Nauka rozpoznawania uczuć wcale nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. Zwłaszcza dla dzieci, chociaż niektórzy dorośli także mają z tym problem 😀 Na szczęście, obecnie wydawanych jest sporo książek dla małych czytelników, które mają za zadanie pomóc zrozumieć całą gamę uczuć, oda radości do złości.

Najnowszą serią, jaka ukazała się na rynku jest Poznaję uczucia i emocje i dziś opowiem Ci o dwóch tytułach wchodzących w skład tej serii 🙂

ZALETY KSIĄŻEK

  • nieskomplikowane i barwne ilustracje,
  • oswajanie z różnymi uczuciami,
  • różnorakie elementy przesuwne i okienka do otwierania;
  • porady dla rodziców zredagowane przez ekspertkę;
  • zachęcają do rozmów o emocjach;
  • krótki tekst na każdej rozkładówce.

Czasami się złoszczę

Na pierwszy ogień idzie Czasami się złoszczę. Jest to tytuł, który ma za zadanie wytłumaczyć dziecku czym jest złość i kiedy to uczucie może się pojawić. Co więcej, dziecko dowie się jakie są oznaki złości, czyli zobaczy co się dzieje z jego ciałem aby mogło ono rozpoznać to uczucie. Ponadto, autorka tłumaczy, że każdy czasem się złości niezależnie od wieku.

W dalszych częsciach książki, podpowiada również jak sobie radzić ze złością. Są ta przykłady dwójki dzieci, które mają całkowicie inne sposoby aby uporać się z tym uczuciem. Dzięki temu zachęca małego czytelnika do wymyślenia własnych propozycji, które przyniosą mu ukojenie i spokój. Pod koniec książki, znajdziesz licznik, który ma za zadanie pomóc dziecku liczyć do 10. Jest to bardzo pomysłowy sposób na jednoczesne odwrócenie uwagi i uspokojenie się.

Ostatnia rozkładówka, dedykowana jest rodzicom. To właśnie tam znajdziesz porady udzielone przez ekspertkę do spraw emocji wczesnego dzieciństwa. Przedstawia ona 5 pomysłów na to, jak pomóc dziecku ogarniętemu złością. Ponadto, znajdziesz tam również 2 ćwiczenia, które możesz wykonać wspólnie z dzieckiem, aby mogło sobie ono lepiej poradzić gdy się zezłości.

Książka jest niesamowicie empatyczna i ciepła. Czytelnik ani razu nie ma poczucia, że złość jest niepożądaną emocją. Mimi, co prawda ma dopiero 2,5 roku więc jest nieco za mały na ten tytuł, jednakże chyba każda mama dwulatka zdaje sobie sprawę, że wybuchy złości w tym okresie to chleb powszedni, dlatego wykorzystam niektóre sposoby, aby mu pomóc poradzić sobie z tymi emocjami.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Poznaj uczucia i emocje
AUTORKA: Campbell Books
ILUSTRACJE: Marie Paruit
TŁUMACZENIE: Adrianna Zabrzewska
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 10
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: kartonowe, uczucia
JĘZYK: polski
WIEK: 3-7 lat
CENA:  ~ 23 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Kiedy czuję radość

Kiedy czuję radość to drugi tytuł z tej serii. Tym razem autorka, za pomocą tej książki, chce wytłumaczyć dziecku czym jest to uczucie oraz jak je rozpoznać. Dla nikogo nie będzie chyba niespodzianką, jeśli zdradzę, że najłatwiej rozpoznać radość po uśmiechu na buzi. Co więcej, autorzy, podpowiadają dziecku, jak mogą poprawić sobie nastrój i dlaczego warto to robić.

Ponadto, książka zachęca do dzielenia się szczęściem i pokazuje ona zależności pomiędzy osobami, które są radosne oraz to jak łatwo jest cieszyć się w gronie najlepszych przyjaciół. Podobnie jak było w przypadku wcześniejszego tytułu, również i tu mamy skalę, jednakże tym razem, zadaniem dziecka jest policzenie rzeczy, dzięki którym jest ono szczęśliwe.

Standardowo, ostatnia rozkładówka dedykowana jest rodzicom i tam znajdą oni garść informacji dotyczących szczęścia i radości. Dowiedzą się oni jak pozywtyny wpływ ma ona na nasz orgaznim. Co więcej, również i tutaj, znajdują się dwa ćwiczenia do wykonania razem z dzieckiem.

Osobiście, jestem zachwycona tymi książkami i muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że będą aż tak wciągające. Dzięki nim, uczenie emocji jest znacznie przyjemniejsze 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Poznaj uczucia i emocje
AUTORKA: Campbell Books
ILUSTRACJE: Marie Paruit
TŁUMACZENIE: Adrianna Zabrzewska
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 10
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: kartonowe, uczucia
JĘZYK: polski
WIEK: 3-7 lat
CENA:  ~ 23 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to