakie filmy Ty wykorzystujesz na swoich zajęciach. Byłoby super, gdybyś podzielił się nimi w komentarzu! 🙂 Być może moja lista będzie potrzebowała małej aktualizaji hihihi.

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi propozycjami seriali i filmów to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

A póki co, trzymaj się ciepło! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to