Jakiś czas temu, trafiły do mnie nowe książki na moją „nauczycielską półkę” z Księgarni Kangurek. Tym razem, nie dotyczyły one rozwoju nauczyciela, a są to anglojęzyczne książki dla dzieci, które będę mogła wykorzystać podczas moich zajęć z najmłodszymy uczniami. Na końcu wpisu znajdziesz również kupon rabatowy na zakupy w tej księgarni! 🙂

Tak się akurat złożyło, że wszystkie książki, które wybrałam są autorstwa Julii Donaldson. Jej książki nie są mi obce, bo jedną z moich ulubionych książeczek, jak chyba większości nauczycieli i dzieci, jest The Gruffalo.

W tym wpisie, chciałabym pokrótce przedstawić Ci swoje nowości i podzielić się pomysłami w jaki sposób można je wykorzystać.

The Snail and the Whale (możesz ją nabyć TUTAJ)

Jest to książka, która opowiada o przygodach ślimaka, który wraz z wielorybem zwiedza różna części świata.

Wyjątkowo, pokusiłabym się o to, aby zapoznać z tą lekturą uczniów ze szkoły podstawowej. Historia opowiedziana w tej książce jest dłuższa i zawiera trudniejsze słownictwo, a do tego, porusza tematy związane z ochroną środowiska i zwierząt. Przedstawiam mój pomysł na wykorzystanie tej książki na lecji.

Zacznij od wprowadzenia słownictwa związanego z krajobrazem oraz plażą, takiego jak: góry lodowe, ocean, morze, port, zatoka, plaża, wyspa, sztorm, wybuch wulkanu czy góry.

Następnie podziel uczniów na małe grupy i poproś, aby przygotowali ilustracje, które później posłużą jako tło do podróży ślimaka i wieloryba (musisz przydzielić im takie krajobrazy, które odpowiadają tym w książce). Gdy to wszystko będzie gotowe, zacznij czytać książkę uczniom. Ich zadaniem będzie słuchanie i układanie w odpowiedniej kolejności, przygotowanych przez siebie ilustracji (zgodnie z książką). Pomysł ten idealnie sprawdzi się na zajęciach dodatkowych, gdzie dzieci będą mogły dać upust swojej wyobraźni.

The Smartest GIANT in Town (możesz ją nabyć TUTAJ)

Głównym bohaterem tej książęczki jest olbrzym George, który ubiera się dość niechlujnie. Pewnego dnia postanawia to zmienić i pragnie zostać (tak jak podane jest w tytule) najbardziej eleganckim olbrzymem w mieście. Na swojej drodze spotyka wiele zwierząt, które potrzebują pomocy a George, nie waha się im jej udzielić.

Książka urzekła mnie całkowicie, a podczas jej lektury w mojej głowie od razu pojawił się pomysł na wykorzystanie jej podczas zajęć z dziećmi. Jako, że tematem przewodnim są ubrania (koszula, krawat, pasek, skarpetki, buty czy spodnie) to pomyślałam, że idealnie wpasuje się ona w lekcję o tej tematyce.

Jedyne o czym musisz pamiętać, to to, aby wcześniej przygotować dla uczniów komplet składający się właśnie z koszuli, krawatu, paska, skarpetek i butow (bez obaw, te rzeczy mogą być na Twoich uczniów za duże, co będzie tylko dla nich dodatkową frajdą).

Przed rozpoczęciem lektury, wybierz 6 ochotników (jeden z nich będzie Georgem, a pozostali wcielą się w rolę zwierząt w potrzebie). Następnie, podczas czytania książki, uczniowie będą musieli odegrać sceny tak, jak jest to podane w książce. Dodatkowym elementem, utrwalającym słownictwo, jest powtarzający się wierszyk, który George powtarza za każdym razem, gdy udało mu sie komuś pomóc. Wierszyk jest dość długi i może być trudny do zapamiętania, ale wystarczy kojarzyć, jakie zwierze dostało jaką część garderoby. Z pewnością ułatwi to fakt, że uczniowie odgrywający poszczególne role mają na sobie poszczególne ubrania.

Cave Baby (możesz ją nabyć TUTAJ)

Czymś, co wyróżnia tą książkę, są z pewnością ilustracje. Książka jest duża, dzięki czemu łatwiej będzie zaprezentować ją dzieciom.

Mój pomysł na wykorzystanie jej podczas zajęć jest banalnie prosty, ponieważ jedyne czego będziesz potrzebować jest to ta książka oraz szary papier. Przed rozpoczęciem zajęć w wolnym miejscu na ścianie sali, przyklej szary papier, który będzie imitował ścianę jaskini. Jeśli masz talent plastyczny, możesz wstępnie namalować kilka postaci, które pojawiają się w tej książce (hiena, zając, jaskiniowcy, niedźwiedź i mamut) tak, aby dzieci jeszcze bardziej wczuły się w prehistoryczny klimat. Upewnij się też, że będziesz miał dostęp do kredek.

Zajęcia rozpocznij od wprowadzenia poszczególnych zwierząt, tak aby dzieci rozumiały słowictwo (polecam posłużyć się tutaj książką, bo obrazki są bardzo duże i dobrze widoczne). Następnie zacznij czytać i opowiadać historię używając do tego Twoich prehistorycznych malowideł. Gdy skończysz czytać, poproś uczniów aby w małych grupkach podchodziły do ściany i tak jak tytułowe jaskiniowe dziecko namalowały wybrane zwierzę z tej książki. Tak utworzony plakat, można później użyć do potwórzenia kolorów, zadawania pytań „What’s this?” i powtórki słownictwa związanego ze zwierzętami.

The Gruffalo

The Gruffalo jest to klasyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać i w sumie nie ma się co dziwić, że dzieci tak bardzo uwielbiają tą postać. Sama często sięgam po tą książeczkę, pracując nie tylko z małymi dziećmi ale także ze starszymi uczniami ze szkoły podstawowej. Jakiś czas temu, Paulina z BILIKID napisała genialny wpis dotyczący tej książeczki do którego Cię odsyłam. Kliknij TUTAJ aby się z nim zapoznać.

Osobiście sięgam po książki anglojęzyczne tak często jak tylko jest to możliwe i mam nadzieje, że ten wpis również Cię do tego zachęci. Jestem bardzo ciekawa, czy znasz książki tej autorki i która z nich jest Twoją ulubioną. Daj znać w komentarzu! 🙂

Tak jak wspominałam na samym początku, mam dla Ciebie kod zniżkowy na 10%, który jest ważny do końca sierpnia 2019 roku. Wystarczy, że w Twoim koszyku znajdą się nowe książki anglojęzyczne, a pzred opłaceniem zamówienia, wpiszesz hasło: karolinalubas . Dzięki temu kupisz nowości taniej! 🙂

Kliknij bezpośrednio w logo księgarni, aby przejść na jej stronę! 🙂

Życzę udanych zakupów i…

trzymaj się chłodno! 😀

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to