Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch nowych kartonowych książeczek dla dzieci od wydawnictwa SAM. Obie poruszają temat podróżowania i transportu. Pierwsza z nich, Moje pierwsze podróże samolotem, zawiera masę ciekawostek o tym jak wygląda cały proces podróży powietrznym środkiem transportu, a druga, Moje pierwsze podróże pociągiem, opowiada o korzystaniu z pociągu.

W dzisiejszym wpisie, chcę przybliżyć Ci obie te książki, które nie tylko zachwycają swoimi realistycznymi i dokładnymi ilustracjami, ale również posiadają dodatkową zaletę – oswajają dzieci z podróżowaniem zarówno pociągiem jak i samolotem. Dzięki dokładnemu przedstawieniu, jakie czynności wykonuje się krok po kroku (w obu rodzajach transportu), dziecko z pewnością poczuje się pewniejsze, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z takim wyzwaniem w przyszłości.

O AUTORCE

Zanim jednak zacznę dokładniej opowiadać o książkach, pozwól, że choć odrobinę przybliżę Ci postać autorki. Oba picturebooki z tego wpisu mają jedną autorkę i jest nią Susanne Gernhauser. Znana Niemka, która napisała wiele książek dedykowanych dzieciom. Studiowała historię i germanistykę na uniwersytecie w Stuttgarcie. Od wielu lar pracuje jako niezależny redaktor dla różnych wydawców. Jej książki cieszą wielkim zainteresowaniem.

ZALETY KSIĄŻEK

Najważniejszą rzeczą jaką wypada podkreślić jest to, że informacje zawarte w obu książkach nie są opisane od czapy. Zostały one skonsultowane z pilotami międzynarodowych linii lotniczych i pracownikami oraz miłośnikami kolei.

Kolejną zaletą jest to, że nie są zwykłym picturebookiem, który ma za zadanie pokazać dziecku co i jak, ale głównym zadaniem tych książek jest oswojenie i przygotowanie dziecka na nieznaną przygodę. Sama do tej pory pamiętam moją ekscytację i lęk, gdy odbywałam moją pierwszą podróż samolotem całkiem sama! Jak widzisz, skoro dla mnie, dorosłej dziewczyny było to takie ogromne przeżycie, to wyobraź sobie ile emocji znajduje się w dziecku, dla którego taka podróż jest czymś całkowicie nowym i nieznanym.

Obie książki są niesamowitym źródłem wyjaśnień, które dodatkowo przygotowują dziecko na podróż, dzięki czemu stres związany z podróżą będzie znacznie mniejszy, ale z pewnością nie zniknie. Jako rodzice, możemy zadbać aby podróż była dla dziecka przyjemny przeżyciem, wypełnionym radosnymi i pozytywnymi emocjami.

Ostatnią rzeczą, o której muszę wspomnieć są przedmioty i osoby do wyszukania umieszczone na ostatnich stronach książek. Jest to super sprawa, ponieważ można bawić się w wyszukiwanie poszczególnych rzeczy nie tylko w książce, ale również na samym lotnisku czy dworcu. Taka prosta, a zarazem zajmująca zabawa w oczekiwaniu na pociąg czy lot 🙂 Musisz tylko pamiętać, aby zabrać ze sobą odpowiednią książkę!

Moje pierwsze podróże POCIĄGIEM

Moje pierwsze podróże pociągiem to głównie książka obrazkowa, w której umieszczono realistyczne ilustracje. Książka została jednak tam przemyślana, aby znajdowały się w niej nie tylko dwustronicowe ogromne obrazki, które pozwalają dzieciom zobaczyć z szerszej perspektywy jak wygląda dworzec, perony, informacja dla podróżujących, a nawet stacja towarowa. Oprócz tego, znajdziesz w niej mniejsze ilustracje, które przedstawiają dokładniejsze szczegóły podróży, dzięki czemu mały czytelnik dowie się jak wygląda wnętrze pociągu i co można w nim robić podczas podróży. Przykładem może być ukazanie przedziału restauracyjnego (w którym sama nigdy jeszcze nie byłam! 😀 ) w pociągu.

Taki zabieg umieszczenia różnych ilustracji w książce sprzyja wszystkim dzieciom zarówno tym, które przyswajają informacje od ogółu do szczegółu jak i tym, które w pierwszej kolejności potrzebują zapoznać się z konkretnymi sytuacjami, aby później móc je zrozumieć i umiejscowić na ogólnym obrazku.

