Całkiem niedawno zostałam po raz pierwszy mamą i praktycznie wszystko związane z moim dzieckiem i ogólno pojętym macierzyństwem, jest dla mnie całkowitą nowością. Póki mój M. jest jeszcze mały i mogę pochłaniać książki, staram się dobrze wykorzystać ten czas na lekturę książek, które ułatwią mi późniejszą współpracę z nim oraz wskażą jak mogę zadbać o jego rozwój.

Wiem, że kiedyś przyjdzie ten dzień, kiedy Miłek będzie dopytywał o intymne sprawy ze zwykłej dziecięcej ciekawości, i dlatego też szukałam książki, która przygotuje mnie i Męża do skonfrontowania się z tym delikatnym tematem jakim jest seksualność.

Osobiście wychodzę z założenia, że lepiej aby nasze dziecko dowiedziało się wszystkiego od nas, niż na własną rękę zaczęło szukać odpowiedzi w niekoniecznie rzetelnych źródłach lub od swoich „lepiej” poinformowanych kolegów, co jak zapewne wiesz niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Temat seksualności jest zbyt ważny, aby pozwolić dziecku na zgłębianie tego zagadnienia pokątnie.

Pamiętam jak w szkole z koleżankami czytywałyśmy „Bravo girl” i stamtąd dowiadywałyśmy się praktycznie wszystkiego. Oczywiście, większość informacji wywoływała u nas chichot niemożliwy do opamiętania, a słowo „penis” było najzabawniejsze na świecie. Pomijam już szczegół, że w tym czasopiśmie roiło się od bezsensownych pytań typu: „Czy od całowania można zajść w ciążę?”. Pamiętając moją przygodę ze zdobywaniem wiedzy o sprawach intymnych, doszłam do wniosku, że lepiej na bieżąco (i szczerze!) odpowiadać dziecku na nurtujące go pytania, niż pozostawić go w niewiedzy.

Bardzo się ucieszyłam, gdy znalazłam książkę Odpowiedz mi! wydaną przez Dwie Siostry. Pochłonęłam ją wieczorem tego samego dnia, kiedy do mnie dotarła i uważam, że jest rewelacyjna. Dlatego też, dziś chciałabym podzielić się z Tobą moją opinią na jej temat.

KIM SĄ AUTORZY?

Katharina von der Gathen jest niemiecką edukatorką seksualną i to ona odpowiada za treść książki. Prowadziła warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej podczas, których padały pytania znajdujące się w tej książce. Postanowiła zebrać je w formie książki i udzielić nie tylko rzetelnych, ale również pełnych humoru odpowiedzi, które jednocześnie są dostosowane do młodego wieku dzieci.

Z kolei, Anke Kuhl odpowiada za ilustracje, które znalazły się w tej książce. Zadbał on o to, aby były to zabawne grafiki, które jednocześnie mają skłonić zarówno dzieci jak i rodziców do refleksji nad danym zagadnieniem.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Mówiąc ogólnie, książka dotyczy seksualności i nikogo nie powinno dziwić, że dzieci w pewnym wieku zaczynają pytać o „te” sprawy, bo kieruje nimi zwykła ciekawość.

Najgorsze, co my rodzice, możemy wtedy zrobić to unikać odpowiedzi lub w ogóle nie odpowiedzieć na pytania własnych pociech. Brak reakcji z naszej strony nie sprawi, że te pytania magicznie znikną z głowy dzieci, a wręcz przeciwnie – będą starały się znaleźć odpowiedzi na dręczące je pytania na własną rękę niekoniecznie z rzetelnych źródeł.

Odpowiedz mi! jest wręcz idealną książką do poruszenia tak delikatnych i trudnych kwestii jak seksualność. Po zaznajomieniu się dziecka z jej treścią, zdobywa ono wiedzę na temat własnego ciała (oraz ciała płci przeciwnej) w kwsestii budowy narządów płciowych oraz tego jak one funkcjonują. Ponadto, autorka za każdym razem podkreśla, jak ważne są granice, których dzieci oraz ich rodzice muszą pilnować. Dzięki tej wiedzy, pociechy będą zdawały sobie sprawę z tego, że nie należy nikomu pozowalać dotykać ich intymnych części ciała, co jak dobrze wiesz, związane jest molestowaniem seksualnym. Ponadto, ciążowe rzeczy zawsze intersowały dzieci i do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego jakiś czas temu dało się słyszeć odpowiedź w stylu „Dzieci znajduje się w kapuście.” lub jeszcze durniejsza „Dzieci przynosi bocian.” Dzięki tej książce, będzie Ci łatwiej wytłumaczyć jak to się dzieje, że w brzuchu kobiety nagle pojawia się nowe życie, a dziecko uniknie bezsensowych i nieprawdziwych informacji.

