Od zawsze powtarzano mi, że „człowiek uczy się przez całe życie”. Będąc dzieckiem bardzo lubiłam się uczyć i byłam ciekawa świata. Po zakończeniu „oficjalnej” nauki, mogę śmiało powiedzieć, że nadal czuję głód wiedzy i chętnie rozwijam się w tych dziedzinach, które są dla nauczyciela potrzebne i istotne. Taka nauka z własnej woli, zdecydowanie się różni od tej „szkolnej”, do której często podczas studiów czułam się przymuszana.

W tym momencie, zgłębiam wiedzę w tych aspektach, które mnie aktualnie interesują i będą mi potrzebne podczas mojej pracy. Zainteresowania te są zmienne i często z biegiem czasu ulegają zmienia i ewoluują. Taka forma rozwoju sprawia mi najwięcej przyjemności i nauka w ten sposób nie powoduje, że mam ochotę rzucić książkami. Być może moje podejście wynika z tego, że moje przygody ze studiowaniem były dość skomplikowane i często musiałam uczyć się rzeczy, które okazywały się kompletnie niepotrzebne.

Rozumiem, że aby zdobyć wykształcenie wyższe, należy posiadać szeroką wiedzę z różnych dziedzin ale często wyglądało to tak, że program nauczania był bardzo przestarzały i kompletnie nie nadążał za aktualnymi trendami. Dlatego, aby nauczać w noweczesny sposób, postanowiłam rozwijać się na własną rękę i uważam, że była to jedna z lepszych decyzji jaką podjęłam w życiu.

Bardzo się cieszę, że razem z pozostałymi autorami akcji EduWeek, wybraliśmy właśnie ten temat, ponieważ już od dawna chciałam podzielić się z Tobą możliwymi sposobami na samorozwój.

KSIĄŻKI

Książki są dla mnie najważniejszym i najbardziej istotnym źródłem wiedzy. Od małego pochłaniałam wiele książek i czytanie zawsze było dla mnie ogromną przyjemnością. Jak już mogłeś zauważyć, od dłuższego czasu w moich social mediach dzielę się informacjami na temat książek, które aktualnie przerabiam.

Jest to chyba najtańsza i najbardziej przystępna forma nauki. Książki można za darmo wypożyczać z bibliotek, ale jeśli tak jak ja lubisz notować i mieć książki na własność, to zawsze możesz je zakupić i zacząć tworzyć w domu własną bibliotekę 😀

Ponadto, sam decydujesz kiedy będziesz czytał, w jakim tempie i w jakim miejscu. Jest to bardzo elastyczna forma zgłębiania wiedzy, którą serdecznie Ci polecam.

Jeśli ciekawi Cię, co ostatnio czytałam lub szukasz inspiracji na jakąś interesującą lekturę, to polecam zajrzeć do kategorii „Książki z nauczycielskiej półki” na moim blogu. A jeśli chcesz być na bieżąco to zapraszam do śledzenia mojego fanpejdża.

Konferencje i szkolenia

Jeśli lubisz kontakty z innymi ludźmi i wolisz naukę „na żywo”, to wyjazdy na konferencje i inne wydarzenia edukacyjne będą dla Ciebie zdecydowanie najatrakcyjnieszą formą samorozwoju.

W ostatnim czasie, na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych szkoleń i konferencji poświęconych edukacji. Sama staram się z nich korzystać jak najczęściej ale w ostatnim czasie miałam na to mniej czasu (więć przerzuciłam się na książki). Jeśli szukasz odpowiedniego szkolenia dla siebie, to zachęcam do przeczytania mojego wpisu z konferencyjnym podsumowaniem 2018 roku, gdzie opisałam moje wrażenia z edukacyjnych wydarzeń w których miałam okazję uczestniczyć.

Takie wyjazdy są na pewno bardzej kosztowne niż czytanie książek ale mają swoje plusy. Uczymy sie tutaj od ekspertów w swoich dziedzinach, którzy na żywo przekazują Ci swoją wiedzę i zawsze możesz się dopytać o interesujące Cię kwiestie. Dodatkowo, po takim szkoleniu, można wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami.