W picturebooku znajduje się małą ilość dość małego tekstu, więc dziecko będzie potrzebowało pomocy rodzica lub starszego rodzeństwa aby zapoznać się z informacjami tam zawartymi.

Ponadto, ta książka wcale nie jest suchym zbiorem informacji. Mały czytelnik poznaje kilku bohaterów, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest mu zapoznać i oswoić się z podróżą takim środkiem transportu. Zuzia i Michał z rodzicami, to pierwsze osoby, na które „wpada na dworcu”. Rodzina podróżuje nad morze pociągiem ekspresowym. Na kolejnych stronach, pod dworcem, spotyka Krzysia i jego mamę, którzy jadą pociągiem do babci Doroty. To właśnie z nimi, czytelnik ma możliwość zobaczyć pociąg od środka. Pod koniec książki, poznaje Maksa i jego tatę, którzy przyjechali na dworzec odebrać mamę, a później wspólnie próbują odszukać zaparkowany samochód.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Meine Welt der Fahrzeuge: Unterwegs mit dem Zug
AUTORKA: Susanne Gernhäuser 
ILUSTRACJE: Wolfgang Metzger, Peter Nieländer 
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 22
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: transport, podróże, obrazkowe
JĘZYK: polski
WIEK:  2 – 6
CENA:  ~ 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/MojePierwszePodrozePociagiem

Moje pierwsze podróże SAMOLOTEM

Druga książka, Moje pierwsze podróże samolotem, opisuje krok po kroku jak wygląda cały proces podróży tym środkiem transportu już od momentu zjawienia się na lotnisku. Podobnie jak w przypadku wcześniejszej pozycji, w tej również zawarte są wielkostronnicowe ilustracje, dzięki którym mały czytelnik może zobaczyć jak wygląda płyta lotniska czy hala odlotów. Autorka zadbała również o to, aby w książce znalazły się również ilustracje przedstawiające czynności, które są wykonywane zanim samolot wzbije się w powietrze. Jest to boarding, oraz pokazanie w jaki sposób bagaże są przewożone do samolotu.

Ponadto, nie mogło zabraknąć widoku z góry, który zawsze robi na wszystkich największe wrażenie, zwłaszcza gdy chwilę później samolot znajdzie się już na ziemi. Dla bardziej ciekawskich prawdziwą gratką będzie zobaczenie ćwiczeń ratownicz-gaśniczych z udziałem Lotniskowej Straży Pożarnej. Oprócz tego, pod koniec książki pokazane jest, jak wygląda samolot transportowy – muszę przyznać, że akurat to ciekawiło mnie najbardziej! 😀

Tak jak w przypadku pociągów, tutaj również znalazły się mniejsze i bardziej szczegółowe ilustracje przedstawiające całą drogę od momentu wejścia na lotnisko, poprzez nadanie bagażdu i check in oraz kontrolę bagażu podręcznego, a kończąc na czynnościach, które wykonuje się już wewnątrz samolotu.

Tutaj również mały czytelnik poznaje swoich rówieśników – Jasia i jego mamę oraz Anię i Krzysia, którzy będą podróżowali sami, dlatego też na ilustracjach towarzyszy im stewardesa.

Prawdziwą gratką jest ilustracja, przedstawiająca samolot, wraz z opisem i wskazaniem co się gdzie znajduje. Z obrazka dziecko może dowiedzieć się, gdzie jest umiejscowiona kuchnia pokładawa czy zbiorniki na wodę.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Meine Welt der Fahrzeuge: Auf dem Flughafen
AUTORKA: Susanne Gernhäuser 
ILUSTRACJE: Wolfgang Metzger
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 22
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: transport, podróże, obrazkowe
JĘZYK: polski
WIEK: 2 – 6
CENA: ~ 35 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/MojePierwszePodrozeSamolotem

Z całego serca polecam obie książki. Już teraz oglądam je z Miłoszem i opowiadam mu co się znajduje na danych ilustracjach oraz jak wyglądały moje pierwsze podróże samolotem i pociągiem. Z pewnością i przyjemnością opowiem mu o tym ponownie już niedługo, gdy będzie czekała na nas podniebna lub pociągowa przygoda.

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to