Bardzo lubię książki, które potrafią całkowicie mnie zaskoczyć. Dodajmy do tego jeszcze piękne i solidne wydanie z minimalistycznym tekstem i ilustracjami, to już w ogóle jestem zachwycona. A gdy lektura okazuje się wciągająca, przewrotna i zabawna, a oderwanie się od niej graniczy z cudem, to już w ogóle jestem kupiona! 😀

Taką właśnie książką jest Dziura – pierwszy tytuł norweskiego twórcy Øyvinda Torsetera, który ukazał się w Polsce dzięki wydawnictwu Format. Ostatnimi czasy, dziecięca literatura norweska szturmem wdziera się do polskich domów i bibliotek, a co za tym idzie, zyskuje coraz większą popularność. Z resztą jak się temu dziwić, skoro Norwedzy tworzą takie perełki jak chociażby książka z dzisiejszego wpisu! 😀

Ale do rzeczy 😀

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka, jak łatwo możesz się domyślić poświęcona jest tytułowej dziurze, która pojawia się w nowym mieszkaniu głównego bohatera. Początkowo jest on lekko zdezorientowany i postanawia sprawdzić co to za otwór, lecz ku jemu zaskoczeniu, ta mała dziura w ścianie przemieściła się na… pralkę! Główny bohater próbował jakoś zrozumieć co się właściwie wydarzyło, gdy otwór ten ponownie zmienił swoje miejsce. Nie tracąc chwili, postanawia on zadzwonić po pomoc, ale… musi zabrać dziurę z mieszkania i udać się z nią w podróż do laboratorium.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Dziura jest książką minimalistyczną nie tylko pod względem tekstu czy ilustracji, ale również jeśli chodzi o bohaterów. Znajdziesz w niej bowiem tytułową bohaterkę – czyli dziurę oraz postać przypominającą człowieko-psa. Oprócz nich, w książce występuje jeszcze para naukowców, także jak widzisz – tylko 4 postaci 🙂

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Dziura to tak naprawdę książka dla każdego. Zarówno dorośli jak i dzieci będą z chęcią zagłębiać się w lekturę tego tytułu, który może być odbierany na wiele sposobów. Co więcej, nie sposób oderwać się od poznania zakończenia tej wciągającej historii o tej niezwykłej dziurze.

ZALETY KSIĄŻKI

  • dziura, przez którą można popatrzeć początkowo wydaje się być statyczna, jednakże z każdą kolejną stroną zmienia swoje położenie czym zaskakuje nie tylko bohatera, ale również czytelnika,
  • prosty pomysł, który został fantastycznie i zabawnie przedstawiony,
  • nie można oderwać się od książki, zanim nie pozna się zakończenia,
  • minimalistyczna ilość tekstu, bohaterów oraz prostota ilustracji,
  • książka daje możliwość czytelnikowi dopowiedzieć własne wątki , a treść zinterpretować według własnego pomysłu,
  • przepiękne ilustracje stworzone za pomocą prostych linii, utrzymane w stonowanej kolorystyce – jestem nimi całkowicie zachwycona!
  • bardzo podoba mi się również to, jak autor bawi się formą tej książki – Dziura to coś z pogranicza komiksu, powieści graficznej oraz picturebooka dla dzieci.
  • gruba tekturowa okładka w brązowych barwach idealnie pasuje do jaskrawo-żółtej wypraski i grzbietu.

REASUMUJĄC

Dziura to z pewnością jedna z bardziej unikatowych książek jakie mam w mojej domowej kolekcji. Jestem nią całkowicie oczarowana i muszę przyznać, że autor wpadł na genialny pomysł i wcale się nie dziwię, że ta książka była nominowana do wielu prestiżowych nagród oraz została wydana aż w 17 krajach.

Osobiście uważam, że jest po prostu wybitna i z pewnością będziemy z Miłkiem po nią często sięgać. Już teraz, bardzo polubił patrzenie przez otwór przechodzący przez całą książkę, więc jestem przekonana, że chętnie się z nią zapozna gdy troszkę podrośnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Øyvind Torseter 
TŁUMACZENIE: Justyna Czechowska
WYDAWNICTWO: Format
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: picturebook/komiks
JĘZYK: polski
WIEK: 
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/Dziura_FORMAT

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to