Nie musisz się obawiać, że w książce znajdą się jakieś wulgaryzmy. Wydawnictwo zadbało o to, aby nazewnictwo występujące w książce było odpowiednie i społecznie akceptowane oraz należące do terminologii medycznej.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Jest to książka dedykowana zarówno rodzicom jak i młodszym dzieciom. Tym pierwszym przyda się gdy będą potrzebowali asekuracji przy odpowiadaniu na niekoniecznie wygodne pytania swoich pociech lub gdy będą chcieli świadomie poruszyć tematy związane z seksualnością i zaznajomić dzieci z tą tematyką. Natomiast dla dzieci ta książka będzie nie tylko zaspokojeniem własnej ciekawości, ale również źródłem „dorosłej” wiedzy z rzetelnego źródła. Raczej nie podsuwałabym jej nastolatkom, ponieważ książka ta może okazać się nie wystarczająca i zbyt dziecinna.

Jako nauczycielka, szczerze poleciłabym ją nauczycielom wychowania seksualnego, ponieważ jest to świetny zbiór rzeczywistych pytań, które mogą znajdować się w głowach uczniów.

JAK ZBUDOWANA JEST TA KSIĄŻKA?

Jak każda książka, rownież i ta, zawiera na początku wstęp zredagowany przez wydawnictwo Dwie Siostry. Tym razem szczególnie zachęcam do zapoznania się z nim, ponieważ znajdziesz tam dokładne wyjaśnienie dlaczego ta książka została wydana. Wydawnictwo jest całkowiecie świadome tego, że ta książka może być kontrowersje, ponieważ wszystko zależy od wrażliwości czytelników. Zachęca ono również, aby to rodzic pierwszy sięgnął po książkę, zanim zrobi to jego dziecko.

W kolejnej części książki znajdziesz wyjaśnienie zredagowane przez samą autorkę, która w skrócie wyjaśnia skąd wziął się pomysł na stworzenie tej książki.

Natomiast, co do samej budowy książki, to muszę przyznać, że jest to dość nietypowy zabieg, ponieważ czytając ją, nie przewracamy stron na bok, a do góry. Na każdej takiej kartce znajduje się ilustracja nawiązująca do pytania umieszczonego pod nią (bardzo podoba mi się stylizacja pytania na odręcznie napisane przez dziecko). Z kolei, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, to należy szukać jej na kolejnej stronie (u góry).

JAKIE TREŚCI MOŻESZ ZNALEŹĆ W KSIĄŻCE?

Autorka zdecydowała się poruszyć każdy temat, który odnosi się do seksualności. Zrobiła to w formie 99 pytań zadanych przez dzieci oraz udzieliła odpowiednio dostosowanych do wieku młodego czyetlnika odpowiedzi.

Co do samych zagadanień, które są poruszone w książce, to nie są one aż tak bardzo pogrupowane w taki sposób, że jedno pytanie wynika z kolejnego. Autorce zależało na tym, aby książka niejako odzwierciedlała jej warszataty, podczas których padały różne pytania w całkowicie przypadkowej kolejności.

Dzięki takiemu zabiegowi, Odpowiedz mi! można czytać w dowolnej kolejności, więc to jak przeczytasz tą książkę, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Jednakże, na potrzeby tego wpisu, postanowiłam wyszczególnić zagadnienia poruszane w książce. Znajdziesz w niej pytania dotyczące:

 • różnic pomiędzy ciałem kobiety i mężczyzny,
 • dojrzewania,
 • masturbacji,
 • pocałunków,
 • seksu,
 • prezerwatyw,
 • ciąży,
 • porodu,
 • homoseksualności,
 • cyberseksu,
 • aborcji,
 • gwałtu,
 • molestowania seksualnego,
 • sex shopu.

Jak sam możesz zobaczyć lista jest dość długa, a autentyczne pytania zadane przez uczniów szkoły podstawowej są dość dociekliwe, dlatego też Autorce udaje się poruszyć tak wiele tematów.

CO PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

Lista może być dość długa, dlatego wypunktuję wszystko to, co uważam za zalety tej książki.

