Chyba każdy z nas marzył kiedyś o tym aby polecieć w kosmos. Niektórym osobom się to udało i zrobili oni nawet więcej. Wylądowali na Księżycu i jeden z nich odbył nawet spacer po jego powierzchni! Wydarzenia te miały miejsce 20 lipca 1969 roku i osobom, którym udało się tego dokonać byli astronauci Neil Amstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins, członkowie załogi Apollo 11.

Aby upamiętnić te wydarzenia i opowiedzieć o nich w przystępny dla młodych czytelników sposób, wydawnictwo Muchomor wydało książkę Ziemia do Księżyca, która opowiada nie tylko historię tej konkretnej misji, ale zaznajamia z tym, w jaki sposób przebiegał podbój kosmosu.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA I KTO JEST AUTOREM

Autorką książki jest Lara Albanese, która ukończyła fizykę i zajęła się opowiadaniem dzieciom o świecie naukowym. Napisała około 20 książek dla młodych czytelników. Z kolei za ilustracje odpowiada włoski ilusttor Luogo Comune.

Pod przykrywką misji Apollo 11, książka opowiada ogólną historię oswajania i podboju kosmosu przez człowieka. Znajdziesz w niej opisy poszczególnych misji kosmicznych, poznasz osoby, które poleciały w kosmos oraz dowiesz się jakie zwierzęta miały okazję zobaczyć Ziemię z kosmosu.

W książce nie zabrakło również szczegółowego opisu rywalizacji pomiędzy USA, a ZSRR w czasie zimnej wojny, o podbój kosmosu. Ponadto, autorka zadbała o to, aby przybliżyć czytelnikom sylwetki takich kosmonautów jak Jurij Gagarin czy Neil Armstrong. Natomiast, jeśli myślisz, że tylko mężczyźni latają w kosmos to jesteś w ogromnym błędzie, ponieważ autorka przedstawienia również kosmiczne podróże kobiet.

Oprócz tego, w książce znajdują się szczegółowe informacje o tym jak wyglądają przygotowania astronautów do misji, ich strój czy sprzęt jakim dysponują.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Jest to ten rodzaj książki, w którym zdecydowanie trudno jest określić bohatera. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest nim człowiek. Natomiast jeśli mam być bardziej szczegółowa i wymienić główne postaci, które najczęściej przewijają się na stronach książki to są to:

  • Jurij Gagarin,
  • Neil Armstrong,
  • Edwin Eugene „Buzz” Aldarin,
  • Michael Collins.

Ci czterej mężczyźni, swoimi kosmicznymi dokonaniami, zasłużyli sobie na osobne rozdziały, z których dowiesz się o nich nieco więcej.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka z pewnością przypadnie do gustu zarówno tym większym jak i mniejszym Czytelnikom. Gdy tylko zaczęłam czytać, to po prostu nie mogłam oderwać się od lektury. Z kolei mój Mąż, zdecydował się ją czytać wspólnie z Miłoszem i obaj bardzo lubią tą formę spędzania wspólnie czasu.

Jest to wspaniała książka, która wprowadza dzieci w świat odkryć kosmicznych oraz w prosty sposób wyjaśnia wydarzenia historyczne, które miały miejsce, wcale nie tak dawno temu. Mogę przypuszczać, że osoby będące świadkami pierwszego lotu w kosmos czy lądowania na księżycu, również chętnie wrócą do tamtych wydarzeń dzięki tej lekturze z młodszymi czytelnikami.

CIEKAWOSTKI

Książka oprócz opisów lotów w kosmos i misji Apollo 11, zawiera również wiele ciekawostek. Przykładowo, jedną z nich jest wyjaśnienie nadania nazwy greckiego boga słońca misjom kosmicznym, które miały zakończyć się lądowaniem na księżycu. Trochę się to gryzie, prawda? Jednakże odpowiedź jest bardzo prosta. Apollo codziennie przemierzał nieboskłon, a dokładnie to samo mieli robić astronauci.

Dodatkowo, dowiesz się z niej jak dokładnie wyglądają przygotowania do lotu w kosmos oraz jak zakłada się skafander kosmiczny. Ponadto, autorka podzieliła się wieloma ciekawostkami z życia najsłynniejszych astronautów.

REASUMUJĄC

Uważam, że jest to rewelacyjnie napisana książka, z której można dowiedzieć się wiele o tym, jak kiedyś wyglądały loty kosmiczne. Co więcej, po jej przeczytaniu zobaczysz jak wiele osób musiało być zaangażowanych w misje, aby mogły one odnieść sukces.

Książka zdecydowanie wzbudza w czytelniku emocje. Są w niej elementy zarówno wzruszające jak i niepokojące. Oprócz przekazywania wiedzy, inspiruje ona do działania, ponieważ jak sam możesz zobaczyć, człowiek może bardzo wiele zdziałać – nawet stanąć na Księżycu. Niesie piękne przesłanie o tym, aby próbować, ponieważ tak naprawdę wszystko jest w naszych rękach.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU:  Terra chiama Luna
AUTOR: Lara Albanese
ILUSTRACJE: Luogo Comune
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 60
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, kosmos, historia
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA:  49 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/ZiemiaDoKsiezyca

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to