Ostatnio natrafiłam na niezwykle ciekawą stronę, która prezentuje sposób w jaki żyją rodziny w różnych miejscach na świecie. Tą stronę wyróżnia to, że fotografowie, odwiedzili 264 rodziny w 50 krajach. Dzięki temu, mamy dostęp do 30 000 zdjęć, dokumentujących codzienne życie różnych ludzi na całym świecie. Teraz pewnie zastanawiasz się, co to ma wspólnego z nauką języka angielskiego. Już tłumaczę. Taka interaktywna baza, może być świetnym punktem wyjścia do wielu ćwiczeń związanych z tematyką dotyczącą domu, rodziny, podróży oraz życia codziennego.

W dzisiejszym wpisie, chciałam przedstawić Ci kilka pomysłów, na niekonwencjonalne lekcje z użyciem platformy Dollar Street.

 

 

1. PODMIANA

Ćwiczenie to możesz przeprowadzić indywidualnie, w parach lub w większych grupach. Polega to na tym, że uczniowie wybierają dwie rodziny i zamieniają jedną rzecz pomiędzy nimi. Następnie, ich zadaniem jest opisanie jak ich zdaniem, dzięku tej podmianie, zmieni się życie tych rodzin. Twoi podopieczni śmiało mogą wybiegać w przyszłość ćwicząc jednoczenie speaking lub writing. (future simple, second conditional)

 

 

2. PORÓWNANIE

To zadanie będzie jednym z najbardziej oczywistych ćwiczeń w tym zestawieniu, ale uważam, że pominięcie go będzie ogromnym błędem. Uczniowie wybierają sobie dwie dowolne rodziny i ich zadaniem jest porównanie warunków i miejsc w jakich mieszkają. Dzięki temu zadaniu, uczniowie ćwiczą słownictwo związane z domem oraz to potrzebne do porównywania poszczególych przedmiotów.

 

 

3. PROJEKT

Poproś uczniów, aby przez tydzień przygotowali opis swojej rodziny i zdjęcia wybranych rzeczy, które są codziennie przez nich używane i bez których nie wyobrażają sobie życia. Ma to wyglądać w podobny sposób do tego jak wygląda opis rodziny na podanej u góry stronie. Warto podkreślić uczniom, że to zadanie nie ma na celu chwalenie się statusem społecznym ale chodzi o to, aby uświadomić ich, że warto doceniać to co się ma.

 

 

Uzupełnieniem tego projektu może być dyskusja połączona z aktywnością fizyczną podczas której, ucziowie będą uzusadaniać swoje wybory (ze zdjęć). Pamiętaj o tym, aby wcześniej przygotwać salę w taki sposób, aby mogli się oni swobodnie poruszać. Angażującym sposobem na pokazać uczniom rzeczy, które zdecydowali się umieścić na fotografiach jest przedzielenie klasy na dwie części. Ty, jako nauczyciel pytasz kto z nich wybrał dany przedmiot (np. telefon, komputer, książkę, zwierzę etc.). Zadaniem uczniów jest ustawienie się po odpowiedniej stronie klasy w zależności od tego czy wybrali ten przedmiot czy nie. Uczniowie mogą pytać się nawzajem dlaczego przeciwna strona wybrała daną rzecz czy nie.

 

Zadanie to ma na celu uświadomienie uczniom jak wiele ich łączy a jednocześnie jak różnią się od siebie nawzajem. Taka forma aktywności buduje relacje w grupie i uczniowie mają szansę się bardziej zjednoczyć, cały czas ćwicząc przy tym język angielski.

 

Mam nadzieję, że moje pomysły przypadły Ci do gustu, a ten wpis pokazał Ci, że nawet przy użyciu zwykłej strony internetowej można przygotować ciekawą i pouczającą lekcję, która zachwyci Twoich uczniów! 🙂

 

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to