 • Najważniejszym i największym atutem tej książki są odpowiednio dostosowane informacje do wieku odbiorcy oraz ich rzetelność. Co więcej nie są one naukowym bełkotem, tylko przedstawione zostały w prosty i zrozumiały sposób. Autorka zadbała również o to, aby w większości były one zabawne.
 • Czytając poszczególne odpowiedzi miałam wrażenie, że nie tylko otrzymałam odpowiedź na pytanie, ale jednocześnie autorka pozostawiła mnie w takim punkcie, w którym można kontynuować swobodną dyskusję i o ile się chce, dalej można zgłębić dane zagadnienie. Z pewnością jest to bardzo wartościowe, zwłaszcza, jeśli planujesz czytać tą książkę wspólnie z dzieckiem.
 • Autorka zadbała o to, aby nie udzielać wymijających odpowiedzi. Skupiła się na bezpośrednim prawdziwym przedstawieniu faktów.
 • W tej książce nie ma ani grama wulgaryzmów!
 • Podkreślanie stawiania własnych granic i dbania o nie. Autorka ciągle powtarza, że nie można robić nic na siłę i jeśli jakieś zachowanie się nie podoba, to należy o tym głośno mówić.
 • Według mnie ilustracje są całkowicie w punkt. Trochę karykaturalne i z pewnością zabawne. Zarówno u dzieci jak i ich rodziców, z pewnością wywołają uśmiech na twarzy.

CO NIE PODOBAŁO MI SIĘ W KSIĄŻCE?

Szczerze mówiąc nie mam za wiele rzeczy do których mogłabym się przyczepić, jednakże były 2 rzeczy, które wyjątkowo zapadły mi w pamięć i jedna, która dla mnie jest rzeczą całkowicie oczywistą, jednakże niektórzy mogą mieć inne zdanie na ten temat. A więc:

 • Przeczytałam książkę w ciągu jednego wieczoru według kolejności pytań i zauważyłam, że odpowiedzi na niektóre pytania się bardzo powtarzały. Przez chwilę miałam wrażenie, że czytam w kółko o tym samym. Pytania dotyczyły penisa i tego jak on funkcjonuje. Jestem świadoma, że część informacji po prostu musiała się powtórzyć, bo siłą rzeczy kilka pytań nawiązywało do tego samego. Jednakże gdy planujesz czytać tą książkę wspólnie z dzieckiem, to nie będzie Ci to przeszkadzało. Domyślam się, że raczej rozłożycie tą lekturę na kilka(naście) razy i nawet tego nie zauważycie 🙂
 • Skoro jestem już przy narządach płciowych, to od razu powiem drugą rzecz, która mnie osobiście drażniła podczas lektury. Nie znoszę określenia CIPKA. Uważam, że jest ono obraźliwe i bardzo mnie drażni. Zdaję sobie sprawę, że nie na wszystkich tak ono działa, więc być może Ty tego nie potraktujesz jako wadę.
 • Autorka opisuje seks w dość lekki i noszalancki sposób, który jest jedną z przyjemniejszych rzeczy. Zgadzam się, że jest to jedna z lepszych rzeczy i osobiście nie mam z tym problemu, ponieważ nie wyobrażam sobie udzielić innej odpowiedzi na pytanie: „Czy seks jest przyjemny?”. Jednakże wiem, że być może taka bezpośrdeniość i przyjemne podejście do seksu, może się nie spodobać niektórym osobom i uznają to jako zachęte do wczesnego uprawnia seksu przez dzieci.

REASUMUJĄC…

Uważam, że jest to książka zdecydowanie warta zakupu. Jest pewnego rodzaju mostem, umożliwiającym dobrą i szczerą komunikację pomiędzy rodzicami, a dziećmi o sprawach intymnych. Nie jest to bezpruderyjna lektura, która ma zachęcić dzieci do uprawnia seksu. Książka ta, ma pomóc zrozumieć dzieciom dorosłe sprawy i tak na dobrą sprawę jest im bardzo potrzebna. Z pewnością będziemy z niej korzystać, gdy nadejdzie ten czas, kiedy M. zacznie się dopytywać o rzeczy związane z seksualnością.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Klär mich auf! 101 echte Kinderfragen rund um ein aufregendes Thema
AUTOR: Katharina von der Gathen
ILUSTRACJE: Anke Kuhl
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 212
ROK WYDANIA: 2018
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: 34,90 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/OdpowiedzMi

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to