Bardzo lubię książki, w których bohaterami są nie ludzie, a zwięrzęta. Niby nie jest to jakoś zbytnio wyszukana zmiana, ale pozwala ona autorowi zaszaleć i dodać wiele cennych informacji lub wskazówek w treści. I taką właśnie książką jest nowość, która wyszła spod pióra Ulricha Huba pt. Lisy nie kłamią.

Akcja książki toczy się na niewiedzieć czemu opuszczonym lotnisku. W hali odlotów na swój samolot czekają: tygrys z wieloma walizkami, małpa hipohondryczka, panda będąca gatunkiem zagrożonym, rozgadana i rozkojarzone gęś i dwie identyczne owce. Zwierzęta czekają już kilka dni i powoli zaczynają się już coraz bardziej niecierpliwić. Co jakiś czas zagląda do nich stróżujący pies, który od dłuższego czasu pracuje już na tym lotnisku. Nie jest on jednak w stanie udzielić oczekującym pasażerom informacji dotczących lotu, bo sam za wiele nie.

Jak zapewne każdy wie, cierpliwość ma swoje granice. W tym też momencie w terminalu pojawia się niespodziewany gość jakim jest… lis. Początkowo nie chce współpracować z psem (odmawia mu pokazania swojego paszportu), ale jest cwany i pomysłowy. Po krótkiej wymianie zdań, pozostałe zwierzęta postanawiają mu zaufać, a pies nadal ma na niego oko, bo nie wierzy w te wszystkie rzeczy, które lis opowiada. Nieoczekiwany gość okazuje się fantastycznym manipulatorem. Dzięki słuchaniu pozostałych zwierząt, jest w stanie wyłapać ich słabe punkty, aby móc je później wykorzystać do własnych celów. W pewnym momencie na lotniusku zaczyna panować kompletny chaos, który jest lisowi jak najbardziej na rękę, jednakże później dzieje się coś nieoczekiwanego.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, ponieważ to moje pierwsze spotkanie z twórczością Ulricha Huba. Podczas lektury miałam wrażenie, że czytam wyborną książkę dla dorosłych, a nie dla dzieci! Lisy nie kłamią, w fantastyczny sposób zmuszają do refeksji na temat kłamstwa i tego jak jest ono postrzegane zarówno przez społeczeńswto jak i poszczególne jednostki. Każdy czasem kłamie więc dziecko prędzej czy później się z tym zetknie. Ważne jednak aby zdawało sobie sprawę z tego, że gdy wyjdzie ono na jaw, będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami.

Szczerze mówiąc, jestem naprawdę oczarowana tą książką i mogę polecić ją z czystym sumieniem. Sama postaram się jak najszybciej sięgnąć po wcześniejsze tytuły tego autora 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • zabawna i edukacyjna książka, ukazująca że kłamstwo jest czymś ludzkim, ale jego nadużywanie może prowdzić do poważnych konsekwencji;
  • wygodna do czytania czcionka,
  • humorystyczne ilustracje;
  • podczas lektury można znaleźć wiele odniesień do sytuacji, które mogą mieć miejsce w realnym życiu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Ulrich Hub
ILUSTRACJE: Heike Drewelow
TŁUMACZENIE: Eliza Pieciul-Karmińska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 136
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: dla dzieci
JĘZYK: polski
WIEK: 7+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to