Po każdym takim evencie, zawsze dostaję energetycznego i inspirującego kopa do działania i wdrażania nowo nabytej wiedzy.

Webinary

Nowoczesną formą szkoleń i konferencji, które możesz odbyć bez wychodzenia z domu, są coraz popularniejsze webinary.

Są one podobne do szkoleń stacjonarnych z tą różnicą, że możesz uczestniczyć w nich wprost ze swojego domowego zacisza. Tutaj również mamy wiedzę przekazywaną przez ekspertów, również możemy zadawać pytania. Minusami takiej formy uczenia się, jest brak kontaktu na żywno z innymi uczestnikami i to, że będąc w domu ciężko jest skupić się na zgłębianiu wiedzy bo zawsze znajdzie się jakiś rozpraszacz.

Filmy i seriale

Najbardziej przyjemnym i relaksującym typem samorozwoju może być oglądanie seriali i filmów. W dobie serwisów VOD takich jak Netflix i HBO GO, nie jesteśmy już skazani na oglądanie filmów z lektorem (których osobiście, szczerze nie znoszę). Aby rozwijać się językowo i wzbogacać swoje słownictwo, czy też poprawiać wymowę, wystarczy odpalić swój ulubiony serial i zacząć oglądać go z oryginalną ściężką dźwiękową.

Osobiście jestem wielką fanką filmów i seriali historycznych, ponieważ dzięki nim, oprócz języka wzbogacam też swoją wiedzę historyczną, z której później często korzystam na swoich zajęciach.

Jeśli ciekawi Cię jakie seriale i filmy oglądałam to zapoznaj się z wpisami z poniższej kategorii 🙂

Podcasty

W ostanim czasie, coraz większą popularnością cieszą się podcasty. Za ich pośrednictwem, autorzy dzielą się swoją wiedzą, ze swoimi słuchaczami. Przewagą podcastów nad innymi formami nauki jest to, że możesz ich słuchać podczas wykonywania innych czynności takich jak np. droga do pracy, bieganie czy prasowanie.

Sama ostatnimi czasy próbuję swoich sił w nagrywaniu podcastów i zapraszam Cię do sprawdzenia jak mi idzie. Wszystkie dotychczasowo nagrane odcinki znajdziesz TUTAJ.

Wyjazdy zagraniczne

Ostatnim pomysłem na zgłębianie swojej wiedzy, są wyjazdy zagraniczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że podróże kształcą. Podczas nich, możemy zapoznać się z inną kulturą oraz mieć codzienny kontakt z obcym językiem.

Im dłuższy wyjazd tym lepiej, ale nawet z kilkudniowej wycieczki można wynieść jakąś naukę.

Podczas pracy w szkole z młodszymi grupami, często nauczyciel zatrzymuje się na pewnym poziomie i po jakimś czasie, ciężko jest mu wrócić do wcześniejszego poziomu, który posiadał. Wyjazd zagraniczny i kontakt z żywym językiem w codziennych sytuacja, może z pewnością pomóc wyjść z takiego „dołka”.

Tak jak wspominałam wyżej, ten wpis powstał w ramach EduWeeka. Tym razem w tej akcji bierze udział łącznie 22 Autorów, co daje aż 30 wpisów dotyczących samorozwoju nauczyciela!

Na stronie EduWeeku, co godzinę „otwierają” się kolejne linki więc jeśli jesteś spragniony kolejnych pomysłów, to zapraszam TUTAJ. Pamiętaj, że zabawa trwa też w niedzielę od 9:00 do 21:00!  Spokojnie, jeśli akurat nie możesz uczestniczyć w tej akcji. Dostęp do wpisów jest cały czas – nie zamykamy ich, więc śmiało możesz wrócić do nich za dwa dni, za tydzień, za miesiąc czy nawet za rok! 

Daj znać jak Ty starasz się pogłębiać swoją wiedzę! 🙂

Trzymaj się ciepło! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to