Muszę przyznać, że jakoś nigdy wcześniej nie przywiązywałam wagi do feminizmu i jest mi z tego powodu wstyd, bo do zeszłego roku i wyroku na kobiety jaki wydał TK Julii Przyłębskiej w ogóle nie interesowałam się prawami kobiet ani polityką. Wszystko diametralnie się zmieniło, gdy to partia rządząca zainteresowała się moim ciałem.

Ale dziś nie będzie o polityce, dziś chciałabym przedstawić Ci książkę, której celem jest zapoznanie czytelnika z ponad setką aktywistek, których walka z systemem i szowinizmem przyczyniła się do tego, że teraz nam, żyje się lepiej niż im.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Salve femina to książka o kobietach, które w swoim życiu znacząco przyczyniły się do popularyzacji polskiego feminizmu na przestrzeni dwóch wieków. Dzięki temu, czytelnik może zobaczyć, że nie jest to nowy ruch, ale ma on swoją długą historię.

Kobiety sportretowane w tej książce walczyły o równe prawa i płace, równe traktowanie, powszechny dostęp do edukacji i antykoncepcji. To dzięki nim, obecnie możemy się uczyć, możemy pracować na praktycznie każdych stanowiskach i możemy robić to co chcemy. To one zapoczątkowały wszystkie zmiany, które miały miejsce na przestrzeni tych dwóch stuleci i kto wie, być może gdyby nie ich odwaga, to teraz, życie kobiet w Polsce mogłoby być znacznie gorsze?

BOHATERKI KSIĄŻKI

W tej niewielkich rozmiarów książce znajdziesz ponad 100 sylwetek kobiet, które na przestrzeni wieków zapisały się na kartach historii jako aktywistki walczące o swoje prawa. Wszystkie te kobiety odegrały i nadal odgrywają ogromną rolę w polskim feminizmie. Pochodzą one z różnych środowisk, mają różne zawody i zainteresowania, ale łączy je jedno – nie obawiają się głośno wyrażać swojego zdania i stanowiska.

W Salve femina znajdziesz kobiety działające już w XIX wieku (np. Bibianna Moraczewska czy Cecylia Walewska)! Oprócz mniej znanych nazwisk, znajdziesz tu również takie kobiety, o których z pewnością nie raz już słyszałeś (np. Maria Skłodowska-Curie czy Olga Tokarczuk)

W tym miejscu, chciałabym zaznaczyć, że kobiety, które przedstawia w swojej książce autorka, są jej subiektywnym wyborem, a lista polskich aktywistek oczywiście mogłaby być znacznie dłuższa.

BUDOWA

Autorce zależało na tym, aby przedstawić młodym dziewczynom, sylwetki kobiet, które przyczyniły się do tego, że obecnie możemy swobodnie wyrażać swoje zdanie. Tak jak wspomniałam wcześniej, w Salve femina czytelnik znajdzie ponad 100 feministek, które zostały krótko przedstawione w mini rozdziałach, znajdujących się na pojedynczych rozkładówkach.

Oprócz kilku najważniejszych informacji, w książce znajdziesz również cytat, z którego znana jest konkretna kobieta oraz jej portret, stworzony przez autorkę książki.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka powstała z myślą o młodych kobietach i nastolatkach zainteresowanych ruchem feministycznym w Polsce. Autorce zależało, aby jak najwięcej osób z młodego pokolenia dowiedziało się, jak długą historię ma polski feminizm i jak różne osoby wyrażały swoje opinie i popularyzowały edukację, samowystarczalność oraz prawa kobiet na przestrzeni ponad 200 lat.

ZALETY KSIĄŻKI

  • przedstawienie ponad 100 aktywistek, które przyczyniły się do popularyzacji feminizmu w Polsce,
  • każda kobieta w książce została sportretowana przez autorkę i krótko opisana, dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się gdzie pracowała, co robiła i w jakich latach żyła,
  • różnorodność kobiet przedstawionych w książce (znajdziesz tam pisarki, dziennikarki, poetki, aktorki, malarki i działaczki społeczne),
  • absolutnie przepiękne wydanie! Czarna skórzana okładka, barwione na czerwono strony – wygląda to po prostu genialnie! (Trochę przypomina książeczkę 😛 )
  • książka ma wygodny format. Nie jest za duża ani za mała, dlatego też bez trudu zmieści się w kobiecej torebce, więc można ją czytać absolutnie wszędzie,
  • jest to zdecydowanie ten typ książki, który co prawda można przeczytać na raz, w jeden wieczór, ale zawsze po jakimś czasie się do niej wróci, aby ponownie przypomnieć sobie sylwetki kobiet.

REASUMUJĄC

Salve femina to świetna książka dla osób, które chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o historii polskiego feminizmu. Sama muszę przyznać, że nie zdawałam sobie sprawy, jak wiele Polek przyczyniło się do tego abyśmy teraz mogły żyć we względnie cywilizowanym kraju. Książkę pochłonęłam z ogromną ciekawością i z pewnością sięgnę po nią jeszcze wiele razy.

Co więcej, zdecydowanie lepiej zapoznam się również z życiorysami konkretnych kobiet, ponieważ lubię historię i myślę, że bez problemu znajdę więcej informacji o niektórych aktywistkach.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Magdalena Gaładyk
WYDAWNICTWO: albus
LICZBA STRON: 224
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: edukacyjna
JĘZYK: polski
WIEK: 15+
CENA: 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://albus.poznan.pl/sklep/825_salve-femina

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to